Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок В. Голікова (І пол. ХІХ ст., 1885 р., 1893 р.)

Posted by Antique на Субота, 4 Жовтня 2014 р. (14:16)

Будинок Володимира Івановича Голікова, 1885 р. Надбудова другого поверху над флігелем, арх. Д. Я. Клімов, 1888 р. Влаштування вставки над брамою, нагляд: Р. Й. Марцинковський, а потім П. А. Заварзін, 1893 р., Князівська вул., 26
Склад К. Уточкіна, арх. Козлов І. С., 1838 р.

Розташування на мапі
Стиль: історизм.
Дані: довідник В.А. Пилявського.

Відомі власники ділянки:

 • 1890-і рр. кін. 1890-х рр – В. Голіков
 • кін. 1890-х рр – до Жовтневої революції – Софія Семенівна (Осипівна) Голікова

Ще у 1838 році тодішній власник К. Уточкін подав прохання на спорудження двоповерхового будинку, але ймовірно його тоді так і не було споруджено, або споруджена лише дворова частина з двосхилим дахом, що розташована торцем до вулиці. Будівля могла бути і складом.

У 1885 році був споруджений двоповерховий будинок для Голікова, однак прохання на склад будматеріалів не подавалось. Ділянка була забудована частково — північну половину її займав одноповерховий будинок, який було споруджено у І-й пол. ХІХ ст. ще до надання домовласникам частини тротуару вулиці. Тому він нині розташований з відступом.

Для В. Голікова інженером Марцинковським було зроблено влаштування приміщення над проїздом. Можливо, що ліве крило уявляло собою склад. Також не виключено, що будинок отримав цілком новий фасад, якщо Марцинковський добудував передню частину будинку до нової червоної лінії вулиці. Невідомо, чи існував у будинку до реконструкції перший поверх, якщо існував, то стеля другого поверху була піднята до тогочасних стандартів, якщо ні, то новий поверх било споруджено саме під час реконструкції. Фасад було прикрашено рустом, сандріки другого поверху отримали декоративну лиштву. Фасад будинку має асиметричну композицію з розташованим ближче до лівої частини ризалітом, де на рівні другого поверху влаштоване вікно. Ризаліт вінчає фронтон з люкарною нині знищеної мансарди. У довіднику В.І. Тимофієнко сповіщається про триповерховий будинок, однак дана споруда має два поверхи. Не виключено, що первісно будинок планувався триповерховий, а вже під час будівництва було вирішено не споруджувати третій поверх або на подвір’ї існував триповерховий флігель, якого і стосуються ці дані. Також у будинку є житловий напівпідвал. Арка проїзду влаштована у лівій частині будинку, над аркою розташована маленька кімната двірника. У лівій та правій частинах будинку з боку вулиці були влаштовані під’їзди, ліворуч від арки розташований вхід до квартири першого поверху.

З боку подвір’я фасад був не тинькований, також передбачалося спорудження правого крила ,про що говорять камені на торці будинку.

На подвір’ї розташовано три одноповерхових флігеля.

Заклади у будинку у 1913 році:

 • взуттєва крамниця Я. Дубінецького
 • дамський кравець Х.Н. Вайсман
 • крамниця Я. Гопа по торгівлі посудом

У будинках ділянки у 1913 році мешкали:

 • фельдшер Р.Ф. Бірфірер
 • кравецб Хаскель Нахімович Вайсман
 • дворянка Софія Семенівна Голікова
 • Сура Гершам. Грінблат
 • Адольф Вікентійович Маркевич
 • Йосип Вікентійович Маркевич
 • Онуфрій Тимофійович Мухарський
 • Авраам Рувімович Пуцман
 • Ісаак Шльома Сол. Ш. Рєзнік
 • Філлип Гел. Скідон

На жаль тинькування фасаду виявилося дуже не якісним, також можливо, що за сто років не відбувалося реставраційних праць. Фасад поступово руйнується деяке оздоблення до нашого часу не збереглось.

Флігель у середній частині ділянки.

Флігель у лівій частині ділянки.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s