Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель М.-Я. Б. Махліса (1899 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 13 Січня 2014 р. (16:10)

Флігель Мойше-Янкеля Боруховича Махліса, арх. М.І. Лінецький, А.Е. Шейнс, 1899 р., Успенська вул., 53
Будинок на мапі
Стиль: безсстилевий.

Відомі власники ділянки:

  • раніше 1899 р. – 1912-1913 рр. – Мойше-Янкель Борухович Махліс
  • 1912-1913 рр. – ? – Авраам-Іцко Аронович-Гершкович Ойвін та Ревекка Ізраільовна Ойвіна (В.О., 1914 О.Н.) або Малл (В.Т.-П.О., 1914).

У 1877 році була заснована пекарня на ділянці Махліса, вірогідно вона була розташована у другому подвір’ї, тому що проіснувала до самої реаолюції, а ділянка ще у 1999 році була щільно забудована. У 1912 році у пекарні працювало 15 робітників, щорічний оборот – 25 тисяч рублів.

На початку 1900-х років на ділянці єврея Мойше-Янкеля Махліса було споруджено триповерховий флігель з житловим підвалом. Фасадний будинок скоріше за все був одно або двоповерховий і походив з І-ї половини ХІХ ст., як він виглядав не відомо. Ділянка була єдиним домоволодінням Махліса, яке повинно було приносити непоганий прибуток у зв’язку з гарним освітленням ділянки, комфортності споруди та близькому розташуванню до Пушкинської вулиці. Між 1912 – 1913 роками Мойша Махліс вірогідно вмирає, а його ділянку придбала родина євреїв по призвіщу Ойвін. Аврам Іцко Ойвін працював помічником присяжного повіренного і жив у скромному будинку Л.С. і С.Л. Філюриних у Покровському провулку, 8. За даними довідника “Вся торгово-промышленная Одесса”, 1914 дылянку придбав деякий Малл.

У 1960-х роках на місці фасадного будинку по спеціальному проекту був споруджений п’ятиповерховий житловий будинок.

Флігель П-подібний у плані, центральне крило розташоване у центрі ділянки і розподіляє його на два подвір’я у зв’язку з чим у ньому влаштований проїзд. На другому подвір’ї розташований двоповерховий флігель, який вірогідно має більш раннє походження. Фасади П-подібного флігеля прикрашені лиштвою та замками різних форм. Найбільш коштовними вірогідно є квартири центрального крила до яких можна потрапити за допомогою під’1їзду праворуч від проїзду. Збереглися автентичні двері під’їзду, які виконані у ремінісценціях рококо. У місцях з’єднання крил влаштовані службови сходи, які вірогідно також є парадними для жителів квартир у крилах. Ще одні сходи влаштовані по краям бічних флігелів, таким чином на кожну квартиру у флігелі приходиться по парі рівнозначних сходових кліток. Вірогідно сходові клітки біля торцевих брандмауерів призначалися для обслуговування квартир багатоповерхового головного будинку, якщо би такий забажав спорудити власник.

Флігель Махліса уявляє собою типовий приклад житлової споруди 1900-х років, яка мала 3-4 поверхи та еклектичне оздоблення з певною витонченістю притаманною добі модерну.

Центральне крило.

Праве крило.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s