Одеса. Будинок Д. Л. Трігер (ХІХ ст., 1903 р.)
Posted by Antique на Вівторок, 7 Жовтня 2014 р. (14:59)
Будинок, ХІХ ст. Реконструкція і надбудова третього поверху для Двойри Лейбівни Трігер, отримання дозволу: Р. А. Радбіль, нагляд: Р. Й. Марцинковський, 1903 р., Єврейська вул., 46 / Покоровський пров., 5
Розташування на мапі
Стиль: історизм.
Раніше будинок мав два поверхи і можливо був галерейним. У 1880-х роках деякі приміщення займало Дівоче єврейське училище, яке у 1901 році переїхало у будинок у Успенському пров., 101.
Наприкінці 1890-х роках по провулку був споруджений новий триповерховий будинок з коштовним оздобленням.
З кінця ХІХ ст. ділянка належала єврейці Двойрі Лейбівні Трігер. У 1903 році вона вирішила перебудувати і надбудувати двоповерховий будинок на розі вулиць, якій вірогідно походить з І-ї половини ХІХ ст. Перебудова була здійснена під наглядом інженера Р. Й. Марцинковського, а проект можливо виконав Р. А. Радбіль, який отримував дозвіл. Третім поверх отримав високу стелю, приміщення у старій частині будинку були переплановані, у кутовій частині будинку було розміщено парадну сходову клітку, що освітлюється ліхтарем на даху. Вхід до під’їзду було влаштовано з боку провулку. На першому поверху будинку було влаштовано крамничні приміщення. Наново були виконані фасади будинку у стилі історизму, однак вони не особливою пригадуються.
У плані споруда Г-подібна крило, що розташовано в глибині подвір’я має інший рівень перекриттів. Оздоблення фасаду є достатньо витонченим і лаконічним, що було притаманно добі модерну. Певну виразність будинку надають малі ризаліти з рустованими лопатками і консолі карнизу під дахом. Під підвіконнями вікон третього поверху влаштовані кола, які є декором стилю модерн.
На ділянці (адреса по провулку) була розташована контора і склад І. Рашкович і А. Перкель, яка була представництвом літографічних машин “Лейванд” інженерів Леопольда і Лейванда Геллерів (тел. 19-81).
Деякі мешканці ділянки у 1913 р. за адресою Покровський пров., 5:
- купець М.-Л. Г. Кобилінський (тел. 10-61)
- Л. Гелер
- Ісаак Ісаакович Курицький, помічник присяжного повіренного
- Берко-Хаїм Іцкович Ліпецкер (31-97)
- Сергій Дмитрович Лунєв, довіренний спб. хімічної лабораторії, член товариства селища “Самодопомога”
- Макс Ісаакович Перл (16-48
- Т. Ребров, власник міхової майстерні)
- Д.І. Розенбліт, член товариства “Есперанто”
- Олександр Якович Ройтман (тел. 28-29). Власник будинків на Катеринінській вул., 73 та 93
- Рухля Лейбівна Ротенберг
- І.Н. Соболь (25-22)
- Я.Л. Трігер (тел. 45-57). Власник ванного закладу у Лермонтовському пров., 2. Він був членом Товариства взаємодопомоги колишіх вихованців коммерційного училища ім. імператора Миколи І (Преображенська вул., 8) і членом піклувательства про недостатніх учнів коммерційного училища ім. імператора Миколи І (Преображенська вул., 8).
Заклади у 1913 р. за адресою Єврейська, 46:
- бакалійна крамниця Г. Котлермана
- хутрова майстерня М. Мініскіна (Мінекіна) (власник мешкав у даному будинку)
- крамниця Давида Грінблата по торгівлі хутряними виробами (тел. 6-88)
- торговий дім “Лубін Н.В. і Розенбліт Н.С”, який здійснював збут матеріалів для калільного освітлення. Власники дому Натан-Вольфович Зельман Лубін і Давід Срулевич Розенбліт.
У 1913 році перед будинком була розташована будка Кузьми Папаівана по торгівлі мінеральною водою.
За даними Олександра Сандлера наприкінці 1920-х і на початку 1930-х років у одному з будинків жим Марк Олександрович Цвіллінг (близько 1887 р. – 1949 р.) Він був першим головним інженером трамвайного тресту (на посаді до 1937 р.).
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: