Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Д.С. Крилова (1905 або 1911 р.)

Posted by Antique на Четвер, 4 Вересня 2014 р. (16:28)

Будинок Дорімед. Степановича Крилова, арх. В. М. Берг, 1905 р. або інж. І.Д. Шульгін, 1911 р. Розібраний у 1920-1930-х рр., Болгарська вул., 63
Місце розташування
Стиль: раціональний модерн.
Дані: довідник В.А. Пилявського.

Приблизна схема.

По меншій мірі з кінця ХІХ ст. ділянкою на Болгарській вулиці, 63 володіла особа з дивним іменем, повна версія якого у довідниках не зазначена – Дорімед. Степанович Крилов. У будинку Є. Ф. Капенберга на Ольгійвський вул., 17 проживав його син надвірний радник Олександр Дорімед. Крилов. Син працював на посаді голови 6-ї ділянки податкової інспекції, а також у присутностях по квартирному податку, по податку з нерухомості та по розкладної.

У 1905 році Криловим було подано прохання на спорудження 3,5 поверхового будинку, підписку про нагляд за спорудженням дал В. М. Берг. Невідомо, чи була здійснена забудова.

У 1911 році на замовлення Крилова було споруджено триповерховий будинок, але невідомо чи то була фасадна споруда або дворова. Таким чином справжня дата спорудження є невідомою.

Будинок майже не був оздоблений декором, мав дуже просту композицію, вертикальна вісь на лінії проїзду була підкреслена лише фронтоном та лопатками. На лопатках були розміщені ліпні вінки, по периметру фронтону було розташовано 12 фільонок, можливо кахлі. Всередині фронтону був влаштований гербовий картуш. По обом бокам будинку були влаштовані огорожі з П-подібними елементами.

На ділянці також розміщувались об’єднане міське початкове училище № 30 — № 72, міське початкове училище №95 та їдальня товариства нужденних учнів народних училищ, але не відомо чи були вони розташовані у окремій будівлі на подвір’ї або займали приміщення фасадного будинку. Завідувачем їдальні був викладач училища № 95 Михайло Макарович Ягненко, який мешкав у даному будинку. Їдальня щоденно готувала близько 1000 обідів для учнів, та надавала безкоштовні  гарячі сніданки самим бідним учням.

Склад училища № 30 та № 72 у 1911 році:

 • завідувач Василь Іванович Горобченко (будинок Крилова)
 • викладач закону божого дяк Аркадій Миколайович Мякенко (Михайлівська пл., 16)
 • викладач Клавдія Іванівна Камкова (викладала у тому числі і у недільній школі училища, жила у будинку Л.М Шавікіна на вул. 10 квітня, 18)
 • викладач Євгенія Феліксівна Соколовська (Будинок В.С. Осипова, Каретний пров., 21)
 • викладач Єлизавета Іванівна Линчевська (Будинок Є.С. Ліпковської, Прохорівська вул., 59)
 • викладач Ніна Миколаївна Радецька (Будинок Я.-М. Шестопала, Спирідонівська вул., 22)
 • викладач Ганна Абрамівна Веретельникова (Будинок Н.Д. Бурляй, Калантаєвська вул., 28)

Склад училища №90 у 1911 та 1913 роках:

 • завідувач (1911 р.) Марія Антонівна Маєвська (квартира у будівлі бібліотеки, Книжковий пров., 1а), (1913 р.) Михайло Макарович Ягненко (будинок Крилова)
 • (1913 р.) викладач закону божого Степан Федотович Борисевич (будинок Архангело-Михайлівського жіночого монастиря, Маразліївська, 1)
 • викладач Євгенія Михайлівна Карамзіна
 • викладач Марія Кирилівна Грабенко (Матковська) (Будинок Є.С. Ліпковської, Прохорівська вул., 59)
 • викладач Марія Іванівна Овчаренко (Будинок С. Масюкової, Ленінградська вул., 39)
 • викладач Олександра Опанасівна Ягненко (будинок Крилова)
 • (1911 р.) викладач Михайло Макарович Ягненко (будинок Крилова), (1913 р.) Варвара Кирилівна Штамбург (Будинок Л.Д. Трігер, вул. адмірала Лазарева, 59)

У будинку також розміщувалась аптека Б. Гузгольда.

Серед інших у будинку жили Мендель Йосипович Бондаровський (-ревський), Василь Іванович Горобченко, Петро Феліксович Садовський, Олександра Опанасівна Ягненко  Михайло Макарович Ягненко (кандидат товариства нужденних учнів народних училищ (Палац М.М. Толстого, Сабанєєв міст, 4)).

Будинок Крилова був пов’язаний з діяльністю компартії у часи Жовтневої революції, завдяки чому у Одеському краєзнавчому музеї збереглась фотографія будинку. У міжвоєнний період всі споруди ділянки були розібрані, що можна пов’язати з поганою якістю виконання будинку. На знімках Luftwaffe ділянка повністю була порожня, вірогідно перед війною планувалося забудувати ділянку новими спорудами. У 1930-х роках потреба у даному училищі відпала, неподалік у кінця Болгарській вулиці була зведена навчальна споруда, яка містила школи №133  з російською мовою навчання та №99 для дівчат з українською мовою навчання.

У 1960-х роках на ділянці було споруджено п’ятиповерховий з підвалом житловий будинок та двоповерховий флігель.

Знімок Luftwaffe 1944 р.

Приблизна схема по знімку з Одеського краєзнавчого музею. Балкони не показані.

Сучасний вигляд ділянки.

Джерела:

 • Одесская гимназия №4. Отдел образования Малиновской районной администрации Одесского городского совета.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s