Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок А. І. Тработті (1892—1893 рр.)

Posted by Antique на Субота, 11 Жовтня 2014 р. (14:25)

Будинок Альфреда Ілліча Тработті, отримання дозволу: Е. Холоденко, нагляд: Бернардацці О. Й., 1892—1893 рр., Успенська вул., 20 / Канатна вул., 40
Розташування на мапі
Стиль: історизм.


Відомі власники ділянки:

  • 1870-і рр. – Кортацці (Cortazzi)
  • 1880-і рр. – кін. 1890-х рр. – Альфред Ілліч Тработті
  • кін. 1890-х рр. – до Жовтневої революції – товариство торгівлі чаєм “Висоцький В. і Ко”

На розі Троїцької, Канатної та Успенської вулиць розташована величезна ділянка головна адреса якої Канатна, 40. Завдяки сайту Ліцеї України стали відомими деякі власники ділянки у ХІХ ст.: у 1875 році ділянкою володіє Кортацці, не виключено що ним був англієць купець І-ї гільдії  Джеймс Кортацці, міський голова у 1848—1857 роках. У 1884 році власником ділянки був австрійський підданий, купець І-ї гільдії Альфред Ілліч Тработті. З 1862 року він спільно з братом Олександром володіє торговим домом “Тработі і Ко”, який заснував їх батько Ілля Йосипович Тработті у 1823 році.

Саме на замовлення Тработті було споруджено двоповерховий будинок з підвалом на розі Канатної та Успенської вулиць. Фасади будинку виконані у еклектичному стилі, а оздоблення другого поверху є дуже подібним до будинку І. Гуковського на Пушкінській вулиці, 16. Будинок Гуковського нібито був споруджений архітектором Д.І. Кругом у 1875 році, а вже у 1890—1891 роках надбудований інженером Р. Й. Марцинковським. Однак підписку про спорудження будинку Тработті надав О. Й. Бернардацці

Перший поверх будинку низький, що можливо вказує на спорудження будинку ще у І-й пол. ХІХ ст. (тоді у 1892 році могла бути проведена реконструкція, а не цілком нове будівництво). З боку Успенської вулиці влаштована арка проїзду з приміщенням для двірника над нею, арка і кутова частина підкреслені ризалітами. Вікна другого поверху будинку прикрашені масивними порталами з лучковими сандриками, на даху над аркою був влаштований фронтон. Не виключено, що будинок міг первісно виходити на вісі три вулиці, але нині він займає тільки нижню половину ділянки.

Наприкінці 1897 року ділянку придбало товариство чайної торгівлі “Висоцький В. і Ко”, яке було засновано московським євреєм Вульфом Янкельовичем Висоцьким у 1858 році. на ділянці розмістилася Чаєрозважувальна фабрика. Як використовувався старий будинок у той час є невідомим, можливо у ньому була розташована контора товариства, житлові квартири або торгівельні заклади.

Між 1906 та 1907 роками у будинок переїхала приватна жіноча гімназія Генрієтти Робертівни Березиної–Тєдєр. Заклад був утворений у 1857 році як приватне жіноче училище І-го розряду. У 1892 році воно розміщувалось у будинку Чижевича на вул. Гоголя, 17.

16 серпня 1893 року училище було перетворене у гімназію, тоді у гімназії існували лише три класи, але кожен рік власниця відкривала новий клас і таким чином у 1898 році працювали всі вісім класів. У 1898 році Гімназія була розташована у будинку Заблудовського на вул. Гоголя, 14. У 1900-му році гімназія переїхала у будинок Н. Гамалеї на Канатній вул., 16. Лише у 1904 році або дещо раніше гімназія переїхала у двоповерховий будинок на вул. Канатній, 40, що належав товариству “Висоцький і Ко”. У 1900-х роках головою викладацької ради був статський радник Артемій Робертович Орбінський, один з засновників видавництва “Mathesis” (мешкав у Обсерваторному пров., 2). У той же час викладачем живопису був Кіріак Костанді.

