Одеса. Будинок І. Н. Карамишева і М. П. Мадатова (1842 р., 1890 р.)
Posted by Antique на П’ятниця, 26 Вересня 2014 р. (12:00)
Секція “Пале-Рояль”, арх. Г. І. Торічеллі, 1842 р. Реконструкція для Івана Никифоровича Карамишєва і Миколи Петровича Мадатова, нагляд: Р. Й. Марцинковський, 1890 р. Реконструкція, 2000-і рр., Ланжеронівська вул., 14
Розташування на мапі
Стиль: історизм.
Дані: довідник В.І. Тимофієнка.
Відомі власники ділянки:
- кін. ХІХ ст. – Карамишєв і Малатов
- кін. ХІХ ст. – 1899 р. – М. Чєслак
- 1899 р. – 1900 р. – Н. Костоглотов
- 1900 р. – до Жовтневої революції – І. Шомпола і Христіян Георгійович Шомпола (або Шомпало, Шомпал, Шомпала)
Будинок первісно був секцією Пале-Роялю і не відрізнявся фасадами від інших секцій даного торговельного комплексу. Наприкінці ХІХ ст. всі секції були перебудовані за проектами разних архітекторів. Окрім адреси по Ланжеронівській будинок мав адресу “Пале-Рояль”, 29. У 1890 році згідно даних В.І. Тимофієнка будинок належав Карамишеву і Малатову для яких за проектом інженера Р.Й. Марцинковського у 1890-му році даний 2-х поверховий з підвалом будинок був перебудований.
Споруда отримала яскравий парадний фасад, з лівого та правого боків були влаштовані ризаліти з великими фронтонами. У фронтонах були влаштовані медальони з жіночими барельєфами. Всередині високого аттику розмістився картуш. Аналогічним чином, але без скульптурних прикрас у фронтонах був оздоблений і парковий фасад. На жаль будинок було реконструйовано у 2000-х роках, у наслідок чого будинок втратив деякі елементи, зокрема частину правого фронтону паркового фасаду, були змінені вікна першого поверху головного фасаду, знищені рустовані пілястри у простінках першого поверху, у картуші розміщений якийсь незрозумілий малюнок.
Останнім власником був Християн Георгійович Шомпал, який проживав на власній дачі на 6-й станції Великофонтанської лінії. У 1912-1913 роках Шомпал придбав будинок на Канатній вул., 57 (59).
У 1913 році у будинку розміщувався ресторан П.Е. Христопоріді (тел. 41-99) (вірогідно власним мешкав у даному будинку) і білошевська майстерня Олімпії Тарасової (мешкала у будинку на Ланжеронівській, 17).

Фрагмент фото, сер. 1890-х рр.

Парковий фасад.
Джерела:
- Фотогалерея Odessastory (альбом: “Ланжероновская улица и спуск“).
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: