Одеса. Флігель Перельман (ймов. ІІІ-я третина ХІХ ст.)
Posted by Antique на П’ятниця, 16 Січня 2015 р. (22:01)
Флігель, ймовірно ІІІ-я третина ХІХ ст., Воронцовський пров., 8
Флігель на мапі
Стиль: історизм.
Відомі власники ділянки:
- 1880-і рр. – 1899 р. – Л. Перельман
- 1899 р. – кін. 1900-х рр. – Август Олександрович Герм
- кін. 1900-х рр. – 1912-1913 р. – спадкоємці Августа Олександровича Герма
- 1912-1913 р. – до Жовтневої революції – Микола Едуардович Евальд
У І-й третині ХІХ ст. на ділянці були розташовані двоповерхові галерейні будинки.
Окрім головного будинку був споруджений П-подібний двоповерховий флігель, який розділив ділянку на два подвір’я. У першому подвір’ї був влаштований палісадник з неоготичною хвірткою та двірницька. З попередньої забудови залишився двоповерховий флігель у лівого боку ділянки, оголовок цистерни з водою.
Задній флігель Має П-подібний план, завдяки чому між крилами флігеля утворюється подвір’я. Задні крила будинку у вигляді зверху виглядають прибудованими і не виключено, що флігель має ранішнє походження. Оздоблення головного фасаду флігеля є більш виразним, чим задній фасад головного будинку, завдяки трикутним сандрікам і фільонкам, однак характер декору є схожим, що вказує на те, що архітектор фасадів був один і той же. У задніх крилах, як і у головному будинку влаштовані блоки дворівневих господарських приміщень. Входи до службових сходвих кліток можливо влаштовані у торцях даних крил, як і у лівому крилі головного будинку.
Фасади флігеля у другому подвір’ї мають спрощене оздоблення – вони лише розчленовані тягами та лопатками.
У флігелі влаштовано два парадних під’їзди на стиках головного та задніх флігелів. Освітлення здійснюється за допомогою невеликих ліхтарів на даху. За фотоданими Володимира Камінського у лівому під’їзді встановлені мармурові сходи із встановленою замість автентичної клепаною огорожею, яку можна віднести до періоду 1920-1930-х років. Огорожа є достатньо самобутньою, вона виконана з квадратних прутів великого перетину, геометрично простий візерунок огорожі має велику кількість дрібних членувань у верхній частині. У вестибюлі збереглися майстерно виконані двері тамбуру, вигляд яких більше притаманний початку ХХ ст. Сам вестибюль оздоблен на високому рівні, він розчленований лопатками на частини, а стелю прикрашають складні ліпні розетки.
Наявність дворівневих службових приміщень, залишки оздоблення під’їздів та оздоблення головного фасаду вказують на те, що флігель, як і головний будинок призначався для життя заможних осіб.
Джерела:
- Фотогалерея Odessastory (альбом: “Воронцовский переулок“).
- Фотогалерея Odessastory (альбом: “Лестницы Одессы“).
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: