Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок В. К. Веліканова (1912 – 1913 рр.)

Posted by Antique на Неділя, 29 Травня 2016 р. (23:29)

Прибутковий будинок Володимира Костянтиновича Веліканова, гр. інж. Ф. Е. Кюнер вірогідно за участю М. І. Лінецького, 1912  – 1913 (вірог.) рр., Коблевська вул., 2 / вул. Новосельського

Будинок на мапі
Стиль: модерн (віденська сецесія).

by-sa

Ліцензія дійсна для тексту і фото. Джерело

Відомі власники ділянки:

  • кін 1890-х рр. – 1900 р. – Г. Сігал
  • 1900 р. – 1906-1907 рр. – Н. Рейдер
  • 1906-1907 рр. – 1908-1909 рр. – С. Лобова
  • 1908-1909 рр. – 1912-1913 рр. – Віктор Іванович Свінцицький
  • 1912-1913 рр. – до Жовтневої революції – потомствений почесний громадянин Володимир Костянтинович Веліканов

У 1898 році ділянка № 2 належала Г. Сігалу, а її площа становила 234 кв. саж., у 1900 році ділянку придбав Н. Рейдер. Між 1902 та 1903 роками південна частина ділянки була відокремлена і продана Т. Соколову. Нова ділянка отримала № 4 і таким чином нумерація на вулиці була зсунута. Між 1906 та 1907 роками ділянку № 2 придбала С. Лобова, а ділянку № 4 придбав інженер Віктор Іванович Свінцицький. Між 1908 та 1909 роками В. І. Свінцицький придбав також і ділянку № 2. У 1912 році на його замовлення за проектом цивільного інженера Ф. Е. Кюнера у єдиному стилі були реконструйовані старі будівлі і споруджені нові. Між 1912 та 1913 роками ділянка № 2 була продана потомственому почесному громадянину Володимиру Костянтиновичу Веліканову.

На ділянках № 2 та № 4 розташовано по меншій мірі три споруди, які відрізняються дворовими фасадами та рівнями поверхів. Ззовні ж всі споруди виглядають як єдине ціле Кутовий будинок, що знаходиться на ділянці № 2 виглядає з подвір’я більш досконалим, можливо був побудований у 1912 році. У будинку влаштовано два парадних під’їзди, один з них розташований у кутовій частині будинку із входом з боку Коблевської вулиці. Завдяки складній формі споруди у ньому влаштований довгий вестибюль у формі дуги із сходами. У якості огорожі використані огорожі у стилі модерну, аналогічний дизайн можна зустріти у будинку Ламзакі на Кінній вулиці, 12 та будинку Наума на Військовому узвозі, 3. На стику крил розташований службовий під’їзд із входом з боку подвір’я. У під’їзді встановлені бетоні сході із простими огорожами сходів оригінального дизайну. Вікна під’їзду розташовані з боку вулиці Новосельського. Інший під’їзд розташований у крилі по вулиці Новосельського у південного краю будинку № 2. Вхід до під’їзду і його вікна розташовані з боку вулиці Новосельского, вхід до нього станом на 2014 рік є замурованим, а простір під’їзду використовується жильцями у якості складу побутових речей. З боку вулиці Новосельського на першому поверсі будинку влаштовані приміщення магазинів.

Оздоблення вуличних фасадів виконано у суміші віденської сецесії та південноєвропейського ретроспективізму. Привертають увагу ліпні вінки та фільонки з канелюрами, на осях сходових кліток розташований декор рослинного характеру. Також заслуговують металеві огорожі приямків. Найбільшу виразність будинку надає його клиноподібна форма. Кутова частина підкреслена еркером та куполом, останній прикрашає скульптура орла, що є подібною до скульптур у будинку Ламзакі на Кінній вулиці і будинку Раллі на Пушкінській, 7.  Під еркером розташований вхід до одного з магазинів першого поверху. У цілому можна спостерігати порідненість будинків Ламзакі та Веліканова, окрім скульптури орлу вони виконані у споріднених формах сецесії з використанням зображення лавру, будинки також мають однакові огорожі сходів. Вірогідно автор будинку той же самий, що автор будинків Веліканова та Свінцицького. Також співавтором даних будинків скоріше за все був архітектор М. І. Лінецький, з яким інженер Ф. Е. Кюнер працював у 1910-х роках.

Деякі жителі будинку у 1913 році:

  • учитель Марк. Іл. Валуца
  • біржовий маклер Осип Борухович Френкель

У довіднику “Вся Одесса”, 1914 вказано лише два жителя і незважаючи на присутність торгових приміщень – жодного закладу, що можливо пов’язано з тим, що заселення відбувалося вже у 1913 році, а довідник не встигли своєчасно оновити.

Будинки № 2 (Веліканов) та № 4 (Свінцинцький).

 

Поряд з будинком у ті же роки було споруджено і трансформаторну підстанцію.

Вхід до магазину.

 

 

У куті влаштована службова сходова клітка.

Будинок № 2 та частина будинку № 4.

Огорожі балконів не відповідають часам спорудження будинку, не виключено, що це огорожі с ділянки № 4.

Парадний кутовий під’їзд.

 

 

 

Двері службової сходової клітки

Службова сходова клітка

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s