Одеса. Будинок Велічкових (ХІХ ст., 1911 р.)
Posted by Antique на П’ятниця, 13 Травня 2016 р. (11:07)
Будинок Велічкових, ХІХ ст. Заміна частини будинку (ймовірно) для Голди-Л. Нойєвни Капульської, нагляд: арх. Ф. Е. Кюнер, 1911 р., Успенська вул., 10
Будинок на мапі
Стиль: безстильовий.
Відомі власники ділянки:
- 1875 – Велічкови
- 1883 – Шлемович
- кін. ХІХ ст. – 1902 – 1903 рр. – А. і Є. Шлємови
- 1902-1903 рр. – до Жовтневої революції – Голда-Л. Ноєвна Капульська
У 1898 році ділянка мала адресу Успенська вул., 4 і належала А. і Є. Шлємовим. У межах 1902 – 1903 років ділянку придбала Г.-Л. Н. Капульська у той же час ділянка отримала № 10. У 1911 році на її замовлення було спорудженой новий будинок на місті старого, який співіснував з іншим будинком – обидва виходили на червону лінію вулиці.
Також на ділянці є двоповерховий тильний флігель.
За супутниковими знімками ліва частина фасадного будинку у п’ять віконних осей має меншу площу та інший дах, ніж права, також ліва частина будинку осіла у порівняні з правою. Таким чином частина наявного будинку є більш старшою. Висота стель всіх будівель ділянки є невисокою з чого можна припустити, що вони споруджувались у І – ІІ третинах ХІХ ст., таким чином можливо будівля не мала окремго під’їзду і була галерейною.
Фасад головного будинку практично не має оздоблення, окрім лиштви з дуже невеликими віяльними замками. Таке оздоблення скоріше за все слід відносити до початку ХХ ст. Дах вінчає аттик з маленьким трикутним фронтоном центрі. Під фронтоном залишилися сліди лопаток або деякого візерунку. У лівій та правій частинах будинку влаштовані балкони з огорожами у стилі модерну – подібні огорожі зустрічаються у будинку О. А. Пікеля (1910 р., арх. невідомий), Герценштейна (1910-і рр., арх. невідомий) та Я. А. Кукліна (1910-і рр., арх. невідомий).
Тильний флігель розташований окремо, його права частина має погану інсоляцію завдяки тому, що впритул до неї розташований торець крила головного будинку. Фасад тильного флігеля має дещо краще оздоблення, ніж у головного – фільонки під вікнами та у центрі та прямокутний фронтон.
У будинках ділянки розміщувались декоративне Ательє Першої Південно-Російської трудової артілі меблево—шпалерового та декоративного виробництва та молочна крамниця Лейби Бершадської (го).
У 1913 році серед інших жителів у будинку, окрім власниці ділянки мешкал і Я. Брікєр, який був завідувачем редакції заснованого у 1899 році видання “Торговий бюлетень” (вул. Ланжеронівська, 3).

Падуга у арці проїзду.

Праве бічне крило.

Флігель
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: