Тиврів. Млин М. М. Кочубея та гідроелектростанція (вірогідно ХІХ ст., 1905 р.)
Posted by Antique на Субота, 30 Березня 2013 р. (21:52)
Млин князя Михайла Михайловича Кочубея, вірогідно ХІХ ст. Реконструкція під гідроелектростанцію, 1905 р.
Будівля на мапі.
Стиль: історизм.
Ще на малюнку мандрівника і живописця Наполеона Орди, на якій зображено палац та монастир на схилі Південного Бугу також присутня і невелика одноповерхова будівля що розташована приблизно на місті нинішньої електростанції, а первісно – водяного млина. Вірогідно, що млин на цьому місті існував ще у середині ХІХ ст., та раніше. Аналогічна за формою споруда існує і нині, але на рисунку відсутні торцеві стіни з вікнами. Будівля млину споруджена з бутового каменю, на стінах влаштовані вікна з викладеною каменем лиштвою. Такий вигляд ж типовим для млинці центру України, де використовувались німецькі стилізації та бутовий камінь у якості оздоблювального матеріалу. У даному ж випадку схоже, що вся будівля споруджена з такого каменю.
У 1893 році Млин Належав князю Михайло Михайловичу Кочубею, також йому належало ще два млина у місті. Млин на Південному Бузі був наданий у оренду деякому Міхельсону, на млині працювало два працівника. Виробляв млин 6 тис. пудів щорічно. Млин можна вважати достатньо дрібним підприємством, яких було багато у повіті. Для порівняння одним з самих крупних підприємств того року був млин князів Горчакових у Браїлові на якому працювали лише чотири працівника, проте млин виготовляв борошна на 50 тис. пудів щорічно.
За різними даними у 1905, 1907 або 1909 році поряд з млином було споруджено будівлю гідроелектростанції потужністю 50 кВт., яка має своє власне русло. Будівля електростанціїъ прибудована до будівлі млина з боку берега і виконана у більш монументальних формах. За стилем споруду можна віднести до цегельній варіації неоренесансу надзвичайно поширеному у кінці ХІХ – поч. ХХ ст. на території Центральної та Східної України. Весь декор викладено з цегли, однак його не дуже багато, цікавим уявляється кутастий мотив карнизу. Вірогідно електростанція використовувалась і у якості живлення млина, як то було у Немірові. За радянських часів до електростанції прибудували допоміжний об’єм, що негативно сказалось на зовнішньому вигляді електростанції – прибудова перекрила великий торцевий фасад.
Станом на 1910-й рік електростанція не працювала, однак існували плани по введенню її у експлуатацію. У деяких джерелах мережі Інтернет вказується, що це була перша гідроелектростанція в Україні.
Рисунок Наполеона Орди, близько 1871 р.

Вид з заходу.

Млин. Вид з заходу.

Гідроелектростанція. Вид з заходу.

Вид зі сходу.

Вид зі сходу.

Електростанція. Вид зі сходу.
Навколишні краєвиди:
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: