Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок А. Значко-Яворського на вул. Жуковського (кін. ХІХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 23 Вересня 2014 р. (20:10)

Будинок Аполлона Значко-Яворського, інж. Р.Й. Марцинковський, кін. ХІХ ст. Зруйнований у ІІ-й пол. ХІХ ст., вул. Жуковського, 3 / Карантинна вул., 15
Колишнє розташування на мапі

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – Апполон Значко-Яворський
  • кін. ХІХ ст. – 1912-1913 рр. – Петро Аполлонович Значко Яворський (управляючий Берко Аксель)
  • 1912-1913 рр. – до Жовтневої революції – Гершко-Мєєр Абрамович Левенсон

З кінця ХІХ ст. ділянкою володів заможній дворянський род Значко-Яворських. Значко-Яворські мали родинні стосунки з родиною Бодаревських, так Євгенії Бодаревської (у дівоцтві Значко-Яворській) належав комплекс котеджів на Пироговській вул., 13. Наприкінці ХІХ ст. на ділянці на замовлення Аполлона Значко-Яворського за проектом інженера Р.Й. Марцинковського було споруджено будинок. Вірогідно це двоповерхова споруда з флігелем, що була розташована з боку вулиці Жуковського. З боку Карантиної вулиці існували два одноповерхових будинки, які, враховуючи місцевість, могли бути зерновими складами.

На межі столітть ділянка вже була у власності сина Петра, він мешкав на даній ділянці у будинку по Карантинній вулиці. На початку 1910-х років одним з мешканців ділянки (адреса по вул. Жуковського) був Віктор Аполлонович Значко-Яворський, який рахувався членом правління Одеського товариства взаємного кредиту. Між 1912-1913 роками ділянка була продана єврею Гершко-Мєєру Левенсону, після чого Петро переїхав у готель “Лондонський”, а Віктор оселився  у будинку Ю.Л. Ломєєра на Успенській, 9.

На ділянці У 1913 році був розташований полотерний заклад Івана Малюка. З боку Карантинної вулиці розміщалася бакалія Н. Брацлавської.

Деякі мешканці ділянки у 1913 році:

  •  Анастасія Антонівна Значко-Яворська, голова монастирського комітету та член центрального комітету Товариства допомоги бідним (Будинок С.А. Бурназо, Грецька вул., 9), голова товариства допомоги нужденним учням жіночої гімназії С.А Верцінської (Будинок баронеси Бутвіль, Гоголя вул., 17), член Одеського відділення попечительства государині імператриці Марії Федорівни про глухонімих (Будинок М.П. Замарії, Князівська вул., 33).
  • Марія Альбертівна Значко-Яворська, власниця будинку на Отрадній вул., 14.
  • Іван Малюк, власник полотерної
  • В. Каплан, який мав склад вугілля і дров
  • Віктор Михайлович Нємченко

Можливо споруди на ділянці були знищені під час авіаналітів у 1940-х роках, або просто демонтовані для нового будівництва у ІІ-й пол. ХХ ст. Так чи інакше будівлі на ділянці не збереглись, нині на неї розташована двоповерхова споруда Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s