Одеса. Будинок братів Штейнберг (1881 р., 1901 р.)
Posted by Antique на Четвер, 25 Вересня 2014 р. (00:57)
Будинок Луїзи Нейде, отримання дозволу: Я. Л. Тарнопольський, нагляд: Ю. М. Писаревський, 1881 – ? рр. Надбудова третього поверху для братів Штейнберг, отримання планів: І. Гогіш, нагляд: М. І. Сталь, 1901 р., вул. Мала Арнаутська, 109 / Колгоспний пров.
Розташування на плані міста
Стиль: історизм.
Відомі власники ділянки:
- кін. ХІХ ст. – 1899 р. – Е. Штейнберг
- 1899 р. – до Жовтневої революції – Хаїм Абрамович Штейнберг, Мойша (Михайло) Абрамович Штейнберг, Сруль Абрамович Штейнберг
У 1881 році для німецько-підданої Луїзи Нейде був був споруджений двоповерховий будинок без підвалу. Проект ймовірно виконав Я. Тарнопольський, який отримувал дозвіл з міської управи. Нагляд за будівництвом здійснював архітектор Писаревський, з яким у той час працював Тарнопольський.
У 1901 році будинок був надбудований третім поверхом, плани з управи отримував І. Гогіш, який міг бути одноособовим автором або допомогати у складанні планів Сталю, який дав підписку о нагляді.
Оздоблення будинку є одноманітним, лише на лінії арки проїзду, що розташована з боку Малої Арнаутській вулиці вікна третього поверху мають аркові отвори.
У 1890 році у будинку був заснований торговий дім “Брати Я.Л. Крахмальникови”, який займався виробництвом та роздрібним продажем солодощів. Власниками торгового дому були купці 2-ї гільдії Янкель Абрамович Крахмальников і Лев Абрамович Крахмальников.
У будинку Штейнберга було розміщено представництво торгового дому та фабрика пряників, де у 1911 році працювало 16 робітників, а щорічний оборот складав 42200 рублів. Один з закладів розміщувався на даній ділянці, іншій на Олександрівському пр., 38 (не існує). а виробляла шоколад та цукерки
Також на Середнефонтанській дор., 4-6 була влаштована велика фабрика цукерок, де також вироблялися какао, шоколад, варіння, кунжутна олія, пастила та інше. У 1912 році на фабриці у будинку Штейнберга працювало 300 робітників, управляючим був Фішель Давидович Герцензон. Серед обладнання були дві парові машини у 100 к.с. Щорічний оборот фабрики 910 тисяч рублів (у 1911 році серед загального виробництва: цукерки – 401 т. р., какао та шоколад – 105 т.р.). Управляючий Герцензон мешкав за адресою Середнефонтанська дорога, 4б.
Слід також зазначити що у довіднику “Вся Одесса”, 1899 вказана фабрика пряників у будинку Штейнберга та фабрика цукерок на ділянці Крахмальникових на Запорізькій вул., 15. Ділянка на Запорізькій вулиці була продана Крахмальниковими Куліку між 1906 та 1907 роками.
Торгові заклади у 1913 р.:
- аптекарський склад Гірта Мітлера
- крамниця купця 2-ї гільдії Сруля М. Давідовича по продажу керосину, нафти, фарби та мила (тел. 13-15)
- кондитерська торгового дому “Брати Я.Л. Крахмальникови” (тел. 14-36)
- оптова торгівля маслами та матеріалами для миловаріння Х. Розенталя і А. Вайнгурта (тел. 43-51)
- Меблеві кімнати Фр. Поліщука
- Меблеві кімнати Н. Штульберга
- крамниця Янкеля Гольдмана по продажу мінеральної води
- крамниця Цірлі Тенцер по продажу молочних продуктів
- крамниця С. Фельда по продажу насіння
- пекарня Берти Теплицької
Деякі жителі у будинку на 1913 р.:
- Вайсбанд-Гівтгарц, повивальна бабка
- Янкель Гольдман
- купець 2-ї гільдії Сруль М. Давідович
- Лев Абрамович Крахмальников
- Янкель Абрамович Крахмальников, працівник у 8-ї по розкладу присутності (Приморський бул., 7)
- Х. Резецька
- Берта Теплицька, власниця пекарні

Фрагмент фото з невідомої газети. Підпис: “Повалені купою на бруківці перед спаленням хліб, бублики і т. п. З пекарні Теплицького (Мал. Арнаутська, № 109)”
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: