Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель М. М. Шпєєра (1902 р., ІІ-а пол. ХХ ст.)

Posted by Antique на Неділя, 21 Вересня 2014 р. (18:38)

Будинок колезького радника Миколи Миколайовича Шпеєра, отримання планів і нагляд: С. С. Трифонов, 1902 р. Реконструкція, ІІ-а пол. ХХ ст., Середня вул., 41
Флігель на мапі
Стиль: безстильовий.

Відомі власники ділянки:

  • 1875 р. – Александров
  • 1900 – 1904—1907 рр. – Шпєєр
  • 1904—1907 рр. – до Жовтневої революції – Штромберг

У 1902 році на замовленяя Шпєєра було побудовано триповерховий житловий будинок  і двоповерховий флігель.

Флігель отримав незвичний Т-подібний план, таким чином флігель розділив подвір’я на дві частини, як це було популярно на Молдаванці. Друге подвір’я у таких випадках використовувалось як господарське, на ньому також могли зупинятися вози торговців, що орендували приміщення у будинку і флігелю під час торгів на одному з сусідніх ринків.

Вікна флігелю виходять не тільки у бік внутрішнього подвір’я Шпєєра, але й ззовні, це стало можливим завдяки спорудженню флігелю з відступом від межі власної ділянки. Якщо би власник ділянки №43 вирішив би спорудити поряд бічний флігель, то освітлення флігелю Вайнберга було би дуже поганим, однак вірогідно між власниками існувала певна домовленість.

Всі фасади флігелю були потиньковані і прикрашені простими фільонками подібно фасаду головного будинку. Парадний під’їзд флігеля розмістився у місці з’єднання крил, а його вікна були влаштовані у бік ділянки №43. Під входом у під’їзд розмістився вхід до приміщень підвалу. У 1920-х роках відбулася реконструкція флігеля, який отримав нові широкі вікна у стилі функціоналізму, а із сходової клітки були прокладені сходи до самого підвалу. З боку заднього фасаду відповідно було влаштовано ризаліт, який не було потиньковано. У ІІ-й половині ХХ ст. під час чергової реконструкції будинку на фасади з боку власного подвір’я будинку було нанесено новий шар тиньку та замінено огорожу сходів на зварну.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s