Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Коломия. Корпуси базару (поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Субота, 20 Вересня 2014 р. (12:16)

Корпуси базару, поч. ХХ ст., вул. Петра Конашевича-Сагайдачного
Корпуси на мапі
Стиль: пізній модерн.

Коломия здавна славилася своїми базаром, де збували продукцію селяни всього Покуття. Ринок розташований у самому центрі міста на схід від площі Відродження. На початку ХХ ст. влада міста вирішила побудувати нові сучасні відкриті корпуси ринку, подібні споруди вже існували у деяких інших містах Галичини, наприклад у Стрию. Вірогідно споруди були зведені вже у 1910-х роках тому, що навіси були виконані з бетону. Стіни споруд, що виходять на периметр комплексу були оздоблені у стилі модерну, натомість брами, що розмістилися між корпусами були виконані у традиційному стилі еклектики, можливо силами майстрів міста.

Всього було споруджено чотири будівлі, у двох центральних будівель крамниці виходять на обидва боки, а у двох крайніх лише на один бік. Особливу увагу привертають зовнішні стіни  крайніх корпусів,  що оздоблені рустом і пілонами у стилі модерну. У дальніх кутів даних стін були влаштовані невеликі павільйони з бароковим шатровим куполом і оздоблені пілястрами у бароковому стилі. Оздоблення павільйонів не відповідає оздобленню стіни і можливо, що дана споруда залишилася від попередніх корпусів ринку.

На жаль споруди роками не ремонтуються, торці будівель загородили торгові павільйони. Самий крайній східний павільйон виглядає капітальним і можливо був споруджений у міжвоєнні роки або пізніше, ліворуч від нього знаходиться низька огорожа у стилі модернізованої еклектики.

Корпуси продуктового базару у Коломиї відносяться до не дуже поширеної в Україні ринкової архітектури доби імперій. Найбільш схожими корпуси у Коломиї є на рибний пасаж Привозу у Одесі, який був споруджений архітектором Ф.П. Нестурхом у 1910-х роках. Однак означені одеські корпуси не збереглись, та й не були виконані з бетону, а оздоблення їх було викнано у селянській стилистиці.

Таким чином корпуси базару  у Коломиї особливі тим, що є вірогідно єдиним комплексом одноповерхових ринкових крамниць непересічно виконаних у стилі модерну з використанням сучасних на той момент технологій, та й досі мають автентичні брами. На жаль міська влада не займається ремонтом даних корпусів і їх стан викликає тривогу.

 

 

Капітальний павільйон у лівої межі базару.

 

 

 

 

 

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s