Невдовзі після переїзду до 1910-го року гімназію придбала Ольга Семенівна Белен-Де-Балю. У 1910-х роках у гімназії була влаштована телефонна лінія з номером 44-30.

Склад викладачів гімназії у 1913 році:

  • начальниця Олена Семенівна Белен-де-Балю
  • директор Сергій Григорович Вілінський
  • Ол. Васильович Манковський
  • Клавдій Аполлонович Сендульський
  • священник Розанов
  • викладач історії Петро М. Біціллі
  • викладач математики Євген Левович Шадо
  • В’ячеслав Боніфаційович Лєбєдєв
  • викладач французької мови Георгій Альфредович Жіллє
  • Володимир Ст. Бальц
  • Земський
  • викладач співу Микола Петрович Новіков
  • Федір Іванович Віллігероді
  • викладач арфіметики та історії Катерина Тр. Богуславська
  • викладач французької мови Софія Петрівна Акімова
  • Марія Бальтазарівна Станішевська
  • Єлизавета Миколаївна Банова
  • Олесько От. Грінбаум
  • Олена Григорівна Разграцька
  • викладачка російської мови Олександра Семенівна Ручко (будинок товариства “Висоцький В. і Ко”, Канатна вул., 40)
  • викладач німецької мови Мальвіна Федорівна Куртц (будинок товариства “Висоцький В. і Ко”, Канатна вул., 40)
  • Софія Романівна Манто
  • Ад. Дубішевський
  • Павло Георгійович Сідоров
  • професор Мартен
  • Ол. Едм. Бендер
  • Олександра Сергіївна Холачева
  • Марія Дмитрівна Хлопова
  • Лідія Миколаївна Васильєва
  • доглядач Марія Іванівна Швєдова
  • Софія Дмитрівна Дзано
  • доглядач Матільда Альбертівна Лещинська
  • доглядач Олена Федірівна Куртц
  • Марія Олександрівна Остапович
  • Аделаїда Єлеазарівна Гарут
  • Катерина Миколаївна Морозова
  • Ніна Петрівна Рилло
  • викладач прикладного мистецтва (рукоділля) Софія Лук. Зафіріді

У міжвоєнний період гімназія Белен-Де-Балю була перетворена у трудову школу №39, у ІІ-й половині ХХ ст. і понині заклад називається Середня загальноосвітня школа №39 І-ІІІ ступенів.

У 1911 році викладачка гімназії Олександра Семенівна Ручко влаштувала у даному будинку підготовче училище для дітей обох статей О.С. Ручко.

Склад викладачів училища у 1913 році:

  • завідувач Олександра Семенівна Ручко
  • Катерина Трофимівна Богуславська
  • Аделаїда Єлеазарівна Гарут
  • Ганна Миколаївна Албєєва
  • Тамара Гаврилівна Гончарова
  • С.Р. Манто

У 1913 році за адресою Успенська вул., 20 мешкав Карл Михайлович Худобо, який працював у акційному товаристві “Сіменс і Гальське”, контора якого була розташована у офісній будівлі Аовсько-Донського банку на Грецькій вул., 19.

За адресою Канатна вул., 40 у 1913 році будинку мешкали:

  • Аркадій Йосипович Белен-Де-Балю. Капітан 16-го стрілецького імператора Олександра ІІІ полку (базування: будинок Вургафтів, Новосельського вул, 64). У тому же полку служив Володимир Йосипович Белен-Де-Балю, який мешкав у казармах полку.
  • Олена Семенівна Белен-Де-Балю. Начальниця гімназії О.С. Белен-Де-Балю
  • Мальвіна Федорівна Куртц. Викладач німецької мови гімназії О.С. Белен-Де-Балю
  • Олександра Семенівна Ручко. Власниця підготовчого училища для дітей обох статей О.С. Ручко, викладачка російської мови гімназії О.С. Белен-Де-Балю.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s