Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І. Гуковського (ХІХ ст., 1890—1891 рр., 1912 р.)

Posted by Antique на Субота, 27 Вересня 2014 р. (13:15)

Житловий будинок, ХІХ ст. Реконструкція і надбудова третього поверху для І. Гуковського, нагляд: Р. Й. Марцинковський, потім І. К. Мальгерб, потім А. І. Гуковський, 1890—1891 рр. Прибудова сходової клітки для Дмитро Августовича Тарасевича і Миколи Миколайовича Косаговського, проект: Шульмейстер, нагляд: Гофман Ж. Л., 1912 р., Пушкінська вул., 16 / Буніна вул., 17

Розташування на мапі
Стиль: історизм.
Статус: пам’ятка архітектури номер 696-Од (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р.; Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

Відомі власники ділянки:

  • 1870-і – 1880-і рр. – Верницький
  • 1890-і рр. – 1902-1903 рр. – І. Гуковський
  • 1902-1903 рр. – до Жовтневої революції – Дмитро Августович Тарасевич і Микола Миколайович Косаговський (упр. І.Х. Хаджопуло)

У 1875, 1883 роках ділянка належала Вереницькому, тоді вже існував даний будинок, який мав два поверхи.

У 1890 році почалася надбудова третього поверху для наступного власника ділянки І. Гуковського, який ймовірно був родичем інженеру А. І. Гуковському. Нагляд здійснював інженер Р. Й. Марцинковський. Однак у вересні 1890 року Марцинковський відмовився від нагляду. Нову підписку дав І. К. Мальгерб, але у наступному році відмовився від нагляду і він. Нову підписку весною 1891 року дав А. І. Гуковський.

Будинок отримав новий урочистий фасад, таким чином дана робота стала найкращою у творчості інженера Марцинковського, який переважно виконував проекти фонової забудови. Також у той час Марцинковський споруджав і житловий флігель у глибині ділянки. Будівництво збіглося з початком у 1891 році конкурсу на проект нової біржі, яку планувалося спорудити на ділянці навпроти (споруджена у 1894—1899 рр.), інші два кути зайняли готелі “Біржа” і “Брістоль”, які також мали кутові вежі і виразний декор.

У 1912 році Тарасевич подав прохання на прибудову до триповерхового будинку сходової клітки. Проект виконував Шульмейстер, а нагляд здійснював інж. Ж. Л. Гофман. Річ йдеться про південну сходову клітку, яка дещо виступає за межу заднього фасаду. Не дуже ясно, яка сходова клітка була там раніше. Також у той же час ті ж самі архітектори надбудували третій поверх флігеля, та фасадний будинок по вулиці Буніна.

Будинок у плані Г-подібний, його кутову частину прикрашає трапецивидний еркер з гарним шатровим куполом зі шпилем ренесансного характеру. Всередині довгого фасаду по Пушкінській влаштований ризаліт з аркою проїзду. Її вісь акцентована важкими тосканськими пілястрами рустованими на рівні другого поверху, дах вінчає трикутний фронтон із картушем у кому могла первісно бути розміщеною монограма. На відміну від інших поверхів другий поверх оздоблений великими важкими елементами. Кожне вікно облямовано портиком з доричними пілястрами та трикутним фронтоном. Фасад другого поверху рустований великими горизонтальними стрічками. Перший поверх також вкритий рустом, але достатньо легким. Третій поверх оздоблений дрібним декором у стилі бароко, простінки між вікнами прикрашають рамки. Оздоблення фасадів для 1890 року є дуже добрим, ліпні елементи мають об’єм та виразність.

Перший поверх призначався для торгових закладів, ліворуч від арки проїзду збереглися автентичні двері однієї з крамниць. Дворовий фасад будинку не має оздоблення, та й у наслідок спорудження флігеля на подвір’ї дворовий фасад є н дуже великим – лише в третину довжини будинку. Біля кутової частини на горищі влаштований мезонін з трикутним балконом, який вірогідно призначався для прислуги, біля флігеля влаштований блок дворівневих квартир прислуги з балконами.

У будинку влаштовані два парадних під’їзди, вхід до кутового під’їзду розташований у проїзді, він освітлюється ліхтарем на даху. Ще один під’їзд розташований біля лівого краю будівлі по Пушкінській вулиці.

Деякі заклади у будинку у 1913 р.:

  • Акційне товариство “Артур Копель” (тел. 26-67). Здійснювало постачання рельсів, вагонеток, паровіозів, двигунів Генриха Ланца з Мангейма, сейфи (патент АТ “Панцир”).
  • контора Якова Петриковського яка займалася продажем двигунів (тел. 36-63)
  • крамниця Павла Бріккера. Продаж паперу для письма та тютюну
  • кравецька майстерня П. Герно
  • фабрика емальованих вивісок та літер “Емаліограф”

Деякі жителі будинку у 1913 р.:

“Вся Одесса”, 1910 р.

“Вся Одесса”, 1910 р.

“Вся Одесса”, 1900 р.

“Вся Одесса”, 1910 р.

“Вся торгово-промышленная Одесса”, 1914 р.

“Вся Одесса”, 1914 р. Видавництво “Одесскія новости”.

“Вся Одесса”, 1914 р. Видавництво “Одесскія новости”.

“Вся Одесса”, 1914 р. Видавництво “Одесскія новости”.

Вхід до крамниці.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s