Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок І.М.О. Ейдельберга (1901 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 27 Січня 2014 р. (23:39)

Прибутковий будинок Іцека Мєєра Овшієва Ейдельберга, арх. А.В. Юргевич, 1901 р., Ніни Онілової пров., 4
Будинок на мапі
Стиль: еклектика з елементами модерну.

Ділянка у провулку Ніни Онілової №4 є типовою ділянкою Старого базару і таким чином виходить як у бік базару так і у бік провулку. З боку базару був влаштований двоповерховий безстилевий торговельний будинок, який вірогідно є перебудованою секцією ринку І-ї пол. ХІХ ст (мала адресу Посоховська пл., 5а та 5б). З кінця ХІХ ст. ділянка належала купцю ІІ-ї гільдії єврею Іцеку Ейдельбергу (тел. 15-39) на який власник влаштував торгівлею посудом та москательними товарами – тобто клеями, фарбами та лаками.

Купець займався і благодійністю і рахувався членом правління та головою комітету у товаристві надання грошової допомоги бідним хворим євреїв міста Одеси “Езрас-Хойлім”. Товариство було розташовано у будинку І.І. Лисенко на вул. Успенській, 111, а головою товариства був доктор С.Є. Марьяшес. Ейдельберг був і членом правління Товариства взаємодопомоги торговий агентів та торговців євреїв (Будинок Є.К. Леслі, Катеринінська вул., 30).

У 1901-му році з боку провулку на замовлення Єйдельберга було споруджено достатньо великий у масштабах навколишньої забудови триповерховий прибутковий будинок. Споруда була виконана у стилі еклектики, але автор споруди міський землемір А.В. Юргевич одним з перших у Одесі почав використовувати прийому модерну, у наслідок чого будинок отримав модерновий напівкруглий фронтон з тридільним вікном той же форми. Завдяки даному фронтону будинок виглядає достатньо виразно, у іншому за оздобленням це типова споруда часів еклектики з достатньо одноманітним фасадом, хоча присутні і діамантові вкраплення русту і сандрики різноманітних форм.

Будинок майже сіметричний, тільки дворовий проїзд суміщено ліворуч від центру. На головному фасаді у лівій та правій частинах розташовані входи до під’їздів і таким чином можна припустити, що квартири мали не дуже велику кількість кімнат і призначались не для самих заможних верств населення, а скоріше за все для ринкових торговців та власників крамниць. Підїзди будинку освітлюються за допомогою ліхтаря на даху, які нині закладені і під’їзди потопають у темряві. Огорожі сходів виконані у стилі модернізованої неоготики і відносяться до поширеного у Одесі типу сходів.

Будинок Іцека Мєєра Овшієва Ейдельберга цікавий як один з перших зразків модерну у Одесі, Споруда також відрізняється значними розмірами, хоча скоріше за все не коштувала багато грошей, тому що інженер Юргевич спеціалізувався на бюджетних проектах.. На жаль через декілька років після спорудження даного будинку, коли інші архітектори вже повністю перейшли від еклектики до модерну, інженер Альфред Юргевич продовжував виконувати проекту у застарілому стилю еклектики. Подальші його споруди булинабагато  менш значними, ніж будинок Едельберга.

 

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s