Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок і флігелі Вселюбських (1909 р., 1912 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 11 Жовтня 2011 р. (23:53)

Будинок Вселюбських, арх. ймовірно Л. М. Чернігов, 1909 р. Дворові флігелі, арх. ймовірно Л. М. Чернігів, нагляд: Я. С. Гольденберг,  1912 р., Канатний пров., 5

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17312796/uk/
Стиль: модерн

Перелік пам’яток місцевого значення на кшталт цього будинку дає авторство Я.С. Гольденберга. Однак, якщо привернути увагу до деяких особливостей споруди, то виявляється авторство і ще одного архітектора – Л.М. Чернігова. І це не  випадково, тому що Леонід Маркович Чернігов не займався особисто наглядом за спорудженням і у документах міської управи на будівництво не зазначався. Всі споруди початку ХХ ст. виконували за його проектами послідовно: П. Д. Токарев, А. В. Юргевич, Я. С. Гольденберг.

Проект будинку було складано у 1909 році, але на жаль за цей рік прохання на будівництво не збереглись і навіть не можливо встановити, хто здійснював нагляд за будівіництвом. У 1912 році було затверджено проект на будівництво дворових флігелів, нагляд здійснював Я. С. Гольденберг, що підтверджує версію про авторство Л. М. Чернігова. У перелік пам’яток будівля попала саме за архівними відомостями, що стосуються флігелів.

Якщо декор фасаду у верхній частині не дуже притаманний Л.М. Чернігову, то оздоблення другого поверху подібне тому, що було застосовано у будинках Грінберга (1910 р.) і Маркова (1912 р.). Також вирішення флігелів будинку відповідає творчості Л.М. Чернігова і особливо нагадує будинки Руссова на Коблевській 38а, 38б (1907–1908 рр.). Також ідентичні такі елементи, як віконні рами та огорожі сходів, навіть наявність вух невеликих віконець над основним вікном на останньому марші сходів головного флігелю свідчить про співавторство двох архітекторів. Також у в’їзній брамі налічують загостренні витки меандрів, які зустрічаються у Чернігова раніше у деяких металевих елементах. Візуально участь Якова Гольденберга виражена  у таких не звичних для Чернігова елементах, як ліпні вінки, нові дизайни дверей, вирішення композиції в’їзного порталу. Цікаво, що форма отвору брами повторює надбрамну ліпну композицію майже протилежного будинку № 4 (арх. Р. А. Радбіль, М. І. Сталь, 1902 р.).

2010 р.

а

Автор креслення: Марина Бєгань. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Вид у напрямку головного крила

Вид у напрямку заднього крила

Ліве крило

один з входів правого крила

Балкон з боку подвір’я

сходи у стилі модернізованої еклектики у одному з бічних крил.

Мозаїчна підлога сходових майданчиків

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s