Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Раухвергера (1912 р.)

Posted by Antique на Неділя, 25 Грудня 2011 р. (21:28)

Прибутковий будинок І. Г. Раухвергера, арх. М.І. Лінецький,  1912 р. Відновлення та реконструкція, 1950-і рр., Пироговський пров., 6

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16617302/uk/

Стиль: Югендштиль.

Оновлення 1: Додані фото перебудованого цегляного флігелю.

Будинок був споруджений для власника торгового дому Раухвергера, який займався постачанням будівельних матеріалів. За даною адресою був розташований і склад торгового дому.

На перший вигляд цей будинок здається  симетричним, однак вісь симетрії зміщена у лівий бік і правий ризаліт знаходиться не впритул до бічної стіни на відміну від лівого. До того ж еркери різняться формою. Як і більшість будинків Одеси побудованих практично за межами щільної забудови він має більш вільне декорування. Будинок має мальовничий вигляд, незвичне розташування сходів у притул до переднього фасаду будинку, балкони з’єднані між собою подвійними колонами. Незвичний і центральний ризаліт висотою у 2,5 поверхи, з вазами на пілонах на даху. Під великим фронтоном у центрі будинку розташований барельєф на якому зображені жінки, які тримають гірлянду квітів.  Невеликі гротескні скульптури риб зайшли собі місце у нішах під балконами, що знаходяться  на даху ризалитів. Однак будинок відповідає тенденціям пізнього модерну тому ліпного декору обмаль і яскравість образу бо більшому рохунку створена за допомогою виразного вигляду елементів різних за типом і формою, що виступають: тобто ризалітів,балконів, фронтонів та порталу. Правий ризаліт відрізняється від лівого відсутністю трапецоїдного об’єму,  інших конфігурації вікон та балкону на даху, ліпними вертикальними вставками. Вхід у будинк вирішений у вигляді порталу з піддашком, що знаходиться на колонах, які підтримуються пілонами. Перед основними дверьми у якості додаткового захисту встановлені грати с хвірткою, таке рішення ніде у Одесі більше не зустрічається. Також до парадних сходів можно потрапити скрізь двері збоку дворового проїзду. Сам проїзд має форму подібну блискавці.

Двір будинку не замкнутий за відсутністю заднього флігеля. У дворі також знаходиться одноповерхова будівля, яка скоріше мала господарче призначення.

У газеті “Одеські новини” № 9379 за 12 (25) .06.1914 опубліковано оголошення такого змісту: Квартира-дача про 3-х кімнатах з кухнею, каналізацією, віддається в найм. Новітні удосконалення: водяне опалення, електричний ліфт, 4-й поверх. Пироговский пров., буд. 6, кв. 11. Подробиці у завідувача магазином Ю. Лемме і К-о. Рішельєвська, 17. Оголошення № 3046.

Таким чином у будинку був ліфт, але після пошкодження у часи ДСВ будинок було переплановано і замість шахти ліфту були влаштовані приміщення ще однієї квартири.

Під’їзд будинку за рахунок великих вікон, у центральному ризаліті, та верхньому, над ризалітом добре освітлений, але огорожа сходів, на відміну від майстерного кування брами та ґратів входу, вирішені у самому простому вигляді без жодного декоративного елемента (подібні огорожі зустрічаються у деяких будинках, як приклад – дача Рено). Огорожа якісно зроблена і можливо автентична, але будинок постраждав за часів Другої світової війни, і під час реставрації огорожа могла бути змінена на іншу, з якогось зруйнованого будинку або відновлена у спрощеному вигляді.

У 1929 році у квартирі №6 мешкав лікар В.М. Каїріс.Можливо це невелика будівля мала господарське значення. Нині перебудована.

Інший флігель виконаний з цегли, але значно перебудований. Помітно, що колір цегли у багатьох місцях більш яскравий, видно що це сучасна цегла. Прибудова з лівого боку сучасна ,але має подібні аркові вікна, другий поверх основної будівлі також надбудований.


Брама. Автор креслення: Аглая Котіна. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010Хвіртка під’їзду. Автор креслення: Аглая Котіна. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010


Будинок був обладнаний ліфтом, який знаходився навпроти маршу сходів що сходів що веде до низу. Але під час відновлення будинку ліфтова шахта була перепланована у приміщення для додаткової четвертої квартири.

Будинок був обладнаний ліфтом, який знаходився навпроти маршу сходів що сходів що веде до низу. Але під час відновлення будинку ліфтова шахта була перепланована у приміщення для додаткової четвертої квартири.

Газета “Одесскія новости” № 9379 від 12(25).06.1914

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s