Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Єврейське товариство “Труд” (1895 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Червня 2011 р. (15:43)

Єврейське товариство “Труд”, арх. А.Г. Люікс, 1895 р. Надбудова третього поверху для банка, 2000-і рр., Базарна вул., 17 / Канатна вул., 53

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/7681684/uk
Стиль: неоренесанс (у дусі нідерландського ренесансу).

Коштами цукрозаводчика А.М. Бродського у 1861 році було споруджено притулок на 20 сиріт Єврейського благодійного товариства на Олександрівському проспекті, 20. У 1868 році притулок був відкритий під назвою “Сирітське відділення при одеській Талмуд-Торі”, а у 1972 році Талмуд-Тора була об’єднана із ремісничим учиилщем товариства “Труд”. У свою чергу училище товариства “Труд” було відкрите у 1864 році.

У 1878 році було вирішено спорудити нову будівлю для сирітського дому, для якого А.М. Бродський надав 72000 рублів. У 1879 році на щойно придбаній ділянці на Базарній вулиці, 5 було споруджено нову будівлю для сирітського дому з училищем при ньому, затверджено устав закладу, Також у будинку розмістився молитовний будинок, а на ділянці окрім головного корпусу також розташувалися і службові. Всього було витрачено 72000 рублів, а у будинку розмістилося 90 сиріт. У 1881 році у будинку були влаштовані шевська та палітурна майстерні, а у 1891 році була влаштована землеробська ферма та окремий будинок для ремісничого училища “Труд” на Базарній вул., 17.

У книзі Одесса, 1794-1894 вказано:

Ремесленное училище общества “Труд” открытое в 1864 году, содержится на сумме коробочного сбора, членчкие взносы и выручку от работ. В училище 4 класса, из которых в последнем, кроме общих предметов, преподаются технология и механика. Из ремёсел преподаются: столярное, слесарное, токарное и литейное. Учащихся в 1893 году в нём было 201 (все иудейского вероисповедания).

Товариство Труд” виробляло всілякі вироби з метала, наприклад чавунні сходи та люки зливової канализації.

Проект нового будинку виконав архітектор А.Г. Люікс або М.Г. Рейнгерц. Згідно довідника В. А. Тимофієнко будинок було споруджено архітектором А. Г. Люіксом. У Звіті товариства 1910-х років вказується, що будинок був споруджений у 1895 році. Будинок первісно мав два поверхи і був дуже довгим, він простягнувся майже на всю довжину ділянки з боку базарної вулиці.

У 1913 році скарбничим товариства був інженер Гнат Антонович Маргуліс (Пушкінська вул., 18).

У ІІ-й половині ХХ ст. у будинку був влаштований завод фрезерних станків ім. Кірова, нині у будинку розташований банк “Ощадбанк”, який надбудував третій поверх і спотворив фасад.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s