Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Двірницька і палісадник у Воронцовському пров., 8 (ХІХ ст.)

Posted by Antique на Неділя, 18 Січня 2015 р. (14:11)

Двірницька і палісадник, ХІХ ст., Воронцовський пров., 8
Двірницька на мапі
Стиль: неоготика.


Назад до переліку споруд

Відомі власники ділянки:

  • 1880-і рр. – 1899 р. –  Л. Перельман
  • 1899 р. – кін. 1900-х рр. – Август Олександрович Герм
  • кін. 1900-х рр. – 1912-1913 р. – спадкоємці Августа Олександровича Герма
  • 1912-1913 р. – до Жовтневої революції – Микола Едуардович Евальд

 У І-й третині ХІХ ст. на ділянці були розташовані двоповерхові галерейні будинки. За даними В.А. Пилявського архітекторами В.О. Сгібнєвим на ділянці здійснювались певні праці. У якості співавтора вказується Д.Я. Клімов, але не виключено, що він здійснив деякі праці у іншій час або на іншій ділянці. У довіднику В.І. Тимофієнко вказано, що Клімов є автором будинку у Воронцовському пров., 6, однак на ділянці розташований лише двоповерховий будинок, таким чином можливо, що на увазі мався будинок під №8. У такому випадку Клімов міг здійснити певні перебудови.

Окрім головного будинку був споруджений П-подібний двоповерховий флігель, який розділив ділянку на два подвір’я. У першому подвір’ї був влаштований палісадник з неоготичною хвірткою та двірницька. З попередньої забудови залишився двоповерховий флігель у лівого боку ділянки, оголовок цистерни з водою.

Двірницька нібито прибудована до дворового крила основного будинку, але виглядає більш старою. Фасади споруди виконані у стилі англійської неоготики популярної у середині ХІХ ст. Не виключено, що двірницька була прибудована до попередньої споруди, яка могла бути розташована на місці означеного крила.

Більшу частину першого подвір’я ділянки займає палісадник у фромі багатокутника з типовою огорожею з арково зігнутих прутів, віддалено подібна огорожа існувала і у Пале-Роялі. На кутах палісадника були влаштовані опори квадратного перетину з мармуровими вазами, які не збереглися до нинішнього часу, лише від одної вази залишився фрагмент опори. З наріжного боку опори були захіщені стандартними захисними стовпами від екіпажів.  У палісаднику з західного боку влаштована хвіртка, а у південній частині розташований оголовок водозбірної цистерни і неповторною неоготичною арматурою, що може свідчити про влаштування двірницької і оголовка у один час.

Огорожа у Пале-Роялі.

 

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s