Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Я. Борисова (ХІХ ст., 1887—1888 рр., 1891 р.)

Posted by Antique на Неділя, 28 Вересня 2014 р. (12:17)

Будинок, XIX ст. Реконструкція для Я. Борисова, арх. Й. І. Зелінський,  1887—1888 рр. Надбудова третього поверху, ймовірно 1891 р. (згідно даті на фасаді), Ольгіївська вул., 8
Розташування на мапі
Стиль: історизм.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 20-Од (Рішення Одеського облвиконкому  № 580 від 27.12.1991р. Наказ МКТ України від 16.06.2007 р. № 662/0/16-07)

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – кін. 1900-х рр. – Я. Борисов
  • кін. 1900-х рр. – до Жовтневої революції – Ліза (Євгенія) Хаїмівна (Єфимівна)  Фаєрштейн

На фасаді будинку розміщена дата 1891 рік, однак у архівних справах на 1891 рік прохання за даною адресою не знайдені. У 1891 році по Ольгіївській вул., 24 подавалось прохання на спорудження двоповерхового будинку з підвалом для Якова Івановича Борисова, підписку дав Р. Й. Марцинковський. Однак ща адресними книгами весь той час ділянка належала Шехтеру. Не виключено, що мався на увазі будинок за сучасною адресою Ольгіївська, 8, тому що саме її власником був Я. Борисов.

Було надбудовано одним поверхом простий двоповерховий будинок. Споруда отримала новий фасад, який, однак не відрізняється майстерністю виконання. Архітектор використовував руст і різного роду профілі, в центрі фасаду розташований ризаліт облямований на рівні третього поверху колонами. Над вікном ризаліта на третьому поверсі розташована дата реконструкції будинку  -1891. Будинок вінчає фронтон. Задній фасад оздоблений лізенами на бароковий манер.

Арка проїзду первісно була вкрита венеціанською штукатуркою, але за радянських часів зафарбована. Під’їзд будинку просторий і освітлюється на кожному поверсі парою звичайних вікон, замість одного вікна у бюджетних спорудах. Стіни під’їзду прикрашають рамки подібно коштовним будинкам. Огорожа сходів найдешевого типу, але у самобутній авторській версії.

У 1913 році у будинку розміщувалась такі заклади:

мешканці будинку:

  • Сергій В. Фаерштейн, практикуючий лікар, працівник стаціонару Міської лікарні (вул. Пастера, 5)
  • Лиза Хаїмівна Фаерштейн
  • Махля (Михля) Мордухівна Мацкевич-Фаерштейн, зубний лікар, приймала пацієнтів у даному будинку
  • П.С. Бурдаков, власник пивної
  • Михайло Григорович Вейнсберг, викладач коммерційного училища доктора Х.І. Гохмана (Будинок Рабіновича, пров. Маяковського, 7) і жіночої гімназії В.І. Гольдін-Абезгуз (Будинок С.А. Райха, вул. Жуковського, 22)
  • Наполеон Вокалопуло

На подвір’ї розташовано три флігеля з маленькими вікнами. Фасади були передекоровані у тому же стилі, що і дворовий фасад головного будинку. На задньому флігелі на рівні другого поверху розташовані колони та фільонка з надписом “1892 В. Ш.”. Невідомо походження даного надпису, не виключено, що він з’явився під час реконструкції даного флігеля для Одеського міського управління юстиції. Даний надпис міг первісно бути розташованим у іншому місті фасаду або навіть повторенням гіпотетичного надпису на втраченій автентичній брамі будинку.

 

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s