Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Тиврів. Млин М. М. Кочубея та гідроелектростанція (вірогідно ХІХ ст., 1905 р.)

Posted by Antique на Субота, 30 Березня 2013 р. (21:52)

Млин князя Михайла Михайловича Кочубея, вірогідно ХІХ ст. Реконструкція під гідроелектростанцію, 1905 р.
Будівля на мапі.
Стиль: історизм.

Ще на малюнку мандрівника і живописця Наполеона Орди, на якій зображено палац та монастир на схилі Південного Бугу також присутня і невелика одноповерхова будівля що розташована приблизно на місті нинішньої електростанції, а первісно – водяного млина. Вірогідно, що млин на цьому місті існував ще у середині ХІХ ст., та раніше. Аналогічна за формою споруда існує і нині, але на рисунку відсутні торцеві стіни з вікнами. Будівля млину споруджена з бутового каменю, на стінах влаштовані вікна з викладеною каменем лиштвою. Такий вигляд ж типовим для млинці центру України, де використовувались німецькі стилізації та бутовий камінь у якості оздоблювального матеріалу. У даному ж випадку схоже, що вся будівля споруджена з такого каменю.

У 1893 році Млин Належав князю Михайло Михайловичу Кочубею, також йому належало ще два млина у місті. Млин на Південному Бузі був наданий у оренду деякому Міхельсону, на млині працювало два працівника. Виробляв млин 6 тис. пудів щорічно. Млин можна вважати достатньо дрібним підприємством, яких було багато у повіті. Для порівняння одним з самих крупних підприємств того року був млин князів Горчакових у Браїлові на якому працювали лише чотири працівника, проте млин виготовляв борошна на 50 тис. пудів щорічно.

За різними даними у 1905, 1907 або 1909 році поряд з млином було споруджено будівлю гідроелектростанції потужністю 50 кВт., яка має своє власне русло. Будівля електростанціїъ прибудована до будівлі млина з боку берега і виконана у більш монументальних формах. За стилем споруду можна віднести до цегельній варіації неоренесансу надзвичайно поширеному у кінці ХІХ – поч. ХХ ст. на території Центральної та Східної України. Весь декор викладено з цегли, однак його не дуже багато, цікавим уявляється кутастий мотив карнизу. Вірогідно електростанція використовувалась і у якості живлення млина, як то було у Немірові. За радянських часів до електростанції прибудували допоміжний об’єм, що негативно сказалось на зовнішньому вигляді електростанції – прибудова перекрила великий торцевий фасад.

Станом на 1910-й рік електростанція не працювала, однак існували плани по введенню її у експлуатацію. У деяких джерелах мережі Інтернет вказується, що це була перша гідроелектростанція в Україні.

Рисунок Наполеона Орди, близько 1871 р.

Вид з заходу.

Млин. Вид з заходу.

Гідроелектростанція. Вид з заходу.

Вид зі сходу.

Вид зі сходу.

Електростанція. Вид зі сходу.

Навколишні краєвиди:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s