Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Г. Ф. Лівшиця (1913 р.)

Posted by Antique на Четвер, 13 Березня 2014 р. (11:18)

Будинок Г. Ф. Лівшиця, арх. М. А. Шелковський, нагляд: М. Д. Шульгін ,1913 р., Градоначальницька вул., 28
Будинок на мапі
Стиль: модерн у єгипетській стилізації.

Відомі власники ділянки:

  • до 1900 р. – Брати Сінадіно
  • 1900 р. – до революції – Г.Ф. Лівшиць (придбана частина ділянки Сінадіно).

Ділянка на Градоначальницькій вулиці під нинішнім номером 28 згідно даним довіднику “Вся Одеса, 1889 р.” належала братам Сінадіно, а у 1900-му році ліворуч від ділянки Сінадіно виникає ще одна ділянка, причому площа ділянки Сінадіно зменшилась (вказано у довідниках). Таким чином Сінадіно розділили свою ділянку по меншій мірі на дві частини., одну залишилии за собою, а іншу частку продали Г.Ф. Лівшицю. Вірогідно, що Лівшиць також отримав ще якусь невраховану територію тому що розміри його ділянки перевисили 1000 кв. десятин. У 1910-х роках Г.Ф. Лівшиць вирішів побудувати новий прибутковий будинок, у ті часи в кінці Градоначальницької вулиці активізувалося нове будівництво – було споруджено декілька будинків від одного до трьох поверхів. Сама вулиця Градоначальницька була достатньо фешенбельною у масштабах Молдаванки, на неї сконцентровано велика кількість триповерхових будинків.
Ділянка на Градоначальницькій вулиці під нинішній номером 28 згідно даним довіднику “Вся Одеса, 1889 р.” належала братам Сінадіно, а у 1900-му році ліворуч від ділянки Сінадіно виникає ще одна ділянка, причому площа ділянки Сінадіно зменшилась (вказано у довідниках). Таким чином Сінадіно розділили свою ділянку по меншій мірі на дві частини., одну залишили за собою, а іншу частку продали Г.Ф. Лівшицю. Вірогідно, що Лівшиць також отримав ще якусь невраховану територію тому що розміри його ділянки перевісили 1000 кв. десятин. У 1910-х роках Г.Ф. Лівшиць вирішив побудувати новий прибутковий будинок, у ті часи в кінці Градоначальницької вулиці активізувалося нове будівництво – було споруджено декілька будинків від одного до трьох поверхів. Сама вулиця Градоначальницька була достатньо фешенебельною у масштабах Молдаванки, на неї сконцентровано велика кількість триповерхових будинків.

Проект було виконано архітектором М.А. Шелковскьким, про якого практично нічого не відомо. Даний архітектор виконував замовлення для не самих заможних верств населення, відомо ще два будинки його авторства, обидва було споруджено на початку ХХ ст.
Будинок Г.Ф. Лівшиця є самою значною спорудою М.А. Шелковського, він чотириповерховий, розрахований 12 квартир. У плані будинок П-подібний, у дворових крилах влаштовані металеві чорні сходи. У центрі будинку з боку подвір’я розташовані мармурові парадні сходи, на кожному майданчику розташовано входи до трьох квартир.

Ліпне оздоблення під’їздів виконано у ретроспективному стилі, двері і огорожі сходів достатньо самобутні, але мають не дуже органічний дизайн. Аналогічні сходи та двері також були встановлені у будинку А.К. Станкевич на вулиці лейтенанта Шмідта, 8 (арх. М.А. Шелковський, 1914 р.).

Фасад будинку виконаний у єгипетській стилізації модерну, не виключено, що Шелковський орієнтувався на творчість архітектора Л.М. Чернігова, що не є єдиним прикладом запозичень М.А. Шелковським: у будинку Кройчика він використовував художні прийоми архітектора А.Б. Мінкуса. Цікаво, що архітектор Чернігов спорудив на Преображенській вулиці будинок для Липи Лівшиця, який міг бути родичем власника будинку на Градоначальницьквіій вулиці. У цілому фасад будинку Лівшиця відповідає раціональній течії модерну. Головний фасад має тривісеву композицію, на ньому майже відсутні ліпні елементи, а основне оздоблення уявляє собою вертикальні профілі, які складають композицію з фільонками під вікнами і сповіщають будівлі вертикальне членування. Декоративні консолі під дахом та потрійні канелюри з капітелями у формі квадратів також зустрічаються у будинку на Пішонівський та будинку на Пушкінській вулиці, 69. Кожний з трьох ризалітів увінчаний фронтонами, а вікна під ними облямовані профілем у формі дуги, причому слід зазначити, що використування колоподібних ліній не є притаманним одеській архітектурі.

На жаль головний фасад будинку Лівшиця нині знаходиться не у дуже доброму стані, тиньк у деяких місцях пошкоджений і схоже, що конструкцію укріплювали, а восьмикутні неокласичні фільонки були втрачені. Однак завдяки знімку, знайденому Yangur’ом, користувачом LiveJournal можна побачити, як виглядав будинок у міжвоєнний період.

На будинку ліворуч від брами під час спорудження будинку була встановлена рекламна таблиця архітектора М.А. Шелковського. На таблиці вірогідно був пошкоджений фрагмент біля букви Ш, а коли вже у наш час підфарбовували букви, то цей фрагмент було прийнято за літеру Щ.

Міжвоєнний період. Джерело: блог Yangur.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s