Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель О. П. Рибакової (1909 р.)

Posted by Antique на Неділя, 24 Квітня 2016 р. (13:01)

Флігель Ф. П. Рибакової, нагляд, гр. інж. Ф. Е. Кюнер, 1909 р. пров. Віри Інбєр, 8
Будинок на мапі
Стиль: модерн.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1906 – 1907 рр. – Н. Скрягіна
  • 1906 – 1907 рр. – до Жовтневої революції – Феодосія Пантелеймонівна Рибакова

Згідно даним сайту “Домофото” прохання на спорудження будинку було подано Ф. П. Рибаковой 5 липня 1909 року. Згідно автентичній таблиці на фасаді флігель було споруджено громадським інженером Ф. Е. Кюнером. Вірогідно, що він не був автором проекту, а тільки здійснював нагляд тому, що на таблиці не вказано явно, що він є автором, проте зазначено, що він був будівельником.

Наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. з невеликим відступом від вулиці було споруджено одноповерховий особняк з елементами народної архітектури німмецькомовних країн. Можливо спорудження відбулося на замовлення Н. Скрягіної, яка тоді була власницею ділянки.

Раніше початку 1908 року ділянку придбала жінка капітану ІІ-го рангу Феодосія Пантелеймонівна Рибакова. У довідниках іноді у якості власника вказувались Ф. І. Рибакова або Феодосій Пантелеймонович Рибаков, але скоріше це помилкові записи.

Як було зазначено раніше у 1909 році відбулося спорудження флігеля у стилі модерну. Споруда є добре оздобленою – на рівні фасадних будинків, однак з вулиці видно лише одну третину будинку. Може саме тому у правій частині будинку і було влаштовано дану кріповку. Можна припустити, що у майбутнему власники планували розібрати споруду на першій лінії забудови і тоді перед флігелем був би великий курдонер де можна було влаштувати сад, або власники ділянки мешкали саме у флігелі і бажали, щоби він мав найкраще оздоблення. Фасади будинку вкриті штукатуркою, фасад прикрашають головним чином сандріки, причому на першому поверсі вони мають достатньо примхливу форму. Стрічки, що проходянь по нижнім частинам поверхів додають фасаду елегантності, слід зазначити, що такі стрічки використовував у більшості випадків архітектор Л. М. Чернігов. Теоретично він міг бути автором даного флігеля або співавтором – якщо стрічки і площинність декору є притаманними для творчості Л. М. Чернігова, але форма віконних рам, дверей, огорожі балкону і сандриків не зустрічаються у творчості даного архітектора.

Двері будинку розташовані в центрі споруди що є зручним для планування двох квартир на поверх, однак будинок має лише одні службові сходи, до яких можуть мати доступ лише дві квартири, також тільки огорожа балкону у ризаліті є автентичною, лівий балкон має огорожу 1920 – 1930-х років і припустимо, що даний балкон був влаштований після перепланування будинку під комуни. Таким чином скоріше за все будинок був розрахований всього лише на дві квартири – по квартирі на поверх. У лівій частині будинку з відступом від лінії основного фасаду розташований службовий блок зі сходами. У даному блоці повинні бути розташовані кухня та комори. Фасад даної частині будинку вкритий зовсім іншою, простою штукатуркою, а можливо первісно і зовсім був без неї.

У 1910 році Ф. П. Рибакова подала прохання на надбудову другого поверха у флігелі, однак не ясно, чи мався на увазі фасадний будинок, якій з певній точці зору також можна вважати флігелем (він одноповерховий, але має мезонін). Або до складу наявного флігеля увійшла більш стара споруда, яка могла бути у 1910-х гору надбудованою – це могло стосуватися лише нинішнього службового блоку. Менш вірогідною можна вважати версію про відкладене будівництво двоповерхового флігеля, план другого поверху якого був змінений у 1910-му році, але наврядчі би у таблиці на фасаді архітектор вказав 1909 рік.

Слід згадати і оригінальні віконні рами, фрамуги яких розташовані у нижній частині вікна, а не у верхній, як то було прийнято.

До наших часів не повністю збереглася автентична огорожа балкону, скоріше за все над групою вертикальних стрічок були розташовані спіральні візерунки. Також збереглися секції палісаднику.

Між 2011 та 2016 роками була проведена реконструкція фронтону над кріповкою під час якої він втратив автентичний колір та форму.

У 1913 році за даною адресою у адресних довідниках проживали власниця ділянки Ф. П. Рибакова і секретар одеського товариства дрібного взаємного кредиту Петро Степанович Рибаков (адреса товариства: будинок М. Л. Санц, Дерибасівська вул., 17).

2011 рік. Тоді форма фронтону ще була автентичною.

2016 рік. Фронтон у зіпсованому вигляді.

Вид на службовий блок із закладеним входом до чорних сходів.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s