Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І.М. Полчакі (ХІХ ст. 1904 р.)

Posted by Antique на Середа, 29 Лютого 2012 р. (17:24)

Житловий будинок, ХІХ ст. Надбудова поверха та реконструкція для Івана Михайловича Полчакі, арх. К.М. Попов, можливо за участю Ф. А. Троупянського, 1904 р., Каретний пров., 15 / Дігтярна вул., 39
Будинок на мапі
Стиль: необароко.
Охоронний статус: пам’ятка історії місцевого значення номер 306-Од (Наказ МКТ від 20.06.2008 № 728/0/16-08).

Будинок з боку Каретного провулку було споруджено ще у ХІХ ст., тоді він мав два поверхи. Достатньо високі вікна будинку дозволяють припустити, що будинок було споруджено у межах 1870-х – 1890-х років. Також з протилежного боку було споруджено інший двоповерховий будинок.

З кінця ХІХ ст. ділянка за нинішньою адресою Дігтярна вул., 39 належала Івану Полчакі, який проживав у ньому. Також у будинку жила Варвара Миколаївна Полчакі, яка вірогідно приходилась жінкою Івану Полчакі. За даними довідника “Вся Одесса”, 1914 видавництва “Одесскія новости” будинок з боку Каретного провулку належав Варварі, а будинок з боку Дігтярної вулиці належав Івану.

За даними В.А. Пилявского на ділянці №39 було споруджено будинок (замовник не зазначений) за проектом Ф.А. Троупянського, яким вірогідно є будинок з боку Каретного провулку на даній ділянці. У ті часи Троупянський ще не мав ліцензії на спорудження будинків і таким чином його перши проекти були співавторськими. Навіть стосовного даного будинку у довіднику В.І. Тимофієнко зазначено, що споруда створена у співавторстві з іншим архітектором. Співавтором вочевидь був К.М. Попов, який до того створив по сусідству мальовничий будинок Стреміаді №41. Будинки є композиційно схожими, але будинок Полчакі відрізняє певна стриманість, яка була притаманна архітектурі початку ХХ ст.

Джерело інформації щодо спорудження будинку не було вказано у згаданих довідниках, але вірогідно дані походять з особистого архіву Ф. А. Троупянського де скоріше за все було приблизно вказано рік спорудження будинку, тобто архітектор під час складання переліку споруд вже забув точну дату будівицтва, однак він дещо помилився – прохання було подано Полчакі у 1904 році і стосувалось воно спорудження третього поверху. Вочевидь також було проведено реконструкцію, споруда отримала новий фасад.

Головний фасад будинку по Каретному провулку, 15 виконаний у стилі пізньої еклектики. Цікаво, що фасади будинку Полчакі дуже схожі на фасад сусіднього будинку Стреміаді по Каретному провулку, 17 (арх. К.М. Попов, А.С. Іванов, 1900 р.). Вікна цих двох будинків розташовані на єдиному рівні і мають однакову ритмічність. Три верхніх поверхи таким же самим чином поділені пілястрами на частини, є люкарни у антресольному поверсі. Достатньо цікавими є прямі сандрики з бароковими скатами, що розташовані над вікнами другого поверху, подібні сандрикі були використані у будинку М. Шпіро на Пушкінській вулиці, 58, що спільно з іншими аспектами дозволяє стверджувати що його автором також є К. М. Попов. Повертаючись до будинку Полчакі слід зазначити,що оригінально вирішені і рустовані пілястри іонічного ордеру.

Сходи виконані з бетономозаїки, без застосування мармуру, на першому марші розміщена реклама виробника сходів, деякого Е. Шухгальтера, прізвище якого не згадується у жодному довіднику з 1898 року. Таким чином не виключено, що наявний будинок було споруджено ще у 1890-х роках. Однак сходова огорожа має візерунок аналогічний будинку Ш.Г. Шихман на Канатній вулиці (арх. Ф.А. Троупянський, 1903 р). На майданчиках влаштований вишукана рамка з квіткою всередині. Не гірше оздоблений вестибюль під’їзду у якому стіни прикрашені пілястрами з канелюрами.

Будинок Полчакі має гарне оздоблений вестибюль, нетипові сандрики вікон другого поверху, а також унікальну рекламу на сходах.

Даний будинок є пам’яткою історії, і у переліку пам’яток місцевого значення зазначено:

Будинок, в якому жив і працював О.Н. Стіліануді – художник, один із засновників ТЮРХу та його постійний секретар.

Будинок по Каретному провулку:

Олександр Миколайович Стіліануді.

Дворовий фасад.

Надпис на сходах: Е. Шухгальтеръ Одесса.

Будинок по Дігтярній вул., 39

Відповідей: 5 to “Одеса. Будинок І.М. Полчакі (ХІХ ст. 1904 р.)”

 1. stasyadivnaya said

  Знакомые места :)

 2. stasyadivnaya said

  Еще по Каретному очень интересный вот этот домик http://maps.yandex.ru/-/CJVoA-~l Часто мимо ходила и скульптуру рассматривала.

  • Antique said

   О да, это соседний к дому в публикации ) Красивый большой дом, скульптуры – тоже великая редкость, у него ещё двор треугольный с мостиками на уровне верхних этажей, а на фасаде кажется осталась табличка с именем архитектора. Правда своими глазами я видел только внешние фасады, двор и табличка ещё ждут своего часа )

 3. stasyadivnaya said

  Куда же без белья то в одесском дворе :-D А рядом домик с галереями

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s