Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Г.-Л. Н. Капульської (ХІХ ст., 1911 р.)

Posted by Antique на п’ятниця, 13 Травень 2016 р. (11:07)

Будинок Голди-Л. Нойєвни Капульської, ХІХ ст. Реконструкція, арх. вірогідно А. І. Гольцвурм, нагляд вірогідно: арх. Ф. Е. Кюнер, 1911 р., Успенська вул., 10
Будинок на мапі
Стиль: безстильовий.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1902 – 1903 рр. – А. і Є. Шлємови
  • 1902-1903 рр. – до Жовтневої революції – Голда-Л. Ноєвна Капульська

У 1898 році ділянка мала адресу Успенська вул., 4 і належала А. і Є. Шлємовим. У межах 1902 – 1903 років ділянку придбала Г.-Л. Н. Капульська у той же час ділянка отримала № 10. У 1911 році на її було перебудовано або розширено старий двоповерховий будинок, який вірогідно походить з І-ї половини ХІХ ст.

На ділянці розташовано дві спорууди – фасадний Г-подібний у плані будинок та тильний флігель.

За супутниковими знімками ліва частина фасадного будинку у п’ять віконних осей май меншу площу та інший дах, ніж права, також ліва частина будинку осіла у порівняні з правою. Таким чином можливо, що частина  будинку є більш старшою. Висота стель всіх будівель ділянки є невисокою з чого можна припустити, що вони споруджувались у І – ІІ третинах ХІХ ст., таким чином можливо будівлі не мали окремих під’їздів і були галерейними.

Фасад головного будинку практично не має оздоблення, окрім лиштви з дуже невеликими віяльними замками. Таке оздоблення скоріше за все слід відносити до початку ХХ ст. Дах вінчає аттик з маленьким трикутним фронтоном  центрі. Під фронтоном залишилися сліди лопаток або деякого візерунку. У лівій та правій частинах будинку влаштовані балкони з огорожами у стилі модерну – подібні огорожі зустрічаються у будинку О. А. Пікеля (арх. А. І. Гольцвурм, 1910 р.), Герценштейна (1910-і рр., арх. невідомий) та Я. А. Кукліна (1910-і рр., арх. невідомий). А. І. Гольцвурм працював спільно з Ф. Е. Кюнером і тому міг бути автором або співавтором реконструкції.

Тильний флігель розташований окремо, його права частина має погану інсоляцію завдяки тому, що впритул до неї розташований торець крила головного будинку. Фасад тильного флігелья має дещо краще оздоблення, ніж у головного – фільонки під вікнами та у центрі та прямокутний фронтон.

У будинках ділянки розміщувались декоративне Ательє Першої Південно-Російської трудової артілі меблево-шпалерового та декоративного виробництва та молочна крамниця Лейби Бершадської (го).

У 1913 році серед інших жителів у будинку, окрім власниці ділянки мешкал і Я. Брікєр, який був завідувачем редакції заснованого у 1899 році видання “Торговий бюлетень” (вул. Ланжеронівська, 3).

 

Падуга у арці проїзду.

Праве бічне крило.

Заднє крило.

 

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s