Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Корпус школи борошномелів (1903 р. або 1910 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 30 Січня 2015 р. (12:31)

Корпус школи борошномелів, гр. інж. Ф.Е. Кюнер, 1903-1904 р. або Е.Я. Меснер, 1910 р., вул. Чорноморського Козацтва, 22
Будинок на мапі
Стиль: історизм.

У 1888 році інженер-технік Григорій Еммануїлович Вейнштейн заснував школу борошномелів, яка розмістилася у будинку спеціально для неї спорудженому на власний ділянці на вул. Чорноморського козацтва, 22. Вейнштейн був власником крупного парового млину, який був розташований в глибині даної ділянки і завдяки школі власник зміг відмовитися від іноземних спеціалістів.  Училище було розраховане на 150 дітей, нужденним учням безкоштовно надавався одяг. Будівля була виконана архітектором О.Й. Бернардацці у неороманському стилі і мала яскравий вигляд. Безумовно утримування такої школи було не прибутковим, але держава не проявляла зацікавлення у вихованні власних кадрів, хоча Російська імперіє суттєво відставала у технічному розвитку від провідних країн Європи. Таким Чином Григорій Вейнштейн, який був дуже зацікавлений у розвитку галузі був примушений влаштувати першу у країні школу борошномелів власними коштами. Однак він неодноразово піднімав питання про субсидування школи на Всеросійському з’їзді борошномелів. У 1896 році була споруджена аналогічна будівля  на ділянці №24.

У березні 1901 року 6-й Всеросійський з’їзд борошномелів зобов’язався субсідувати школу Вейнштейна. 20 жовтня 1902-го року відбулося урочисте відкриття школи під назвою Одеська школа мірошників. Фінансування школи здійснювалось Радою по справам мірошників,  до 1905-го року, коли заклад поступив в ведення Міністерства фінансів.

У перший навчальний рік (1902) в училищі навчалось 30 учнів. Навчання було чотирирічним і платним, але успішні учні звільнялися від нього. З 24 травня училище змінило назву на Одеське млиново-технічне училище з чотирирічним терміном навчання.

У 1904 році за проектом інженера Ф.Е. Кюнера до школи були прибудовані флігелі під креслярню, лабораторію та навчальний клас. Плавнувалося подальше розширення школи, але 8-й Всеросійський з’їзд борошномелів  у наслідок коштовності праць відклав вирішення цього питання, однак у 1909 році Г.Е. Вейнштейн власними коштами купив ділянку №24 площею 58,11 кв. саж. і у 1910 році спорудив новий корпус школи. За даними В.А. Пилявського у наступний рік архітектор Е.Я. Меснер виконував деякі праці на ділянці, таким чином можна зробити припущення, що він і був автором нового корпусу.

На жаль невідомо, які саме споруди відносяться до авторства інженера Ф.Е. Кюнера, а які до авторства архітектора Е.Я. Меснера. За лівим корпусом 1896 року (ділянка №24) розташовані крила які і можуть бути флігелями спорудженими у 1904 році. Також на початку століття був забудований курдонер на ділянці №20 перед брамою будинку. Він також міг бути тим самим флігелем спорудженним у 1904 році адже будівля є суміжною із старим корпусом школи Вейнштейна. Цікаво, що саме ділянка №24 на який розташований корпус школи 1896 року був придбаний у 1909-му році Вейнштейном для школи борошномелів і можливо, що Меснер у 1911 році спорудив нові споруди саме на неї, однак також не виключено, що він міг бути і автором корпусу на ділянці №20.

Корпус на ділянці №20 виконаний у стилі модернізованого історизма і у загальних рисах є схожим на старі корпуси училища Вейнштейна. Вікна прикрашають пласкі віяльні сандриками між вікнами першого та другого поверхів влаштовані фільонки. Вікна об’єднані у групи по два розкріповками, лучковий профіль над групами ікон другого поверху відноситься одноразово до стилю модерн і романського стилю. Будинок перекрив фасад розташованого позаду двоповерхового будинку і проїзд до ділянки. Таким чином з лівого боку нової споруди було влаштовано в’їздну браму. Отвір брами має дуже гарні пропорції.

22 червня 1922 р., коли в Одесі вже була встановлена Радянська влада училище буле перетворене у Технікум технології насіння та борошна, але вже у 1924 році він розміщувався на Торговій вулиці, 15, тоді як на вулиці Чорноморського Козацтва, 24 розміщувалась Млинарська профшкола. У 1925 році завідувачем профшколи був І.А. Суворов. Під час другої світової війни війни технікум не працював, і після війни його приміщення перейшли до млину. Однак у 1950-1951 роках у сусідньому кварталі на ділянці №12 за проектом архітекторів М.А. Шаповаленкоі Ж.М. Грушевської було споруджено будівлю Одеського борошномєльного технікуму, який підпорядкувався Одеському інституту інженерів борошномельної промисловості та елеваторного господарства ім. І.В. Сталіна.

Стрілкою показано місце на якому був споруджений новий корпус школи.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s