Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок О.Б Цвілінга (1902 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 5 Серпня 2013 р. (16:18)

Будинок Олександра Борисовича Цвілінга, нагляд: інж. М.М. Коган, 1902 р., Щіпний пров., 27
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.
Атрибутація будинку виконана автором блогу шляхом прив’язки даних довіднику В.А. Пилявського.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1911 р. – Олександр Борисович Цвілінг
  • 1911 р. – 1912-1913 рр. – Марк Цвілінг і Софія Гроссман
  • 1912-1913 рр. – вірогідно до Жовтненвої революції – Гелель Мойсейович Гелелович – Успенська 42 5-50.  Солемольня 13, 130, 245, 312, 318, 331

З кінця ХІХ ст. ділянка належала єврею Олександру Борисовичу Цвілінгу, який працював у експортній та комісійній конторі торгового дому “А. Бендерський і Ко”, що був розташований на Єврейській вул., 54 (Тел. 32). Власником контори був єврей Арон Рафаїлович Бендерський. За даними В.А. Пилявського у 1902 р. інженер М.М. Коган (теж єврей) спорудив у 1902 році будинок для Аю Гелеловича і хоча у довіднику вказана інша адреса, але цілком вірогідно, що на увазі мався чотириповерховий будинок на ділянці, що дійсно належала Цвілінгу. Також на даній ділянці є і первісно двоповерховий будинок, що було реконструйовано у 1912 році архітектором Я.С. Гольденбергом для нового власника ділянки, домовласника і власника солемольні Гелеля Гелеловича. Гелелович жив у дуже простому власному будинку на Успенській вулиці і також володів будинками на Осипова, 33, Ковальській, 21, Розумовській, 53, Лісній, 3, Успенській, 42 та Пастера, 32. На Лісній вул., 3 була розташована солемольня (тел. контори 22-88, те. складу 22-80). Слід зазначити, що у 1911-1913 роках О.Б. Цвілінг вмер, том що у означений період ділянкою володіє Марк Цвілінг і Софія Гроссман, але можливо помилково у 1913 році одним з жителів будинку знову вказується Олександр Цвілінг.

Чоториповерховий будинок споруджений інженером Коганом має вигляд притаманний спорудам архітектора А.Б. Мінкуса того ж періоду, а власне композиція вікон у бічних ризалітах, що дуже схожа, напиклад, на будинок Я.М. Тепера на Великій Арнаутській вулиці (1906-19086 рр.). Закруглені форми ризалітів з боку подвір’я також були притаманні його творчості, однак оздоблення парадних відрізняється. Також сусідня ділянка по Щепному провулку належала Гроссманам, для яких за даними В.А. Пилявського архітектор Мінкус спорудив житловий будинок на Пантелеймонівській вулиці. Не виключено, що проект будинку був розроблений архітектором А.Б. Мінкусом, але під час спорудження будинку інженером М.М. Коганом були внесені деякі зміни. Так трикутні фронтони основних вікон також мають форми не притаманні архітектору Адольфу Мінкусу.

Будинок має С-подібне планування, арка поїзду відсутня, а у парадні під’їзди  у передньому та задньому крилах  можна потрапити скрізь арку колишнього двоповерхового (нині триповерзового) будинку. Під’їзд у головному крилі оздоблений кращим чином із застосуванням візерунчатої кахлі та мозаїчних сходів. У задньому крилі встановлені металеві сходи.

Прибутковий будинок О.Б. Цвілінг має приємний лаконічний вигляд, що був притаманний будинкам початку ХХ ст.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у головному крилі.

Під’їзд у задньому крилі.

Під’їзд у задньому крилі.

Під’їзд у задньому крилі.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s