Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Черепенникова (1878 р., 1890-1891 рр.)

Posted by Antique на субота, 27 Вересень 2014 р. (13:15)

Будинок Черепінникова з виробничою будівлею, арх. Ф.В. Коклен, інж. Д.І. Круг, 1878 р. Реконструкція і флігель для І. Гуковського, інж. Р.Й. Марцинковський, А.І. Гуковський, нагляд Ю.М. Дмитренко, 1890-1891 рр. Демонтаж, або реконструкція флігеля, гр. інж. Ф.Е. Кюнер, 1912 р., Пушкінська вул., 16 / Буніна вул., 17
Розташування на мапі
Стиль: історизм.
Статус: пам’ятка архітектури номер 696-Од (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р.; Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

Відомі власники ділянки:

  • 1870-1880-і рр. – Черепінніков
  • 1890-і рр. – 1902-1903 рр. – І. Гуковський
  • 1902-1903 рр. – до Жовтневої революції – Дмитро Августович Тарасевич і Микола Миколайович Косаговський (упр. І.Х. Хаджопуло)

У 1878 році архітектор інженер Ф.В. Коклен та інженер Д.І. Круг спорудили для деякого Черепіннікова будинок та виробничу будівлю. Можна припустити, що відповідно часу будинок був двоповерховим. Виробничу будівлю на жаль ідентифікувати не можливо, на ділянці пізніше неодноразово відбувалося нове будівництво.

У 1890 році почалася надбудова третього поверху для наступного власника ділянки І. Гуковського, який вочевидь був родичем інженеру А.І. Гуковському. Автором проекту скоріше за все був більш досвідчений інженер Р.Й. Марцинковський. Будинок також отримав і новий фасад урочистий фасад і таким чином дана робота стала найкращою у творчості інженера Марцинковського, який переважно виконував проекти фонової забудови. Нагляд за спорудженням від міста здійснював архітектор Ю.М. Дмитренко. Також у той час Марцинковським та Гуковським узовж сусідньої ділянки по Пушкінській, 18  був споруджений триповерховий житловий флігель. Будівництво співпало з початком у 1891 році кокурсу на проект нової біржі, яку планувалося спорудити на ділянці навпроти (споруджена у 1894-1899 рр.), інші два кути зайняли готелі “Біржа” і “Брістоль”, які також мали кутові вежі і виразний декор.

Головний будинок у плані Г-подібний, його кутову частину прикрашає трапецивидний еркер з гарним шатровим куполом зі шпилем. Всередині довгого фасаду по поушкінській влаштований ризаліт з аркою проїзду. ЇЇ вісь акцентована важкими тосканськими пілястрами рустованими на рівні другого поверху, дах вінчає трикутний фронтон із картушем у кому могла первісно бути розміщеною монограма. На відміну від інших поверхів другий поверх оздоблений крупними важкими елементами. Кожне вікно облямовано портиком з доричними пілястрами та трикутним фронтоном. Фасад другого поверху рустований крупними горізонтальними стрічками. Перший поверх також вкритий рустом, але достатньо легким. Третій поверх оздоблений дрібним декором у стилі бароко, простінки між вікнами прикрашають рамки.

Перший поверх призначався для торгових закладів, ліворуч від арки проїзду збереглися автентичні двері однієї з крамниць. Дворовий фасад будинку не має оздоблення, та й у наслідок спорудження флігеля на подвір’ї дворовий фасад є н дуже великим – лише в третину довжини будинку. Біля кутової частини на горищі влаштований мезонін з трикутним балконом, який вірогідно призначався для прислуги, біля флігеля влаштований блок дворівневих квартир прислуги з балконами.

У будинку влаштовані два парадних під’їзди, вхід до кутового під’їзду розташований у проїзді, він освітлюється ліхтарем на даху. Ще один під’їзд розташований біля лівого краю будівлі по Пушкінській вулиці.

Деякі заклади у будинку у 1913 р.:

  • Акційне товариство “Артур Копель” (тел. 26-67). Здійснювало постачання рельсів, вагонеток, паровіозів, двигунів Генриха Ланца з Мангейма, сейфи (патент АТ “Панцир”).
  • контора Якова Петриковського яка займалася продажем двигунів (тел. 36-63)
  • крамниця Павла Бріккера. Продаж паперу для письма та тютюну
  • кравецька майстерня П. Герно
  • фабрика емальованих вивісок та літер “Емаліограф”

 

Деякі жителі будинку у 1913 р.:

У 1912 році з боку вулиці Буніна праворуч від кутового будинку за проектом громадянського інженера Ф.Е. Кюнера був споруджений чотириповерховий будинок та повністю реконструйовано житловий флігель, вірогідно з оздоблення автентичними залишилася лише еклектична огорожа парадних сходів.

“Вся Одесса”, 1910 р.

“Вся Одесса”, 1910 р.

“Вся Одесса”, 1900 р.

“Вся Одесса”, 1910 р.

“Вся торгово-промышленная Одесса”, 1914 р.

“Вся Одесса”, 1914 р. Видавництво “Одесскія новости”.

“Вся Одесса”, 1914 р. Видавництво “Одесскія новости”.

 

“Вся Одесса”, 1914 р. Видавництво “Одесскія новости”.

 

 

 

 

Вхід до крамниці.

 

 

 

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s