Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Ф. Геммерле (1839 р., 1883 р.)

Posted by Antique на Четвер, 2 Жовтня 2014 р. (15:20)

Будинок 3-ї гільдії купця Фрідріха Геммерле, арх. І. Б. Скудієрі, 1839—? рр. Капітальний ремонт для Ольги Нікандорівни Петалос (по першому чоловіку — Денисенко), арх. А. Д. Тодоров, 1883 р. ,  Дворянська вул., 30
Розташування на мапі
Стиль: історизм.
Статус: пам’ятка історії місцевого значення номер 219-Од (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р., № 652 від 25.12.1984 р. Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)
Дані: довідник В.А. Пилявського.

Ділянка находиться неподалік від Лютеранської церкви, і тому у цьому і сусідніх кварталах було багато домовласників німців. Не є виключенням і дана ділянка, якою володів Фрідріх Геммерле. До того йому належав будинок по Дворянській вул., 26, але вій надійшов до його заміжньої доньки — можливо у якості приданого.

У 1839 році за проектом І. Б. Скудієрі було споруджено великий триповерховий будинок, який однак в описі до плану названий двоповерховим. Можливо третій поверх вважався технічним. На жаль первісний фасад не зберігся. Можливо він був змінений під час ремонту 1883 року який здійснював архітектор А. Д. Тодоров. Опис ремонту такий: влаштування кам’яних простінків, нових вікон, дверей, оштукатурка фасаду, переробка вікна у двері, влаштування нових ґруб.

У 1890 році для нового власника Федора Спиридоновича Міросхеджі був влаштований вихід з підвалу з дверми і двома вікнами. Нагляд здійснював Р. Й. Марцинковський.

На правому балконі встановлена дата 1*9*, яка можливо вказує на рік реконструкції або придбання ділянки. У 1893 році прохання для даної ділянки не подавалось.

 Другий поверх будинку уявляє собою piano nobile, в центрі над аркою розташоване тридільне вікно, яке утворює композицію спільно з іонічними напівколонами. Лиштва інших вікон уявляє собою портали з іонічних пілястрів та трикутних або лучкових фронтонів. Балкони будинку відносяться до І-ї половини ХІХ ст., у лівому балконі другого поверху розташовані літери “ФМ” (тобто Федір Міросхеджі), а у правому балконі розташована дата реконструкції будинку. На третьому поверсі розташований лише один балкон у огорожі якого відсутні жодні символи.

Піддашок головного під’їзду виконаний майстерно,. Різбленні двері під’їзду вирізняються особливим дизайном з трьома маскаронами у верхній частині.

На подвір’ї ще з першої половини ХІХ ст. збереглася водозбірна цистерна з мармуровим оголовком.

У 1910-х роках будинок перебував у оренді Болеславом Григоровичем Зінкевичем. У довіднику “Вся Одесса”, 1913 у іменному переліку власників Міросхеджі не згадується і можливо, що він мешкав у іншому місті.

У 1913 році у будинку працювала кравецька майстерня Я. Хажинського та взуттєва майстерня А. Кузнецова.

Будинок є пам’яткою історії завдяки тому, що у ньому у 1877-1887 рр. жив та працював патологоанатом Микола Олексійович Строганов.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s