Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Б.Г. Розентула (ймов. кін. 1890-х рр.)

Posted by Antique на Субота, 18 Жовтня 2014 р. (12:53)

Будинок Бориса Григоровича Розентула, ймовірно кін. 1890-х рр., Прохоровська вул., 24
Будівля на мапі
Стиль: історизм.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1899 р. – М. Поповський і Д. Поповський
  • 1899 р. -до Жовтневої революції – Борис Григорович Розентул

У 1899 році ділянку на прохорівській вулиці придбав Борис (вірогідно Борух) Розентул, який мав єврейське походження. Він займався мануфактурної торгівлею. Можливо саме тоді було споруджено наявний будинок.

Оздоблення будинку виконано з малим використанням скульптурних елементів, майже єдиною прикрасою такого роду є фриз під великим трикутним фронтоном центрального вікна 2 поверху. У загалі ж фасад прикрашають фігурна лиштва вікон, що схожа на лиштву вікон будинку С. Ф. Вернетти на Садовій вул., 13 (1900 р.). Композиція будинку  Розентула одновісева, в центрі влаштований ризаліт з більш виразним оздобленнням. Окрім згаданого фризу цікавим є двочасне вузьке вікно у ризаліті на третьому поверсі, яке є дуже схожим на аналогічне вікно у будинку А. С. Тарасевич на вул. лейтенанта Шмідта, 6. Над останнім поверхом розмістилися вікна мансарди.

У 1913-х році Борис Розентул працював кореспондентом торгового дому “Г.Р. Флакс і Ко”. Офіс означеної фірми у 1913 році був розташований у одному з будинків О.В. Тіль на Троїцькій вул., 17 (тел. 32-25). Флакс і Ко займалася постачанням арматури фірми “Коккер і Крігер”, арматури і електричного обладнання фірми Israeli Gebr., Berlin, віл та лопат S.Berg-Aus, Лейпцигської фірми вимірювальних приладів Dr. Th. Horn, інструментів Auerfabrik solingen “Solinger axt”, інструментів, електричного обладнання та телефонних апаратів німецької фабрики elektrotechnische fabrik Hugo Falk з Табарзу, ростовських канатів виробництва спадкоємців В.Р. Максимова, металевих виробів бременської фірми Eggers aug., напилків Klein Schulzlin et Becher, Tran-Rensar, миланського опалювального і вентиляційного обладнання Ercole Marelli et Co., ливерпульських приводних ремнів фірм Біск et Co. Limited і Tuck et Co. Limited, палива М.І. Катики “Постниково”, труби Riffelmacher et Engelard Roth bei Nurnberg, штучних квітів В. Рогачевського, електричного обладнання берлінської фірми Imme & Löbner, електричного обладнання  Linke et Kenobfosh  підприємця N. Gablodza.

У будинку Розентула у 1910-х роках також мешкав родич власника Бейріш Вольфович Розентул.

У 1912 році декор у лівій частині будинку на 1-2 поверхах був нахабно знищений.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s