Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий флігель І. Гуковського (1890 р., 1912 р.)

Posted by Antique на Середа, 25 Травня 2016 р. (14:52)

Флігель І. Гуковського, гр. інж. Р. Й. Марцинковський, 1890 р. Реконструкція та надбудова третього поверху для Дмитра Августовича Тарасевича, проект: Шульмейстер, нагляд: Гофман Ж. Л., 1912 р., вул. Буніна, 17 / Пушкінська вул., 16

Будинок на мапі
Стиль: модерн з елементами ретроспективізму.

by-sa

Ліцензія дійсна для тексту і фото. Джерело

Відомі власники ділянки:

  • 1870-і – 1880-і рр. – Верницький
  • 1890-і рр. – 1902-1903 рр. – І. Гуковський
  • 1902-1903 рр. – до Жовтневої революції – Дмитро Августович Тарасевич і Микола Миколайович Косаговський (упр. І.Х. Хаджопуло)

У 1890-х роках ділянка належала І. Гуковському, площа ділянки складала 385 кв. саж. У 1890 році на замовлення Гуковського був надбудований третій поверх фасадного будинку і споруджено флігель. Нагляд за будівництвом здійснював інженер Марцинковський, який займався будівництвом не дуже коштовних споруд. Флігель мав тоді два поверхи,  однак сходи у флігелі буди достатньо коштовними, огорожа складалася з візерунчатих секцій, а не тривіальних балясин.

За даними переліку пам’яток на подвір’ї була споруджена виробнича будівля Черепіннікова, але відомості є невірними, тому що Черепіннікову належала ділянка на Пушкінській, 14.

У 1902—1903 роках ділянки придбали Микола Миколайович Косаговський і власник сусідньої ділянки на вул. Буніна, 19 нотаріус Дмитро Августович Тарасевич – останній проживав у сусідньому будинку на вул. Буніна, 19 і працював у міської присутності по податку з нерухомого майна. У 1912 році Тарасевич подав прохання на спорудження третього поверху фасадного будинку, прибудови триповерхової сходової клітки, і надбудову та реконструкцію третього поверху флігеля. Дозвіл було доручено отримати пану Шульмейстеру, а підписку дав інженер Ж. Л. Гофман, який працював з Шульмейстером і на інших об’єктах. Вірогідно саме Шульмейстер і був автором проекту чотириповерхового фасадного будинку (можливо, що проект надбудови був збільшений до двух додаткових поверхів, або перший поверх трактувався у якості цокольного). У 1913 році управляючим ділянки був І. Х. Хаджопуло.

Склад жителів і комерційних підприємств невідомий тому що у довідниках лише вказувалась адреса ділянки, більше про жителів ділянки можна дізнатися у нарисі про будинок по вул. Пушкінській і будинок по вул. Буніна.

Триповерховий з житловим підвалом дворовий флігель на відміну від дворового фасаду головного будинку має виразне фактурне оздоблення, тоді як дворовий фасад лицьового будинку просто ошукатурений. Фасад же флігелю за стилем нагадує вуличний фасад головного будинку, але є більш площинним. Вікна парадної сходової клітки ґратчасті – у манері німецького ретроспективізму.

З лівого краю флігеля розташований ризаліт у якому знаходиться службова сходова клітка. Однак у правому боці флігеля не було влаштовано ані ризаліта ані сходової клітки – можливо на ділянці не було достатньо місця. Збереглися автентичні двері парадного під’їзду з віконними ґратами, дизайн яких подібний дизайну балконів. У парадному під’їзді встановлена огорожа сходів у стилі еклектики, що збереглася з часів будівництва 1890 року.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s