Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок В. Левторопуло (І пол. ХІХ ст., 1845, 1911 р.)

Posted by Antique на Четвер, 14 Серпня 2014 р. (15:38)

Будинок В. Левторопуло, І-а пол. ХІХ ст. Реконструкція з влаштуванням магазейна на подвір’ї, арх К.Й. Даллаква, 1845 р. Реконструкція для Іоіля Пінховича Розенблата, арх. Меснер Е. Я., 1911 р., Жуковського вул., 43
Будинок на мапі
Стиль: класицизм.

Відомі власники ділянки:

  • 1840-і рр – В. Левторопуло
  • кін. ХІХ ст. – кін. 1900-х рр. – Г.О. Фельдман
  • кін. 1900-х рр. – 1911 рр. – Є.П. Розенблат
  • 1911 р. – вірогідно до Жовтневої революції – купець ІІ-ї гільдії Іоіль (Іона) Пінхович (Пінкусович) Розенблат

За даними В.А. Пилявського споруда була реконструйована архітектором К.Й, Даллаквою для деякого грека В. Левторопуло, також на подвір’ї був споруджений склад. Склад міг бути розібраний або перебудований у один із існувавших на ділянці житлових флігелів. Такою спорудою міг бути правий флігель. Безумовно, що головний будинок було споруджено у І-й половині ХІХ ст., це підтверджується конструкцією, огорожею лівого балкону у стилі класицизму та характерним для періоду гратчастим членуванням віконних рам. Оздоблення фасаду відповідає більше ІІ-й пол. ХІХ ст., таким чином будинок можливо був переоздоблений у означений період.

У 1898 році будинок вже перебуває у власності Г.О. Фельдмана, якому належала ділянка у Хлібному містечку за адресою вул. Новікова, 6 (знищений) та на Головковській вул, 70 (знищений). Наявність ділянки у Хлібному містечку вказує на те, що Г. Фельдман займався торгівлею борошном. У довіднику В.О., 1908 на Жуковського, 43 мешкав А.П. Фельдман, який також здійснював зернові операції. Приблизно на межі столітть власник спорудив триповерховий Г-подібний флігель з підвалом, праве крило старого будинку було інтегровано у флігель і надбудовано третім поверхом у тому же стилі, що і третій поверх флігеля. Нова споруда мала відповідний тому часу рівень комфорту, окрему сходову клітку, що була оздоблена ліпніною, а рівень оздоблення фасадів флігелю є аналогічним вуличним фасадам.

Наприкінці 1900-х років ділянку придбав деякий Є.П. Розенблат (згідно В.О., 1911 ОН). Однак у означеному довіднику у переліку власників немає чітких данних стосовно даної людини, є лише відомості про Є. Розенблата, який жив на Коблевській вул., 39 і працював у Російському торгово-промисловому банку на Рішельєвській вул., 13. У наступному році у якості власника вказується купець ІІ-ї гільдії Іоіль Пінхович Розенблат, який жив у власному будинку навпроти за адресою вул. Жуковського, 42. Розенблат мав власну агентурно-комісійну контору, тобто був торговим маклером. В середині 1900-х років він був вказаний також у розділі торгівлі вином. Будинок на Жуковського, 42 належав І. П. Розенблату достатньо давно, у 1887-1889 роках він отримав новий вигляд, реконструкція спочатку відбувалася за проектом П. А. Заварзіна, а потім Л. Л. Влодека. Даний будинок був достатньо вишуканою спорудою. Однак після придбання у 19100-х роках будинку навпроти Іоіль Розенблат переїхав у нього із збереженням свого телефоного номеру 6-67. Не виключено, що Є.П. Розенблат був посередником у придбанні будинку і справжнім покупцем був І.П. Розенблат. Будинок був старий, галерейний, з простим вуличним фасадом, однак на замовлення Розенблата ліва частина будинку була перебудована згідно тогочасних вимог комфорту, була збільшена площа квартири, замість галереї влаштований окрема сходова клітка. Навіть балкон на фасаді був замінений, сам же фасад вірогідно залишився без змін.

Фасад будинку є достатньо одноманітним, перший поверх рустований, вікна мають замки вкриті фактурним тиньком, під полицями сандриків другого поверху влаштовані невеликі маскарони сатирів. Аналогічні маскарони на початку ХХ ст. з’явилися на прибутковому будинку Грецької церкви на Успенській вул., 64. Первісно будинок був повністю галерейним із входом з боку подвір’я, однак, як було вказано раніше, ліва частина будинку була перебудована, причому конструкція даної частини притаманна епосі модерну, що підтверджується огорожею вуличного балкону та дверми під’їзду у арці. Віконні рами мають більш сучасний візерунок, ніж у правоворотньому об’єму.

Повертаючись до лівого балкону на вуличному фасаді необхідно зазначити, що його огорожа виконана у стилі модерну,яка має достатньо рідкий візерунок, що зустрічається у огорожі парадних сходів будинку благодійного товариства панянок духовного звання при Одеському кафедральному соборі (арх. Д. Т. Мірошніченко, 1913 рр.) та сходів флігеля І. Є. Суворова на Олександрівському просп., 4 (арх. можливо В. А. Короповський, поч. ХХ ст.). Обидва архітектори мешкали у сусідньому кварталі, що вказує на те, що один з них або обидва могли бути авторами планів, однак за архівним джерелом нагляд здійснював Е. Я. Меснер.

Будинок є достатньо наглядним зразком вибіркової реконструкції, а дизайн вхідних дверей під’їзду не зустрічаються ніде більше.

Автентична огорожа балкону доби класицизму.

Ліва частина будинку була реконструйована близько 1911 року, на даху можна побачити нові димоходи, огорожа балкону також була замінена під час даної реконструкції.

Огорожа балкону власного дизайну архітекторів Короповського та Мірошніченко.

Оздоблення арки було здійснено на межі ХІХІ – ХХ ст.

Плити з вулканічної породи були встановлені вірогідно на початку ХІХ ст. після спорудження цього будинку.

2013 р. Дворовий фасад не є однорідним, права частина була реконструйована близько 1911 року.

2013 р.

2014 р.

Реконструйована у 1911 році частина будинку.

Двері під’їзду перебудованої у 1911 році частини будинку. Виготовлені двері у період даної перебудови.

Праве крило будинку було надбудовано на межі ХІХ – ХХ століть під час спорудження нового флігеля і оздоблено відповідним чином. На жаль у наслідок авіаудару 1940-х рр. частина заднього кила була зруйнована. нова стіна вже була не такою міцною і за свідченням Олександра Сандлера праве бічне крило поступово частково зруйнувалося приблизно у середині 2000-х років.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s