Одеса. Хірургічний павільйон Єврейської лікарні (1898—? рp.)
Posted by Antique на Середа, 29 Лютого 2012 р. (23:37)
Хірургічний павільйон Єврейської лікарні, проект і нагляд: арх. А.Б. Мінкус, підрядник: П.У. Клейн, 1898 — ? pр., М′ясоєдовська вул., 32
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22647443/uk/
Стиль: неоренесанс
Статус: щойно виявлена пам’ятка архітектури місцевого значення (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р.)
У 1896 -1898 pоках у Єврейській лікарні була побудована окрема будівля хірургічного відділення, яка отримала сучасне планування та ретроспективний вигляд у стилі флорентійського ренесансу з елементами готики. Цей будинок є яскравим прикладом прогресу у лікарняному будівництві на початку ХХ ст. Об’ємами та карнизом під дахом будинок нагадує інший твір архітектора А.Б. Мінкуса – дачу К. Гершенкопа. Прості трапецоїдні пізніше мали і деякі інші проекти А.Б. Мінкуса. Також слід пригадати Київську дитячу лікарню на Парковій дорозі 3/5, яка за офіційними даними була спроектована архітектором М. Г. Артиновим та прив’язана до ландшафту і побудована А.Б. Мінкусом, але судячи по зовнішньому вигляду споруди її проект є результатом співпраці обидвох архітекторів або навіть проект лише одного А. Б. Мінкуса.
Будівельні роботи виконував архітектор П. У. Клейн, він виступив у ролі підрядника. Нагляд здійснював А. Б. Мінкус.
Будівля хірургічного корпусу Єврейської лікарні має П-подібний план та прибудована до старого головного корпусу. Хірургічний корпус виходить одним з фасадів на червону лінію вулиці М’ясоєдовської, з цього боку розташований мезонін з двома готичними вікнами-трояндами та маленькими аркадними вікнами. У лівого краю фасаду будівлі розташована арка проїзду до власного подвір’я корпусу. Фасад будинку, що виходить на загальне подвір’я лікарні менш декоративно оздоблений. З цього боку у двох глибоких ризалітах розташовані великі вікна операційних залів.

Фото 1898 р.

Фото 1898 р.

Фото В.Г. Нікітенко, 1970-і рр.
stasyadivnaya said
Очень красивое здание! Столько оригинальных окон! Спасибо
Antique said
Всегда пожалуйста! Еврейская больница – настоящий архитектурный кладезь, корпуса очень разноплановые, парк ) Я только не осмелился внутрь заглянуть )
stasyadivnaya said
Я была когда-то внутри, но увы, ничего не помню :( А лучше не заглядывать туда и вовсе, разве что в качестве случайного посетителя, журналиста и “у вас есть где тут ручки помыть”. Все таки больница.
Antique said
Да, в качестве больного лучше не попадать )
stasyadivnaya said
Больше хорошего настроения и улыбок)) И тогда точно туда не грозит. Чего тебе я и желаю!))
Antique said
Спасибо! )