Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель Перельман (1887 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 16 Січня 2015 р. (22:01)

Флігель Перельман, арх. В.О. Сгібнев, Д.Я. Клімов, 1887 р. або 1890 р., Воронцовський пров., 8
Флігель на мапі
Стиль: історизм.
Джерела: довідник В.А. Пилявського, довідник В.І. Тимофієнка.

 

Назад до переліку споруд

Відомі власники ділянки:

  • 1880-і рр. – 1899 р. –  Л. Перельман
  • 1899 р. – кін. 1900-х рр. – Август Олександрович Герм
  • кін. 1900-х рр. – 1912-1913 р. – спадкоємці Августа Олександровича Герма
  • 1912-1913 р. – до Жовтневої революції – Микола Едуардович Евальд

 У І-й третині ХІХ ст. на ділянці були розташовані двоповерхові галерейні будинки. За даними В.А. Пилявського архітекторами В.О. Сгібнєвим на ділянці здійснювались певні праці. У якості співавтора вказується Д.Я. Клімов, але не виключено, що він здійснив деякі праці у іншій час або на іншій ділянці. У довіднику В.І. Тимофієнко вказано, що Клімов є автором будинку у Воронцовському пров., 6, однак на ділянці розташований лише двоповерховий будинок, таким чином можливо, що на увазі мався будинок під №8. У такому випадку Клімов міг здійснити певні перебудови.

Окрім головного будинку був споруджений П-подібний двоповерховий флігель, який розділив ділянку на два подвір’я. У першому подвір’ї був влаштований палісадник з неоготичною хвірткою та двірницька. З попередньої забудови залишився двоповерховий флігель у лівого боку ділянки, оголовок цистерни з водою.

Задній флігель Має П-подібний план, завдяки чому між крилами флігеля утворюється подвір’я. Задні крила будинку у вигляді зверху виглядають прибудованими і не виключено, що флігель  має ранішнє походження. Оздоблення головного фасаду флігеля є більш виразним, чим задній фасад головного будинку, завдяки трикутним сандрікам і фільонкам, однак характер декору є схожим, що вказує на те, що архітектор фасадів був один і той же. У задніх крилах, як і у головному будинку влаштовані блоки дворівневих господарських приміщень. Входи до службових сходвих кліток можливо влаштовані у торцях даних крил, як і у лівому крилі головного будинку.

Фасади флігеля у другому подвір’ї мають спрощене оздоблення – вони лише розчленовані тягами та лопатками.

У флігелі влаштовано два парадних під’їзди на стиках головного та задніх флігелів. Освітлення здійснюється за допомогою невеликих ліхтарів на даху. За фотоданими Володимира Камінського у лівому під’їзді встановлені мармурові сходи із встановленою замість автентичної клепаною огорожею, яку можна віднести до періоду 1920-1930-х років. Огорожа є достатньо самобутньою, вона виконана з квадратних прутів великого перетину, геометрично простий візерунок огорожі має велику кількість дрібних членувань у верхній частині. У вестибюлі збереглися майстерно виконані двері тамбуру, вигляд яких більше притаманний початку ХХ ст. Сам вестибюль оздоблен на високому рівні, він розчленований лопатками на частини, а стелю прикрашають складні ліпні розетки.

Наявність дворівневих службових приміщень, залишки оздоблення під’їздів та оздоблення головного фасаду вказують на те, що флігель, як і головний будинок призначався для життя заможних осіб.

 

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s