Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Ф.С. Мірасхеджі (І пол. ХІХ ст., 1890-і рр.)

Posted by Antique на четвер, 2 Жовтень 2014 р. (15:20)

Будинок, І-а пол. ХІХ ст. Реконструкція для Федіра Спирідоновича Мірасхеджі, можливо інж. Р.Й. Марцинковський, 1890-і рр. (можливо 1893 р.),  Дворянська вул., 30
Розташування на мапі
Стиль: історизм.
Статус: пам’ятка історії місцевого значення номер 219-Од (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р., № 652 від 25.12.1984 р. Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)
Дані: довідник В.А. Пилявського.

Будинок на Дворянській вул., 30 має достатньо архаїчний вигляд, його перший та третій поверхи мають дуже маленькі вікна, причому на третьому поверсі вони навіть квадратні. Однак будинок має окремий під’їзд із входом з боку вулиці, а на правому балконі встановлена дата 1*9*, яка вочевидь вказує на рік реконструкції. У 1893 році інженером Р.Й. Марцинковським було здійснено спорудження флігеля на ділянкі Мірасхеджі на Дворянській вулд., 23 і не виключено, що у тому ще році він здійснив реконструкцію і даного будинку. У цілому важко визначити склад реконструкції виконаної для Федіра Міросхежді.

 Другий поверх будинку уявляє собою piano nobile, в центрі над аркою розташоване тридільне вікно,Є яке утворює композицію спільно з іонічними напівколонами. Лиштва інших вікон уявляє собою портали з іонічних пілястрів та трикутних або лучкових фронтонів. Балкони будинку відносяться до І-ї половини ХІХ ст., у лівому балконі другого поверху розташовані літери “ФМ” у старій орфографії, а у правому балконі розташована дата реконструкції будинку. На третьому поверсі розташований лише один балкон у огорожі якого відсутні жодні символи.

Піддашок головного під’їзду виконаний майстерно, у зв’язку з чим пригадується піддашок у іншому творі Марцинковського – будинку Машевського на Ольгійвській вул., 5. Різблені двері під’їзду вирізняються особливим дизайном з трьома маскаронами у верхній частині.

На подвір’ї ще з першої половини ХІХ ст. зберіглася водозбірна цистерна з мармуровим оголовком.

У 1910-х роках будинок перебувал у оренді Болеславом Григоровичем Зінкевичем, у довіднику “Вся Одесса”, 1913 рік у іменному переліку власників Міросхеджи не згадується і можливо, що він мешкав у іншому місті.

У 1913 році у будинку працювала кравецька майстерня Я. Хажинського та взуттєва майстерня А. Кузнецова.

Будинок є пам’яткою історії завдяки тому, що у ньому у 1877-1887 рр. жив та працював патологоанатом Микола Олексійович Строганов.

 

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s