Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель К. Р. Паєвського (1909 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 19 Січня 2015 р. (13:15)

Флігель Казимира Романовича Паєвського, 1909 р., Лермонтовський пров., 2 корпус 5 (дорев. адр. Лермонтовський пров., 6)
Будівля на мапі
Стиль: раціональний модерн.

Перейти до огляду будівель комплексу

Опис:

З кінця ХІХ ст. ділянка у Лермонтовському провулку, 6 належала інженеру-архітектору Казимиру Романовичу Паєвському, який мешкав на даній ділянці у деякому будинку. Також у 1907 році за даною адресою мешкали Н. Доссіос та Є.Н. Семенов.

На початку 1900-х років у Будинку Б. Перазіча на Пантелеймонівській вул., 8 розміщувалось училище №31 “Ново-рибне”, на початку 1910-х років воно розміщувалось вже на ділянці Паєвського у Лермонтовському провулку.

Викладацький склад училища №31 у 1911 р.:

  • завідуюча Єлизавета Миколаївна Тимофєєва
  • учитель закону божого священник Іоан Іоанович Пещанський
  • викладачка Валентина Олександрівна Соловйова
  • викладачка Людмила Костянтинівна Волохіна
  • викладачка Павл. Опанасівна Татаринова
  • викладачку рукоділля Надія Гаврилівна Луценко
  • викладач співу Василь Семенович Торопов

Після жовтневої революції у будинку розмістився дитячий будинок №9. Завідуючим у 1924 році був деякий Казаракіс. У 1925 році заклад змінив назву на дитячий будинок №4.  У 1925 році у будинку також мешкав професор сільсько-господарчого інституту І.К. Павлович.

У 1913 році на ділянці також розмістилася майстерня-фабрика А. Патт-Бауера, на який займалися фарбуванням тканин. Заклади підприємства розташовувались на Катеринінській вул., 9 та Пушкінській вул., 1-3. Також у Лермонтовському провулку, 11 розміщувалась майстерня по фарбуванню Мовші Бауера.

У довіднику з даними на 1929 рік жоден заклад за даною адресою не згадується, можливо, що ділянка увійшла до складу Лермонтовського курорту. У ІІ-й половині ХХ ст. будівлю на ділянці використовують у якості лікувального корпусу.

У глибині ділянки розташований С-подібний триповерховий будинок у стілі модерну. Можна припустити, що первісно у курдонері перед будинком була розташована ще одна споруда.

Будинок що зберігся має дуже аскетичний вигляд, лише верхні частини вікон третього поверху облямовує фриз (засоб стилю модерн), та під вікнами другого поверху розташовані декоративні підвіконня. Подібний фриз з міских архітекторів найчастіше використовував М.І. Лінецький. Первісно фасади будинку не були вкриті фарбою або штукатуркою. Ніякого проїзду до подвір’я будинку не існує, вірогідно будинок був споруджений не на всю ширину ділянки, хоча ділянка була достатньо вузькою. У лівій частині головного фасаду розмістилася сходова клітка з вікнами у бік вулиці можливо даний об’єм був прибудований за радянських часів. Парадні сходи розміщуються на стику головного і бічного крил і освітлюються великими вікнами ,що виходять у бік подвір’я. Вхід до будинку розташований також на стику. Збереглися автентичні віконні рами будинку.

Слід зазначити, що у будинку відсутні балкони і таким чином дуже вірогідно, що він був споруджений саме для початкового училища №31

Задній фасад головного крила.

Бічне та заднє крило.

Бічне крило.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s