Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігелі Е. Вассермана (вірог. 1899 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 17 Жовтня 2014 р. (15:28)

Флігелі Ест. Вассермана, арх. Л.Л. Влодек вірогідно з участю А.Б. Мінкуса, вірогідно 1899 р., вул. Жуковського, 6
Флігелы на мапі
Стиль: історизм.
Джерела: довідник В.А. Пилявського.

 

Відомі власники ділянки:

  • кін ХІХ ст. – до Жовтневої революції – Ест. Вассерман (у оренді Марії Іхел. Спектор-Співак)

Наприкінці ХІХ ст. Е. Вассерману належали будинки на вул. Жуковського, 6 та Буніна, 5, тобто фактично одна велика ділянка між Буніна та Жуковського. Це були достатньо старі склади, що були споруджені у І-й половині ХІХ ст. Саме дані ділянки унеможливили безперервне прокладання Карантиної вулиці. З часом склади були перебудовані у житлові будинки.

Приблизно на межі ХІХ ст. – ХХ ст. на ділянці було споруджено три прибуткових флігеля. Флігелі увінчані бароковими фронтонами і умовними арками на 3-му поверсі притаманними творчості архітектора Л.Л. Влодека і вірогідно, що запис у довіднику В.А. Пилявського “Бунина, 6, доходный дом К. Мель, 1899, арх. Минкус А.Б.*” відноситься саме до даної ділянки. Отже вулиця Буніна раніше називалася Поліцейської, а Жуковського Поштовою і таким чином можна було легко переплутати дві вулиці. Також у означений період архітектор Влодек співпрацював із своїм учнем архітектором А.Б. Мінкусом, а дана споруда має архітектуру (гострі кути, фронтон, кахлі у під’їзді), що притаманно межі віків.

Проїзд до подвір’я розташований праворуч колишнього складу і таким чином правий флігель було споруджено з відступом. Даний флігель прямокутний і є самим коротким з трьох флігелів. Лівий флігель має трапецоїдну форму, що вірогідно пов’язано з тим, що він розташований біля схилу Карантинної балки. Задній флігель є Г-подібним, його менше крило розташовано у правого боку ділянки і є достатньо малим.

Фвчвди флігелів оздоблені схожим чином, відрізняється лише місце вертикальної композиції. У цьому плані більш гармонійний вигляд має правий флігель у якого композиція розташована по центру, на її лінії також розташований парадний під’їзд. У лівого флігеля композиція також розташована по центру, але два парадних під’їзди розташовані по бокам від неї ближче до країв будинку. Задній флігель оздоблений асиметрично, головна композиція з фронтоном і входом розташована ближче до лівого краю будинку, інший парадний вхід розташований на стику крил і прикрашений лише лізенами. Таким чином у оздобленні будинку спостерігається певна дінаміка.

Двері будинку виконані у ренесансному стилі і дещо нагадують двері прибуткового будинку Септима Вернетти на Садовій вулиці (арх. А.Б. Мінкус, поч. 1900-х рр.). Підлога під’їзду облицьована кахлями з трикутними візерунками, сходові майданики облицьовані мармуром. Однак незважаючи на використання коштовних матеріалів огорожа сходів та двері квартир мають дуже простий дизайн. Цікаве розташування дверей квартир у правому флігелі, вони розташовані не по краям майданчиків, а впритул одні до одних.

Доброю якістю виконання відрізняються огорожі балконів. Територія ділянки була замощена вулканічними плитами.

У 1910-х роках ділянка була надана у оренду Марії Іхел. Спектор-Співак, яка жила у власному будинку на Великій Арнаутській вул. ,36. На ділянці Е. Вассермана мешкав його родич Марк Григорович Вассерман, який працював у ІІ-му товаристві взаємного кредиту (Будинок Фалькнера, Грецька вул., 20).

Вид на ділянку та правий флігель з вулиці.

Лівий флігель.

Лівий флігель.

 

Лівий флігель.

Лівий флігель.

Лівий флігель.

Правий флігель.

 

Правий флігель.

Правий флігель.

Правий флігель.

Правий флігель.

 

Правий флігель.

Правий флігель.

Правий флігель.

Правий флігель.

 

Задній флігель.

Задній флігель.

Задній флігель.

Задній флігель.

 

Камені з вулканічної породи. Залишки.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s