Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М.Ю. Слівінської (1899 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 24 Листопада 2014 р. (19:17)

Будинок Михалівни Юліївни Слівінської, нагляд: М. І. Гружевський 1899 р., Ніжинська вул., 58
Будинок на мапі
Стиль: історизм на античну тематику.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури і історії 522-Од (Рішення Одеського облвиконкому  № 480 від 15.08.1985р., № 652 від 25.12.1984 р. Наказ МКТ  №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

З кінця ХІХ ст. ділянка належала Міхаліні Юліївні Слівінській. Вже у 1899 році на її ділянці було споруджено великий чотириповерховий будинок з чотирма флігелями. Споруда такого розміру і площі була дуже коштовною для Одеси тих часів. Натомість проект було виконано маловідомим інженером М. І. Гружевським, який навіть не згадується у довідниках тих часів. Можливо за Гружеським стоїть дехто інший.

Композиція фасаду будинку є не дуже складною, оздоблення змінюється ярусами, відсутні еркери та кріповки, між вікнами влаштовані пілястри. Декор будинку майже весь запозичений з античної доби. Спостерігається відсутність синтезу, якось незрозуміло виглядають каріатиди обабіч двох входів, що запозичені з портику каріатід Ейрехтійону. Вікна другого поверху прикрашають іонічні портали, аналогічні прикраси можна побачити у будинку І. М. Діаманта на Ольгіївській вул., 7.

Дуже цікаво виглядають великі капітелі пілястрів. Між капітелями у фільонках розташовані барельєфи з двома крилатими левами, а над капітелями вінки (подібно будинку І. М. Діаманта на Ольгіївській вул., 7).

Під’їзди головного будинку розташовані нетрадиційно по краям фасаду. Таке розташування дозволяє здійснювати доступ також до квартир суміжних флігелів. Слід зазначити, що подібне планування можна зустріти на Пушкінській вул., 33 (Будинок Шретерів, реонстр. арх. В. М. Кабіольський, 1910—1911 рр.). За вхідними дверми на майданчиках розташований надпис “Salve” (лат. привітання).

Будинок вважався коштовним, у ньому мешкали чиновники та інтелігенція.

Деякі мешканці будинку у 1913 р.:

  • Леон Філлипович Дмитренко, лікар по внутрішнім (серцевим) хворобам, прийм. часи: пн-сб, 16:00-18:00
  • Рудольф Венедіктович Рістер (тел. 40-68), лікар ЛОР, прийм. часи: пн-сб, 16:00-18:00. Працівник Євангелійської лікарні (вул. Бєлінського, 11) та Нової міської лікарні (вул. академіка Воробйова, 5)
  • купець ІІ-ї гільдії В. Пташников. Вірогідно походить з родини Пташникових, які мали мануфактурний торговий дім та  будинок на Тираспольській вул., 34.
  • Олена Костенко, власниця взуттєвої майстерні на Катерининській вул., 7
  • Естер-Ена Дувідівна Птіц
  • колезький рєєстратор Лаврентій Григорович Рейхерт (тел. 26-67). Член правління Земського банку Херсонської губернії (Садова вул., 3), гласний одеського повітового земства (Пантелеймонівська вул., 17), член землевлаштувальної комісії, член виноробної землевлаштувальної комісії, працівник виноробної станції російських виноградарів та виноробів, член одеської повітової управи (Пантелеймонівська вул., 17), член Імператорського товариства Сільського господарства півдня Росії (Міський сад), член товариства св. Клімента (Будинок Скуліча, вул. Дерибасівська, 13), член товариства взаємного кредитування домовласників і землевласників Херсонської губернії.
  • Михайліна Юліївна Слівінська
  • Роман Костянтинович Углев (тел. 28-78), лікар по хірургічним та мочеполовим хворобам, прийм. часи: пн-вс, 13:00-18:00, перерва 14:00-16:00. Нової міської лікарні (вул. академіка Воробйова, 5) та лікарні стурдзівської спільноти Сердоболячих сестер (Бєлінського вул., 2)
  • Н. Храновська, власниця модної майстерні

Будинок є пам’яткою історії завдяки тому, що у ньому мешкав терапевт і поет, з.н.а. УРСР Леон Філлипович Дмитренко.

На початку 1900-х років поряд було споруджено будинок за проектом громадського інженера Ф.Е. Кюнера. Будинок має схожий розмір та форму флігеля у плані.

У 1913 році у будинку розміщувалась модна майстерня Н. Храновської.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s