Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок В. І. Свінцицького (1912 р.)

Posted by Antique на Неділя, 29 Травня 2016 р. (23:29)

Будинок Віктора Івановича Свінцицького, гр. інж. Ф. Е. Кюнер, 1912  р., Коблевська вул., 2 / вул. Новосельського

Будинок на мапі
Стиль: модерн (віденська сецесія).

by-sa

Ліцензія дійсна для тексту і фото. Джерело

Відомі власники ділянки:

  • 1874 р. – Крузе
  • 1883 р. – Сєгал
  • кін 1890-х рр. – 1900 р. – Г. Сігал
  • 1900 р. – 1906-1907 рр. – Н. Рейдер
  • 1906-1907 рр. – 1908-1909 рр. – С. Лобова
  • 1908-1909 рр. – 1912-1913 рр. – Віктор Іванович Свінцицький
  • 1912-1913 рр. – до Жовтневої революції – спадковий почесний громадянин Володимир Костянтинович Веліканов

У 1898 році ділянка № 2 належала Г. Сігалу, а її площа становила 234 кв. саж., у 1900 році ділянку придбав Н. Рейдер. Між 1902 та 1903 роками південна частина ділянки була відокремлена і продана Т. Соколову. Нова ділянка отримала № 4 і таким чином нумерація на вулиці була зсунута. Між 1906 та 1907 роками ділянку № 2 придбала С. Лобова, а ділянку № 4 придбав інженер Віктор Іванович Свінцицький. Між 1908 та 1909 роками В. І. Свінцицький придбав також і ділянку № 2. У 1912 році на його замовлення за проектом цивільного інженера Ф. Е. Кюнера у єдиному стилі були реконструйовані старі будівлі і споруджені нові. Між 1912 та 1913 роками ділянка № 2 була продана спадковому почесному громадянину Володимиру Костянтиновичу Веліканову.

На ділянках № 2 та № 4 розташовано по меншій мірі три споруди, які відрізняються дворовими фасадами та рівнями поверхів. Ззовні ж всі споруди виглядають як єдине ціле Кутовий будинок, що знаходиться на ділянці № 2 виглядає з подвір’я більш досконалим, можливо був побудований у 1912 році. У будинку влаштовано два парадних під’їзди, один з них розташований у кутовій частині будинку із входом з боку Коблевської вулиці. Завдяки складній формі споруди у ньому влаштований довгий вестибюль у формі дуги із сходами. У якості огорожі використані огорожі у стилі модерну, аналогічний дизайн можна зустріти у будинку Ламзакі на Кінній вулиці, 12 та будинку Наума на Військовому узвозі, 3. На стику крил розташований службовий під’їзд із входом з боку подвір’я. У під’їзді встановлені бетоні сході із простими огорожами сходів оригінального дизайну. Вікна під’їзду розташовані з боку вулиці Новосельського. Інший під’їзд розташований у крилі по вулиці Новосельського у південного краю будинку № 2. Вхід до під’їзду і його вікна розташовані з боку вулиці Новосельского, вхід до нього станом на 2014 рік є замурованим, а простір під’їзду використовується жильцями у якості складу побутових речей. З боку вулиці Новосельського на першому поверсі будинку влаштовані приміщення магазинів.

Оздоблення вуличних фасадів виконано у суміші віденської сецесії та південноєвропейського ретроспективізму. Привертають увагу ліпні вінки та фільонки з канелюрами, на осях сходових кліток розташований декор рослинного характеру. Також заслуговують металеві огорожі приямків. Найбільшу виразність будинку надає його клиноподібна форма. Кутова частина підкреслена еркером та куполом, останній прикрашає скульптура орла, що є подібною до скульптур у будинку Ламзакі на Кінній вулиці (арх. А. І. Гольцвурм, 1910 р.) і будинку Раллі на Пушкінській, 7 (арх. В. І. Зуєв, 1902 р.).  Під еркером розташований вхід до одного з магазинів першого поверху. У цілому можна спостерігати порідненість будинків Ламзакі та Веліканова, окрім скульптури орлу вони виконані у споріднених формах сецесії з використанням зображення лавру, будинки також мають однакові огорожі сходів.

Деякі жителі будинку у 1913 році:

  • учитель Марк. Іл. Валуца
  • біржовий маклер Осип Борухович Френкель

У довіднику “Вся Одесса”, 1914 вказано лише два жителя і незважаючи на присутність торгових приміщень – жодного закладу, що можливо пов’язано з тим, що заселення відбувалося вже у 1913 році, а довідник не встигли своєчасно оновити.

Будинки № 2 (Веліканов) та № 4 (Свінцинцький).

Поряд з будинком у ті же роки було споруджено і трансформаторну підстанцію.

Вхід до магазину.

У куті влаштована службова сходова клітка.

Будинок № 2 та частина будинку № 4.

Огорожі балконів не відповідають часам спорудження будинку, не виключено, що це огорожі с ділянки № 4.

Парадний кутовий під’їзд.

Двері службової сходової клітки

Службова сходова клітка

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s