Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. М. Шпєєра (1902 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 19 Вересня 2014 р. (21:52)

Будинок колезького радника Миколи Миколайовича Шпеєра, отримання планів і нагляд: С. С. Трифонов, 1902 р., Середня вул., 41
Будинок на мапі
Стиль: історизм.
Джерела: довідник В.А. Пилявського.

Відомі власники ділянки:

  • 1875 р. – Александров
  • 1900 – 1904—1907 рр. – Шпєєр
  • 1904—1907 рр. – до Жовтневої революції – Штромберг

Ще у 1900 році М. М. Шпєєр подав прохання на влаштування складу будівельного матеріалу для будівництва будинку, але ймовірно, як і деякі інші власники ділянок у той рік у наслідок великого попиту на будівельні матеріали він не зміг начати будівництво.

Лише 1902 році на замовлення Шпєєра було затверджено проект і побудовано триповерховий будинок і двоповерховий флігель. Вікна першого поверху головного будинку та вікна флігеля здаються дещо меншими ніж вікна 2-3 поверхів головного будинку, така висота стель є характерною для ХІХ ст. Можливо, що будинок не був споруджений на пустому місці. а були використані конструкції одноповерхового будинку. Що є дивним: у 1902 році не так просто було отримати дозвіл на влаштування виїмки перед вікнами підвалу, однак у проханні це ніяк не зазначено.

Будинок отримав яскравий фасад, який незважаючи на підкреслення кутових частин рустованими лізенами, має виразне горизонтальне членування. Оздоблення торкнулось навіть фасаду на рівні підвалу. Перший поверх прикрашений у неявній ренесансній манері, другий поверх має барокове оздоблення, а третій  поверх прикрашають елементи у стилі модернізованого історизму. Оздоблення вікон третього поверху є схожим на оздоблення будинків №31-35, що були споруджені на початку 1900-х років. Задні фасади будинку та флігелю були оздоблені однаково, у бік заднього фасаду будинку виходять вікна під’їзду, які вірогідно первісно мали розмір як у звичайних вікон.

Вірогідно у 1920-х роках була проведена реконструкція споруд у наслідок якої вікна будинку були розширені і отримали популярний тоді видовжений вигляд. У ІІ-й половині ХХ ст. було проведено реконструкцію будинку, якість виконання споруд Молдаванки була у цілому поганою, особливо це відчувається по багатоповерховим будівлям, конструкція яких піддається більшим навантаженням. Під час реконструкції було наново потиньковано задній фасад будинку та фасади флігеля (вірогідно після укріплення) та замінені парадні сходи. Можна припустити, що сходинки з листового металу є автентичними або походять з 1920-х років, у ІІ-й пол. ХХ ст. стара огорожа сходів була замінена на дуже просту зварну огорожу.

Будинок Шпєєра є одним з самих гарних будинків Середньої вулиці, але на жаль він втратив деякі автентичні елементи і стан будинку навряд чи є добрим.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s