Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель М.Я. Дорфмана та Я.Ш. Штарка (1910-і рр.)

Posted by Antique на Субота, 15 Березня 2014 р. (11:23)

Житловий флігель Мошко Яковича Дорфмана та Якова Шишмановича Штарка, 1910-і рр., Болгарська вул., 9
Будинок на мапі
Стиль: безстильовий (з окремими елементами модерну).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1912-1913 – спадкоємці Носкова (управляючий Дмитро Кузьмич Носков)
  • 1912-1913 рр – вірогідно до Жовтневої революції – Мошко Якович (Янкельович) Дорфман та Яків Шишманович (Семенович) Штарк

На ділянці №9 по Болгарській вулиці у ХІХ ст. було споруджено традиційний двокорпусний житловий будинок, а на подвір’ї у ті часи вірогідно було споруджено триповерхові флігелі. До 1912-1913 років ділянка належала спадкоємцям деякого Носкова, який вмер раніше 1898 року. Можливо були розбіжності у розподілі спадку, або спадкоємці побажали продати її і поділити отриманні гроші. так чи інакше всі 1900-і роки ділянка не мала конкретного власнику, а керував ділянкою один із спадкоємців, Дмитро Кузьмич Носков. До 1912-1913 років ділянка була продана євреям Мошко Дорфману та Якову Штарку.

М.Я. Дорфман жив на Новосельського вул., 29 у будинку Марії Ріхтер, також слід зазначити, що деякий М. Дорфман мав пивну крамницю на М’ясоєдовської вул., 30.

Я.Ш. Штарк жив у будинку Євгенії Скальковської на Спирідонівській вул., 9 і володів  ділянкою на вул. Балківській, 93 спільно з Абрамом Кодубєєм. По міншій мірі у 1905 році Я.Ш. Штарк тримав крамницю з продажу готового плаття.

Невідомо, що об’єднувало цих власників, можливо вони були знайомими або родичами. Жили вони у не дуже коштовних але й достатньо непоганих будинках. Вірогідно вони придбали дану ділянку під забудову, тому, що саме на початку ХХ ст. на подвір’ї замість попередньої забудови уздовж лівого боку ділянки з’явився триповерховий житловий флігель. враховуючи зміну власників можна припустити його спорудження саме у 1912-1913 роки. Флігель отримав нетипову П-подібну форму і має вигляд прямокутної будівлі з глибокими П-подібними ризалітами по краям фасаду. Нині ділянка виглядає достатньо великою за рахунок об’єднання з сусідніми, але первісно ділянка Дорфмана і Штарка була дуже вузькою і таким чином флігель має невелику глибину, а за допомогою ризалітів вдалося суттєво збільшити кількість квартир без значного зменшення простору ділянки.
Флігель було виконано у стилі раціонального модерну, з прикрас фасаду присутні тільки облямування верхньої половини вікон з замком та карниз під дахом. Аскетичність фасадів у деякій мірі компенсується різьбленими дверми у стилі модерну, та модерновими ж огорожами сходів, які схожі за дизайном на сходи будинку І.І. Машевського (арх. В.О. Домбровський, 1903 р.) та сходи адміністративного корпусу заводу “Одеська Баварія” (арх. Б.А. Бауер, К.К. Абт, 1910-1911 рр.). Також гарну форму отримали пічні труби.

Схоже облямування вікон має будинок А.К. Станкевича (арх. М.А. Шелковський, 1914 р.). Не виключено, що будинок був споруджений саме М.А. Шелковський, який займався проектуванням і спорудженням достатньо скромних будинків.

Флігель Дорфмана та Штарка уявляє собою дуже оригінальну за планом споруду і є одним з найсучаснішіх флігелів на півдні Молдаванки.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s