Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І.М. Діаманта (І пол. ХІХ ст., 1901 р.)

Posted by Antique на вівторок, 25 Листопад 2014 р. (12:29)

Склад, І-а пол. ХІХ ст. Реконструкція для І.М. Діаманта, інж. М.І. Гружевський, 1902 р., Ольгиївська вул., 7 / пров. Ляпунова
Будинок на мапі
Стиль: історизм.

 

Відомі власники ділянки:

 • кін. ХІХ ст. – 1899 р. – Ж. Іаффе
 • 1899 р. -1900 р. – спадкоємці Ж. Іаффе
 • 1900 р. – кін. 1900-х рр. – І.М. Діамант і Етля Срулівна Діамант
 • кін. 1900-х рр. – до Жовтневої революції – купчиха ІІ-ї гільдії Етель (Етля) Срулівна Діамант, Марія Діамант, Михайло Діамант, Поліна Діамант, Софія Деменітру (тел. 21-70)

З кінція ХІХ ст. складом на початку Ольгиївській вулиці володів Ж. Іаффе. Ділянка, на який був розташований склад викодила як у бік Ольгиївської вулиці так і у бік провулку Ляпунова. Склад мав прямокутну форму і був розташований торцями у напрямі до означених вулиць з інтервалом між сусідніми спорудами.  Між повулком Лянунова і торцем утворився просторий курдонер, у 1910-х роках курдонер нібито був проданій Павлу Миколайовичу Козінцю.

Не відомо чи використовувався  у ті годи склад за призначенням, скоріше за все у ньому вже були житлові квартири. Близько 1899 року Ж. Іаффе вмер, спадкоємці розподілили ділянку на шість частин, оду з яких у 1900-му році придбала єврейська родина Діамантів. Коштовність ділянок вірогидно збільшилась за рахунок спорудження навпроти замість зернового ринку медичного факультету Новороссійського університету.

У 1902 році на їх замовлення маловідомий інженер М.І. Гружевський зробив реконструкцію будинку з влаштуванням нового фасаду.

Вірогідно І.М. Діамант був купцем, тому що у 1910-х роках його жінка Етля вказана у якості купчихи. Приблизно в середині 1900-х років Дамант влаштував у будинку окремі кімнати, які у 1910-х роках носили назву “Світло і повітря”. Згідно рекламі у кінатах мешкали переважно сімейні пари. Наприкінці 1900-х років І.М. Діамант вмер, а ділянка залишилася у власності його жінки та інших спадкоємців.

У плані будинок Г-подібний, розташований впритул до ділянки №5. У інтервалі між будинком Діаманта та №9 була влаштована вставка. Принцип оздоблення будинку Діаманта такой же самий, як у будинку Слівінської на Ніжинській вулиці: декор змінюється ярусами, у простінках між вікнами влаштовані пілястри. Вікна друго поверху розташовані у іонічних порталах -аналогічне рішення було застосовано і у будинку Слівінської. Третій поверх є менш виразним, однак слід помітити схожисть у його композиції з головним корпусом Медичного факультету розташованного навпроти. Таким же самим чином над пілястрами розташовані вінки, однак аналогічні вінки можна помітити і на будинку Слівінської спорудженному у 1899 р..

Невідомо чи був розташований пападний вхід до будинку з боку Ольгіївській вулиці. Можливо у 1990-х магазин зайняв вестибюль під’їзду. Нині жільці потрапляють до під’їздів з боку провулку Ляпунова.

На ділянці була розташована взуттєва крамниця М. Козака

Деякі мешканці у 1913 році:

 • Софія Деменітру
 • Марія Діамант (тел. 21-70), акушерка, масажистка, оспощепленниця
 • Михайло Діамант (тел. 21-70), оспощепленник (власник ділянки на Михайлівській вул., 32)
 • Поліна Діамант (тел. 21-70)
 • купчиха ІІ-ї гільдії Етель (Етля) Срулівна Діамант (тел. 21-70), власниця меблірованих кімнат “Світло та повітря”
 • колезький секретар Петро Іванович Мірошевич, працівник казначейства (Пастера вул., 16)
 • колезький асесор доктор медицини Михайло Іванович Мурзін. Працівник окружного військово-санітарного управління, гімназії союзу руських людей, гімназії М.І. Сініцина, жіночої учительської семінарії при союзі руських людей. Працівник представительства управи землі і державного майна, старший доглядач каз-обороч ст. одеського повіту, практикуючий лікар.

 

 

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s