Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Літовського (поч. 1900-х рр.)

Posted by Antique на Неділя, 9 Листопада 2014 р. (01:40)

Будинок Літовського, поч. 1900-х рр. Перебудова під котельну, вірогідно 1920-і рр., Лермонтовський пров., 2 к3 (дорев. – Лермонтовська вул. ,8)
Будівля на мапі
Стиль: модерн.

Автор фото: Fly Fromoutside, джерело: archodessa.com (Публікація узгоджена з автором)

Перейти до огляду будівель комплексу

Опис:

Ділянка у Лермонтовському провулку, яка раніше рахувалася під восьмим номером належала єврейській родині Литовських. Вірогідно вони придбали її раніше кінця 1890-х років. У 1877 році за невідомою адресою купець 2-ї гільдії Соломон Літовський влаштував завод штучних мінеральних та фруктових вод. У 1886 році на заводі було лише чотири працівника, але кількість відповідала такого роду підприємствам. Річний оборот заводу сягав 24000 рублів і таким чином по обороту завод Літовського займав друге місце після заводу Товариства одеського закладу штучних мінеральних вод (пров. Маяковського, 5).

У 1896 році завод розміщувався у будинку Залужного на вул Жуковського, 27, тоді на заводі працювало 10 робітників, а річний оборот сягав 21000 рублів.

У 1898 році завод розміщувався у будинку Р. Радоніча на Великій Арнаутській вул., 5. Між 1902 та 1903 роками завод Літовського переїхав на власну ділянку у Лермонтовському провулку. У 1912 році на заводі працювало 7 робітників, на підприємстві була одна парова машина потужністю у 7 к.с., а річний оборот складав 25000 рублів.

У 1879 році за невідомою адресою був влаштований мідно-аппаратний і механічний завод інженера Олександра Семеновича Літовського на заводі вироблялися кухні для військ, холодильникі, холодильні шафи і запатентовані Литовським гігієнічні кип’ятильники. У 1898 році він як і завод С. Літовського розміщувався у  будинку Р. Радоніча на Великій Арнаутській вул., 5, а між 1902 та 1903 роками заводи Літовських переїхали на власну ділянку у Лермонтовському провулку. У 1912 році на заводі працювало 65 робітників, серед обладнання була одна парова машина потужністю у 36 к.с. Річний оборот складав 150 тисяч рублів.

Вірогідно саме на замовлееня Литовсвьких на початку 1900-х років було споруджено невеликий двоповерховий будинок у правого краю ділянки ближче до її задньої частини. Невідомо для чого призначався даний будинок, широке напівелептичне вікно другого поверху на всю ширину будинку давало дуже багато світла, як для житлового будинку, а озодблення споруди було надмірним, як для дворової виробничої споруди. більш вірогідно, що це була конторська будівля.

Края будинку прикрашають канелюри у стилі модерну, які є схожими на аналогічні прикласи у будинку Н. Козінець у провулку Ляпунова, 12.

Торгівельні заклади у 1913 році:

  • завод штучних мінеральних вод купця 2-ї гільдії Семена Моісейовича Літовського (тел. 52-93)
  • механічний завод інженера Олександра Семеновича Літовського (тел. 52-93)
  • газовий завод Якова Ворвшильського (тел. 44-47)
  • конвертна фабрика І.Г. Фатера, і братів Клейман, Фатер, Сруль, Клейман, Абр, Клейман Владим.) (Мовою оригиналу)
  • торгова точка інженера Олександра Семеновича Літовського по продажу цвяхів товариства російських смєловських цвяхових і якірних заводів і випробувальних станцій у Нижньому Новгороді (тел. 52-93)
  • млиново-будівельна контора Якова Рабінова (тел., 13-58) (інше відділення на Великій Арнаутській, 54)
  • торгова точка Двойри Спектор по продажу мінеральної води

Неподалік у ІІ-му Лютеранському провулку у особняку Кржечковського існував механічний завод Іди Літовської, яка могла мати родинні стосунки з даними Літовськими.

У 1924 році на даній ділянці мешкали заступник завідуючого товариства “Агрономія” В.К. Коль та юрист товариства “Агрономія” В.К. Пушкарев. Само представництво всеукраїнського товариства насінництва “Агрономія” розміщувалось на пушкінській вул., 44.

У 1950-х роках ділянка увійшла до складу Лермонтовського курорту, у неї влаштували господарське подвір’я, а у будівлі влаштували котельну.

Споруда є унікальним для Одеси зразком раннього модерна завдяки напівеліптичному вікну, такі вільні форми у Одесі майже не зустрічаються.

Вся Одесса, 1899 р.

Путівник Г. Каранта, 1901 р.

Вся Одесса, 1914 р.

Вся Одесса, 1914 р.

Колишній будинок Літовських. За радянських часів – котельна санаторію. Автор фото: Fly Fromoutside, джерело: archodessa.com (Публікація узгоджена з автором)

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s