Одеса. Будинок Д. Деполло (ймов. 1890-і рр., 1912 р.)
Posted by Antique на Субота, 8 Листопада 2014 р. (13:22)
Будинок Д. Деполло, ймов. арх. І.Ф. Яценко, ймов. 1890-і рр. Нове крило для В.М. і Є.О. Кукушкіних, арх. В. І. Прохаска, 1912 р., вул. Отрадна, 12
Будівля на мапі
Стиль: історизм.
Відомі власники ділянки:
- 1890-і рр. – 1906-1907 рр. – Д. Деполло
- 1906-1907 рр. – 1912 р. – Іван Антонович Деполло (управляючий М. Антонович Деполло)
- 1912 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Володимир Миколаєвич Кукушкін і Єлізавета Ол. Кукушкіна
Будинок Деполло у Отраді був споруджений у 1890-х роках архітектором І.Ф. Яценко і є дуже схожим за композицією на прибуткові будинки Грецької церкви. У плані будинок був Г-подібним, східне крило було довшим ніж північне. Над останнім другим поверхом влаштована мансарда. Будинок Деполло має характерний для Яценко подрібнений декор та вежоподібний еркер. Будинок прикрашений скульптурним оздобленням на античну тематику: маскаронами, барельєфами та скульптурами каріатид. У кутовій частині будинку був влаштований багато оздоблений еркер з куполом. Як виглядав купол не відомо, можливо він був аналогічним куполам будинків Грецької церкви. Під дахом непомітно були влаштовані вікна мансарди, які не були дуже помітними. Окрім вежі еркера дах прикрашали фронтони у ризалітах.
Будинок займав менше половини ділянки, іншу частину її займав сад. Будинок вірогідно не планувалося розширювати і у торці східного флігеля були влаштовані глибокий вузький ризаліт та вікна з оздобленням.
У кутовій частині розмістилася сходова клітка будинку. Вхід до неї розташований під еркером, далі був влаштований довгий та темний вестибюль. Сама сходова клітка була добре оздобленою і є схожою на сходові клітки будинків-особняків.
В середині 1900-х років власником ділянки став Іван Деполло, а управляючим його брат М. Деполло. У 1912 році ділянка була продана Володимиру і Єлізаветі Кукушкінам. На їх замовлення північне крило будинку було продовжено, у ньому розмістилося дві або більше квартир та окремий під’їзд. Крило було оздоблено таким же чином як і більшу частину будинку, однак біля торця будинку замість аналогічного широкого ризаліта був влаштований глибокий ризаліт, що мав цілком інший вигляд. У ризаліті був влаштований вхід до під’їзду та еркер з арковим вікном. Над даним вікном був розміщений маскарон, а від вікном меандровий фриз із свастики. Ближче до еркеру був влаштований балкон другого поверху з огорожею у стилі модерну, яка кардинально відрізняється від ретроспективних балконів більш старої частини будинку. Проект прибудови було виконано В.І. Прохаскою, будівельні праці були виконані інженером Ж.Л. Гофманом у 1912-1913 роках.
Також на початку ХХ ст. на ділянці був споруджений двоповерховий флігель, що є видовженим в глибину ділянки, не виключено, що даний флігель також міг бути спорудженим за проектом архітектора В.І. Прохаски.
У 1900-х роках у будинку мешкали:
- С.Ф. Северіновський. Віце-голова правління Одеського комітету Російського товариства туристів (Катеринінеська вул., 15)
- Сміф-Чарльз Стюарт. Генеральний консул Велікобританського консульства (Будинок С. Урусова, Грецька вул., 2).
У 1910-х роках у будинку на квартиры секретаря збиралося товариство допомоги колишным студентам Київського університету.
Склад товариства:
- голова доктор В.О. Якубський
- Л.М. Ерзуальський
- П.І. Малицький
- кандидат у члени Г. Назаров
- кандидат у члени К.Є. Струменський
У 1913 році у будинку розміщувались наступні заклади:
- бакалійна крамниця Макар. А. Чернецького (у тому числі торгівля тютюном та рибою)
У 1913 році у будинку мешкали:
- Богуславська
- Василь Федорович Горященко
- Володимир Миколаєвич Кукушкін
- Єлізавета Ол. Кукушкіна
- Карл Лорман
- Макар. А. Чернецький (тел. 53-64) Власник бакалійної крамниці.

На фото дуже невдало доданий стафаж.

Стоп-кадр з фільму “Бій на перетині”, 1982 р. Джерело: сайт Zanuda-32.

Фасад з заходу. Ліворуч – крило 1913 року.

Південний фасад

Ліве крило, арх. В.І. Прохаска, 1912-1913 рр.

Ліве крило, арх. В.І. Прохаска, 1912-1913 рр.

Ліве крило, арх. В.І. Прохаска, 1912-1913 рр.

Ліве крило, арх. В.І. Прохаска, 1912-1913 рр.

Ліве крило, арх. В.І. Прохаска, 1912-1913 рр.

Ліве крило, арх. В.І. Прохаска, 1912-1913 рр.

Дворовий флігель

Дворовий флігель. Вид з правого боку.
Джерела:
- Фотогалерея Odessastory (альбом: “Отрадная улица“).
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: