Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель Л. С. Гордона (1891 р., 1912 р.)

Posted by Antique на Неділя, 1 Січня 2012 р. (13:11)

Флігель сина губернського секретаря Євгена Францовича Пейрека, отримання планів: Г. Л. Раберов, нагляд: Р. Й. Марцинковський, 1891 р. Надбудова третього поверху і прибудова триповерхових частин для Л. С. Гордона, арх. А. І. Гольцвурм, 1912 р., В’ячеслава Чорновола вул., 13

Стиль : модерн
Будинок на карті

Дана ділянка складається з одноповерхових головного будинку та лівого флігеля ,та триповерхового правого флігеля, ймовірно пізнішої побудови. Будівлі певно відноситься до фонової забудови ,подібну архітектуру найбільш за все зустрічається на Молдованці.

Можна припустити, що безстилеві одноповерхові будинки були побудовані раніше, можливо, що первісно був не один, а два одноповерхових дворових флігеля, а коли у власника з’явилися необхідні гроші, то правий флігель знесли, а на його місці побудували новий триповерховий флігель.

Одноповерховий головний будинок є монолітним, що було не дуже поширеним, звичайно проїзд був влаштований усередині і розподіляв будинок на дві частини. Але у цьому випадку підворіття влаштовано справа від будинку. Такий проїзд був не дуже зручним, візкам доводилося огинати правий флігель, щоби проїхати у глибину подвір’я.

Таким чином правий флігель розташований на певній відстанні від головного будинку, і якщо власник побажав би побудувати новий головний будинок, то для зєднання с флігелем прийшлось би у проекті передбачати два бічних крила для стикування. Хоча у кінця флігеля відсутній чорні сходи ,але на місці нинішніх зовнішніх сходів на торці можливо первісно були встановлені подібні. Наприклад, у будинку О.С. Щербакова (арх. Л.Л. Влодек) на Ніжинській вулиці чорні сходи також знаходяться ззовні, між флігелями та головним будинком.

Фасад багатоповерхового флігеля виконаний у традиціях фонової забудови, без ліпнини. Декоративне оздоблення вирішено за допомогою каменю вапняку, з якого побудований весь будинок. Кожне вікно має лиштву з цих каменів, а на рівні другого поверху викладений руст на ризалітах. Будинок має два ризаліти, якими підкреслені ззовні сходові клітки. Освітлення сходових кліток виконано відповідно тодішньому часу. Для освітлення сходової клітки використовувані два однакових великих вікна, та пара маленьких, які допомагають освітлювати останній сходовий хідень – подібна схема найбільш часто використовувалась архітектором Л.М. Черніговим, але і у Гольцвурма вона зустрічається достатньо часто. На балконах встановлена огорожа у стилі модерн, деякі її елементи нагадують арфу. Така ж сама огорожа є на балконах будинку Койфман (арх. М.М. Коган) на Рішельєвскій вулиці, 57.

Хоча з боку фасаду сходові клітки мають однаковий вигляд, але правий під’їзд, на відміну від лівого обладнаний бетонно-мозаїчними сходами. У додаткових вікнах правого під’їзду збереглись вітражні стекла, на майданчиках присутні візерунки. Огорожа сходів є оригінальною модифікацією поширеної моделі. Вугластий  вигляд масової моделі був зміщений у бік більш пластичного вигляду, нижні кути були скруглені. Цікаво, що автентичні двері є модифікацією тих дверей, що були встановлені у багатьох будинках авторства Л.М. Чернігова, найбільш суттєво зміни торкнулись обрамування віконець.

Лівий під’їзд має однакове планування, однак у ньому встановлені більш дешевші металеві сходи з дуже простими сходовими огорожами. Балясини огорож відноситься к значно спрощеній модифікації одного з найпоширеніших типів балясин. Звичайно у рамці таких балясин були розташовані візерунки з металевої стрічки, однак у цьому випадку вони відсутні. Подібні балясини, але іншого масштабу встановлені у дворовому флігелі будинку на вулиці генерала Ватутіна, 3. Власники будинку по якимось причинам заклали низ верхнього вікна сходової клітки, таким чином освітлення останнього хідня зменшилося.

Лівий флігель:

Правий флігель:

Огорожа балконів ідентична той, що у будинку Койфман на Рішельєвськіій вулиці

Правий під’їзд правого флігеля:

Дерев’яне оздоблення тамуру

Лівий під’їзд правого флігеля:

Нижня частина великого вікна закладена

Схожа сходова огорожа, але у інших пропорціях, встановлена у флігелі на вул. генерала Ватутіна, 3

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s