Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І. М. Полчакі (1890 р., 1904 р.)

Posted by Antique на Середа, 29 Лютого 2012 р. (17:24)

Будинки по обидвам вулицям Івана Михайловича Полчакі, отримання планів: Гонсіоровський Е. П., нагляд: Отон К. К., 1890 р. Надбудова поверху та реконструкція будинку з боку Каретного провулку для Івана Михайловича Полчакі, арх. Гольцвурм А. І., 1904 р., Каретний пров., 15 / Дігтярна вул., 39
Будинок на мапі
Стиль: історизм.
Охоронний статус: пам’ятка історії місцевого значення номер 306-Од (Наказ МКТ від 20.06.2008 № 728/0/16-08).

У 1890 одночасно було споруджено два двоповерхових будинки, які ймовірно мали однакові фасади. Фасад будинку з боку Дігтярної вулиці зберігся. Проект ймовірно виконав Еміль Гонсіоровський, який отримував плани з міськуправи. Нагляд здійснював архітектор Кесарь Оттон. Обидві персони займалися виключено бюджетним будівництвом.

У 1904 році під наглядом А. І. Гольцвурма був споруджений третій поверх будинку, що розташований по каретному провулку. Головний фасад будинку по Каретному провулку, 15 виконаний у стилі пізнього історизму. Це був один з перших проектів Гольцвурма і важко виявити індивідуальні риси архітектора, також фасад будинку є дуже подібний до фасаду сусіднього будинку Ф. Новікова під № 17 (1900-1901), проект якого виконав К. М. Попов. Будинки є композиційно схожими, але будинок Полчакі відрізняє певна стриманість, яка була притаманна архітектурі початку ХХ ст. Вікна цих двох будинків розташовані на єдиному рівні і мають однакову ритмічність. Три верхніх поверхи таким же самим чином поділені пілястрами на частини, є люкарни у антресольному поверсі. Достатньо цікавими є прямі сандрики з бароковими скатами, що розташовані над вікнами другого поверху, подібні сандріки були використані у будинку М. Шпіро на Пушкінській вулиці, 58. Повертаючись до будинку Полчакі слід зазначити,що оригінально вирішені і рустовані пілястри іонічного ордеру.

Сходи виконані з бетономозаїки, без застосування мармуру, на першому марші розміщена реклама виробника сходів, деякого Е. Шухгальтера, прізвище якого не згадується у жодному довіднику з 1898 року. Таким чином не виключено, що наявний будинок було споруджено ще у 1890-х роках. Однак сходова огорожа має візерунок аналогічний будинку Ш. Г. Шихман на Канатній вулиці (арх. Марцинковський, 1902 р.; закінчення будівництва: арх. Ф. А. Троупянський, 1903 р). На майданчиках влаштований вишукана рамка з квіткою всередині. Не гірше оздоблений вестибюль під’їзду у якому стіни прикрашені пілястрами з канелюрами.

Будинок Полчакі має гарне оздоблений вестибюль, нетипові сандрики вікон другого поверху, а також унікальну рекламу на сходах.

З кінця ХІХ ст. ділянка за нинішньою адресою Дігтярна вул., 39 належала Івану Полчакі, який проживав у ньому. Також у будинку жила Варвара Миколаївна Полчакі, яка вірогідно приходилась жінкою Івану Полчакі. За даними довідника “Вся Одесса”, 1914 видавництва “Одесскія новости” будинок з боку Каретного провулку належав Варварі, а будинок з боку Дігтярної вулиці належав Івану.

Даний будинок є пам’яткою історії, і у переліку пам’яток місцевого значення зазначено:

Будинок, в якому жив і працював О.Н. Стіліануді – художник, один із засновників ТЮРХу та його постійний секретар.

Будинок по Каретному провулку:

Будинок, що виходить у Каретний провулок

Скло у люнеті і вікнах дверей замінено фанерою

Олександр Миколайович Стіліануді.

Дворовий фасад триповерхового будинку.

Надпис на сходах: Е. Шухгальтеръ Одесса.

Будинок по Дігтярній вул., 39

Тильний фасад будинку по дігтярній

Відповідей: 5 до “Одеса. Будинок І. М. Полчакі (1890 р., 1904 р.)”

 1. stasyadivnaya said

  Знакомые места :)

 2. stasyadivnaya said

  Еще по Каретному очень интересный вот этот домик http://maps.yandex.ru/-/CJVoA-~l Часто мимо ходила и скульптуру рассматривала.

  • Antique said

   О да, это соседний к дому в публикации ) Красивый большой дом, скульптуры – тоже великая редкость, у него ещё двор треугольный с мостиками на уровне верхних этажей, а на фасаде кажется осталась табличка с именем архитектора. Правда своими глазами я видел только внешние фасады, двор и табличка ещё ждут своего часа )

 3. stasyadivnaya said

  Куда же без белья то в одесском дворе :-D А рядом домик с галереями

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s