Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок А. І. Поттієна (А. І. Посохова) (ХІХ ст., 1881 р.)

Posted by Antique на Четвер, 15 Січня 2015 р. (14:18)

Будинок, ХІХ ст. Надбудова третього поверху, влаштування нових продільних і поперечних простінків у існуючих поверхах для орендаря купця Андрія Івановича Посохова — Арнольда Івановича Поттієна, отримання планів: Клейн П. У., нагляд: Вейтко А. К., 1881 р., Воронцовський пров., 8
Ділянка на мапі
Стиль: історизм.
Охороний статус: пам’ятка історії номер 156-Од (Рішення Одеського облвиконкому  № 652 від 25.12.1984 р. Наказ МКТ  №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.)

Інші споруди ділянки:

Відомі власники ділянки:

 • 1880-і рр. – 1899 р. –  Л. Перельман
 • 1899 р. – кін. 1900-х рр. – Август Олександрович Герм
 • кін. 1900-х рр. – 1912-1913 р. – спадкоємці Августа Олександровича Герма
 • 1912-1913 р. – до Жовтневої революції – Микола Едуардович Евальд

 У І-й третині ХІХ ст. на ділянці були розташовані двоповерхові галерейні будинки.

У 1881 році для орендаря ділянки Посохова за адресою Воронцовський пров., 9 було подання прохання на перебудову і надбудову будинку. Ймовірно адреса вказана помилково, тому що єдина ділянка Посохова була по Воронцовському пров., 8.

Найбільш розвинуте оздоблення було реалізовано на другому поверсі, третій поверх виглядає надбудованим пізніше, однак можливо, що у наслідок малої ширини вулиці третій поверх, який не дуже добре видно з більшості ракурсів міг бути оздоблений простіше.

Головний будинок Г-подібний з ламаним головним фасадом, який повторює червону лінію вулиці. З боку подвір’я уздовж лівого краю ділянки влаштоване крило. Вікна другого поверху головного прикрашені важкими візерунчастими сандріками. Біля лівого краю будинку та у дворовому крилі влаштовані дворівневі господарчі приміщення із службовими сходами. Між двоповерховим флігелем та дворовим крилом головного будинку розмістився одноповерховий будинок для двірника у стилі англійської готики, але дана споруда могла бути споруджена у наслідок попередньої будівельної діяльності.

Найбільш вишуканий під’їзд влаштований біля арки проїзду (за фотоданими Володимира Камінського) – стіни сходової клітки вкриті лінійним рустом на нижніх поверхах і рамками на третьому, на мармурових сходах встановлені коштовні суцільні огорожі, однак вікна під’їзду є аналогічними вікнам квартир і не виявляються ззовні.

На стику дворового крила і головного будинку влаштовані металеві службові сходи із візерунчастими балясинами, ще одні металеві службові сходи влаштовані у торці бічного крила і призначаються для потрапляння безпосередньо у дворівневі службові приміщення. Останні сходи  мають напівгвинтову конфігурацію, а їх балясини уявляють собою круглі металеві прути.

Окрім головного будинку був споруджений П-подібний двоповерховий флігель, який розділив ділянку на два подвір’я. У першому подвір’ї був влаштований палісадник з неоготичною хвірткою та двірницька. З попередньої забудови залишився двоповерховий флігель у лівого боку ділянки, оголовок цистерни з водою.

У ІІ-й половині 1900-х років кінця 1900-х років у будинку розміщувалась агенція іноземних пароходних компаній торгового дому “Смельс, Ільс і Ко”, останні відомості про підприємство зустрічаються у довіднику “Вся Одесса”, 1908 р., незабаром контора припиніть діяльність.

Деякі заклади ділянки у 1913 р.:

 • Агентурно-комісійна контора Михайла Борисовича Баумштейна (тел. 26-65).
 • агентурно-технічна контора гамбурзького товариства “Рубероїд”, купець 2-ї гільдії Зейль Йосипович Беркович (тел. 10-26).

Деякі мешканці ділянки у 1913 р.:

 • Л.А. Герм (тел. 64-95)
 • купець ІІ-ї гільдії Михайло Борисович (вірогідно Мошко Борухович) Баумштейн (тел. 26-65), власник агентурно-комісійної контори у даному будинку.
 • інженер-механік Соломон Абрамович Баумштейн (тел. 12-72), працівник агентурно-комісійної контори інженера-механіка А.В. Циперовича яка займалася постачанням кахлі та асфальту (Торгова вул., 7 / Софіївська вул., 15).
 • Єлізавета Мойсеївна Баумштейн
 • інженер-електрик Олександр Іванович Кортацці
 • купець І-ї гільдії Т.З. Беркович (тел. 10-26).
 • Бехман Іван Петрович, працівник торгового дому “Фрідріх Кроне і Ко”, якій займався постачанням меблів та папіру (вул. Жуковського, 26).
 • Михайло Арнольдович Вайсбейн. Товариство взаємного кредитування домовласників і землевласників Херсонської губернії (катеринінська вул., 13).
 • Емілія Йосипівна Вайсбейн-Борисова. Власниця будинку на Великій Арнаутській вул., 58.
 • інженер шляхів сполученнь Всеволод Олександрович Горемикін
 • Микола Едуардович Евальд, власник даного будинку, член ради ІІ-го одеського товариства взаємного кредиту (Грецька вул., 20).

Будинок є пам’яткою історії завдяки тому, що у ньому мешкали:

 • 1837-1895 рр. – механік, ректор Новоросійського університету, професор В.Н. Лігін;
 • 1918-1923 рр. – кінорежисер, оператор, журналіст та сценарист, Герой Соціалістичної Праці, народний артист СРСР  Р.Л. Кармен

1900 р. Тоді контора розміщувалась на Катеринінській пл., 9

Вся Одесса, 1910 р.

Вся Одесса, 1914 р.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s