Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Покровської церкви (1899-1901 рр.)

Posted by Antique на Середа, 2 Липня 2014 р. (14:39)

Прибутковий будинок Покровської церкви, арх. Ю.М. Дмитренко, 1899-1901 рр. Закінчення будівництва, арх. В.А. Короповський, 1901 р., Олександрівський пр., 11 / Єврейська вул., 48
Будинок на мапі
Стиль: модернізована еклектика.
Охоронний статус: пам’ятник архітектури місцевого значення номер 569-Од.

У період 1812-1822 рр. на Олександрівському проспекті між Єврейською вулицею та вулицею Жуковського було споруджено православний храм з високою дзвіницею. Він був освячений на честь Покрова Богородиці, який нагадував Успенську церкву (арх. Л.Ц. Оттон, 1855-1869 рр.). Спорудження покровської церкви відбувалося за проектом Франца Фраполлі або архітектора Шмідта (не плутати з В.І. Шмідтом). Ф. Фраполлі вмер у 1819-му році і не виключно, що церкву добудовував саме означений архітектор Шмідт.

Ділянка, що належала Покровській церкві займала весь квартал. Церква була розташована усередині ділянки, а по обидвом бокам були розташовані будівлі, що належали церкві. За даними В.А. Пилявського правий будинок було споруджено архітектором Ф.К. Боффо у 1830-х роках. Вірогідно дані будівлі були прибутковими будинками. У 1899 році на місці правого будинку почалося будівництво нового триповерхового житлового будинку під наглядом відомого єпархіального архітектора Ю.М. Дмитренко. Хоча Дмитренко часто здійснював лише нагляд за будівництвом, але у даному випадку він міг бути і автором споруди. Однак за два роки будинок не було повністю споруджено, а 22.06.1901 р. Дмитренко відмовився від нагляду. Можливо церква та архітектор не змогли домовитись стосовно деяких деталей проекту або кошторису. У тому же році будівництво було закінчено іншим єпархіальним архітектором В.А. Короповський, який мешкав у Єпархіальному будинку на протилежному боці проспекту. Невідомо, яка доля праці кожного з архітекторів, але цілком вірогідно що будинок до 1901 року спорудили начерно, а вже оздоблення було зроблено архітектором В.А. Короповським. На жаль відомо дуже мало проектів здійснених даним архітектором ,серед них флігель І.Є. Суворова, та будинок Благодійного товариства панянок духовного звання на Старопортофранківській вулиці (у співавторстві з Д.Т. Мірошніченко). Дані будинки виконані з великим художнім смаком і Короповський міг бути автором фасаду і будинку Покровської церкви. Твори Ю.М. Дмитренко також мають дуже добру художню якість, але його будівлі тих часів мали ретроспективний вигляд і типове для даного архітектора оздоблення.

Будинок має середні розміри і розташований на куті з Єврейської вулицею та Олександрівським проспектом і відповідно даному розташуванню має акцентований фронтоном кут. Незважаючи на патріархальність організації – замовника будинок було споруджено з врахуванням тогочасних архітектурних тенденцій. Перший поверх був призначений під крамниці, на фасаді влаштовані великі вікна вітрин. Оздоблення будинку виконано у стилі модернізованої еклектики, тоді як більшість будинків межі століть виконувалась у стилі, навіть не модерну, а традиційної еклектики. Серед елементів декору перемежаються об’ємні трикутні сандріки вікон та достатньо площинне ліпне облямування вікон. У цілому даний будинок дуже походить на прибутковий будинок М. Дмитрієвської (арх. В.К. Мєдокс, 1912 р.). Невелика кількість елементів модернового декору, що утворюють фриз розташовано у куті будинку під дахом. На балконах будинку встановлені огорожі радянських часів, але оздоблення будинку дозволяє припустити, що первісно будинок мав кам’яні огорожі.

У самобутньому стилі вирішений під’їзд будинку. Він розташований у кутовій частині і освітлюється за допомогою ліхтаря на даху. Вхід до під’їзду розташований з боку фасаду.

У під’їзді встановлені унікальні огорожі сходів у стилі декоративного модерну. Візерунок огорожі вирізаний з листового металу. Дана технологія дозволяла виготовляти достатньо складні візерунки і у конструктивному плані є простою. Однак у Одесі такий метод виготовлення огорож не набув широкої популярності, і звичайно виготовлялося з металевої стрічки або прута квадратного перетину. Над вхідними дверми влаштовані десюдепорти з ліпнини.

Деякі жителі будинку у 1913 році:

  • О.М. Шааровський, голова піклувальної ради приватної гімназії С.А. Фон-Гірш-Брамм (Лютеранський пров., 1).
  • М.А. Шаровський, член Одеського ганнеманівського товариства (Будинок М.І. Семерії, вул. Пастера, 52).

Будинок Покровської церкви є одним з найдивовижніших споруд Одеси початку ХХ ст. Також за проектом В.А. Короповського та Д.Т. Мірошніченко на Старопортофранківський вулиці, 41 було споруджено не менш цікавий будинок Благодійного товариства панянок духовного звання, який є ще більш не типовим для Одеси. На жаль інші  проекти В.А. Короповського не відомі, хоча теоретично у місті можуть існувати і інші будинки його авторства.

 

 

 

 

 

 

Вікна магазину.

Двері магазину.

Двері під’їзду.

 

 

 

 

 

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s