Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Дача у Вузькому пров. (кін ХІХ ст. або поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на П’ятниця, 5 Квітня 2013 р. (13:14)

Дача (Васютинського?), кін ХІХ ст. або поч. ХХ ст., Вузький пров., 9
Будинок на мапі.
Стиль: історизм.


У невеликому провулку на 16-й станції фонтана збереглася дача, що виконана у так званому цегляному стилі. 16-а станція була одним з курортних центрів, біля якого гуртувались дачі найбільш заможних власників. Однак дачі на Великому Фонтані мали невеликі розміри, у більшості випадків вони були одноповерхові і мали невелику кількість прикрас. У цьому світі одноповерхова цегляна дача у Вузькому провулку уявляється достатньо солідною будівлею.

У 1904-му році на карті Нової Швейцарії дана ділянка належала Васютинському. Також не виключено, що дані ділянки ще до побудови будинку могли бути розподілені і продані іншим власникам.

Дача уявляє собою невелику асиметричну будівлю, яка виходить бічним фасадом у провулок. Фасади не тиньковані, а за стилем будинок умовно відноситься до неоренесансу. З боку подвір’я у куті розташована веранда, у центрі головного фасаду розташований ризаліт з великим арковим вікном.
Під дахом по фасаду пролягає поребрик. У цілому будинок нагадує цеглянні споруди авторства архітектора П.У. Клейна.

Виконання будівлі з цегли обумовило тривале її існування, і на відміну від значної більшості дачних будівель Середнього та Великого Фонтану вона не була зруйнована. Станом на  2010 рік будівля була пристосована під крамницю, а з 2011 року будівля знову стає житловою. Станом на 1912 рік автентичні віконні рами були демонтовані і замінені на пластикові.   Враховуючи те, що на величезній території великого фонтану Збереглося навряд чи більше 15 дореволюційних дач цей будинок є достатньо цінною спорудою, також це найбільш мальовнича дача у цегляному стилі у цьому районі.

Карта: Чорноморське узбережжя “Швейцарія” дача Ковалевського, видавництво “Одесскі новини”, 1904 р. (посилання)

2012-й рік.

2010-й рік.

2011 рік.

2011 рік.

2010-й рік.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s