Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Перельман (1887 р.)

Posted by Antique на Четвер, 15 Січня 2015 р. (14:18)

Будинок, ХІХ ст. Реконструкція для Перельман, арх. В.О. Сгібнев, Д.Я. Клімов, 1887 р. або 1890 р., Воронцовський пров., 8
Ділянка на мапі
Стиль: історизм.
Охороний статус: пам’ятка історії номер 156-Од (Рішення Одеського облвиконкому  № 652 від 25.12.1984 р. Наказ МКТ  №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.)
Джерела: довідник В.А. Пилявського, довідник В.І. Тимофієнка.

Інші споруди ділянки:

Відомі власники ділянки:

 • 1880-і рр. – 1899 р. –  Л. Перельман
 • 1899 р. – кін. 1900-х рр. – Август Олександрович Герм
 • кін. 1900-х рр. – 1912-1913 р. – спадкоємці Августа Олександровича Герма
 • 1912-1913 р. – до Жовтневої революції – Микола Едуардович Евальд

 У І-й третині ХІХ ст. на ділянці були розташовані двоповерхові галерейні будинки. За даними В.А. Пилявського архітекторами В.О. Сгібнєвим на ділянці здійснювались певні праці. У якості співавтора вказується Д.Я. Клімов, але не виключено, що він здійснив деякі праці у іншій час або на іншій ділянці. У довіднику В.І. Тимофієнко вказано, що Клімов є автором будинку у Воронцовському пров., 6, однак на ділянці розташований лише двоповерховий будинок, таким чином можливо, що на увазі мався будинок під №8. У такому випадку Клімов міг здійснити певні перебудови.

Найбільш вірогідно, що Сгібнєв реконструював існуючий одно- або двоповерховий будинок, тому що головна споруда має достатньо невисокі стелі 1-2 поверхів. Найбільш розвинуте оздоблення було реалізовано на другому поверсі, третій поверх виглядає надбудованим пізніше, однак можливо, що у наслідок малої ширини вулиці третій поверх, який не дуже добре видно з більшості ракурсів міг бути оздоблений простіше.

Головний будинок Г-подібний з ламаним головним фасадом, який повторює червону лінію вулиці. З боку подвір’я уздовж лівого краю ділянки влаштоване крило. Вікна другого поверху головного прикрашені важкими візерунчастими сандріками, також достатньо важке оздоблення отримав будинок Биховського на вул., Гоголя, 9 (арх. В.О. Сгібнев, 1890-й р.). Біля лівого краю будинку та у дворовому крилі влаштовані дворівневі господарчі приміщення із службовими сходами. Між двоповерховим флігелем та дворовим крилом головного будинку розмістився одноповерховий будинок для двірника у стилі англійської готики, але дана споруда могла бути споруджена у наслідок попередньої будівельної діяльності.

Найбільш вишуканий під’їзд влаштований біля арки проїзду (за фотоданими Володимира Камінського) – стіни сходової клітки вкриті лінійним рустом на нижніх поверхах і рамками на третьому, на мармурових сходах встановлені коштовні суцільні огорожі, однак вікна під’їзду є аналогічними вікнам квартир і не виявляються ззовні.

На стику дворового крила і головного будинку влаштовані металеві службові сходи із візерунчастими балясинами, ще одні металеві службові сходи влаштовані у торці бічного крила і призначаються для потрапляння безпосередньо у дворівневі службові приміщення. Останні сходи  мають напівгвинтову конфігурацію, а їх балясини уявляють собою круглі металеві прути.

Окрім головного будинку був споруджений П-подібний двоповерховий флігель, який розділив ділянку на два подвір’я. У першому подвір’ї був влаштований палісадник з неоготичною хвірткою та двірницька. З попередньої забудови залишився двоповерховий флігель у лівого боку ділянки, оголовок цистерни з водою.

У ІІ-й половині 1900-х років кінця 1900-х років у будинку розміщувалась агенція іноземних пароходних компаній торгового дому “Смельс, Ільс і Ко”, останні відомості про підприємство зустрічаються у довіднику “Вся Одесса”, 1908 р., незабаром контора припиніть діяльність.

Деякі заклади ділянки у 1913 р.:

 • Агентурно-комісійна контора Михайла Борисовича Баумштейна (тел. 26-65).
 • агенткрно-технічна контора гамбурзького товариства “Рубероїд”, купець 2-ї гільдії Зейль Йосипович Беркович (тел. 10-26).

Деякі мешканці ділянки у 1913 р.:

 • Л.А. Герм (тел. 64-95)
 • купець ІІ-ї гільдії Михайло Борисович (вірогідно Мошко Борухович) Баумштейн (тел. 26-65), власник агентурно-комісійної контори у даному будинку.
 • інженер-механік Соломон Абрамович Баумштейн (тел. 12-72), працівник агентурно-комісійної контори інженера-механіка А.В. Циперовича яка займалася постачанням кахлі та асфальту (Торгова вул., 7 / Софіївська вул., 15).
 • Єлізавета Мойсеївна Баумштейн
 • інженер-електрик Олександр Іванович Кортацці
 • купець І-ї гільдії Т.З. Беркович (тел. 10-26).
 • Бехман Іван Петрович, працівник торгового дому “Фрідріх Кроне і Ко”, якій займався постачанням меблів та папіру (вул. Жуковського, 26).
 • Михайло Арнольдович Вайсбейн. Товариство взаємного кредитування домовласників і землевласників Херсонської губернії (катеринінська вул., 13).
 • Емілія Йосипівна Вайсбейн-Борисова. Власниця будинку на Великій Арнаутській вул., 58.
 • інженер шляхів сполученнь Всеволод Олександрович Горемикін
 • Микола Едуардович Евальд, власник даного будинку, член ради ІІ-го одеського товариства взаємного кредиту (Грецька вул., 20).

Будинок є пам’яткою історії завдяки тому, що у ньому мешкали:

 • 1837-1895 рр. – механік, ректор Новоросійського університету, професор В.Н. Лігін;
 • 1918-1923 рр. – кінорежисер, оператор, журналіст та сценарист, Герой Соціалістичної Праці, народний артист СРСР  Р.Л. Кармен

 

1900 р. Тоді контора розміщувалась на Катеринінській пл., 9

Вся Одесса, 1910 р.

Вся Одесса, 1914 р.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s