Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Ш. Вайнберга (ХІХ ст., поч. ХХ ст., 1920-і рр. ІІ-а пол. ХХ ст.)

Posted by Antique на П’ятниця, 19 Вересня 2014 р. (21:52)

Будинок Ш. Вайнберга, ХІХ ст. Реконструкція з надбудовою, 1900-і рр. Реконструкція, 1920-і рр. Реконструкція, ІІ-а пол. ХХ ст., Середня вул., 41
Будинок на мапі
Стиль: історизм.
Джерела: довідник В.А. Пилявського.

Відомі власники ділянки:

  • кін ХІХ ст. – 1906-1907 рр. – Ш. Вайнберг
  • 1906-1907 рр. – 1908-1909 рр. – Бесарабський таврійський земельний банк
  • 1908-1909 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Іван Андрійович Руденко

З кінця ХІХ ст. ділянка належала Ш. Вайнбергу. Вірогідно ще до початку ХХ ст. на його замовлення було споруджено одно або двоповерховий житловий будинок з підвалом  і двоповерховий флігель з підвалом. Вікна першого поверху головного будинку та вікна флігеля здаються дещо меншими ніж вікна 2-3 поверхів головного будинку, така виша стель є характерною для ХІХ ст.

На початку ХХ ст. була зроблена реконструкція головного будинку: вірогідно був надбудований один або два поверхи, був виконаний новий яскравий фасад, який незважаючи на підкреслення кутових частин рустованими лізенами, має виразне горизонтальне членування. Оздоблення торкнулось навіть фасаду на рівні напівпідвалу. Перший поверх прикрашений у неявній ренесансній манері, другий поверх має барокове оздоблення, а третій  поверх прикрашають елементи у стилі модернізованого історизму. Оздоблення вікон третього поверху є схожим на оздоблення будинків №31-35, що були споруджені на початку 1900-х років. Задні фасади будинку та флігелю були оздоблені однаково, у бік заднього фасаду будинку виходять вікна під’їзду, які вірогідно первісно мали розмір як у звичайних вікон.

Вірогідно у 1920-х роках була проведена реконструкція споруд у наслідок якої вікна будинку були розширені і отримали популярний тоді видовжений вигляд. У ІІ-й половині ХХ ст. було проведено реконструкцію будинку, якість виконання споруд Молдаванки була у цілому поганою, особливо це відчувається по багатоповерховим будівлям, конструкція яких піддається більшим навантаженням. Під час реконструкції було наново потиньковано задній фасад будинку та фасади флігеля (вірогідно після укріплення) та замінені парадні сходи. Можна припустити, що сходинки з листового металу є автентичними або походять з 1920-х років, у ІІ-й пол. ХХ ст. стара огорожа сходів була замінена на дуже просту зварну огорожу.

Будинок Шпєєра є одним з самих гарних будинків Середньої вулиці, але на жаль він втратив деякі автентичні елементи і стан будинку навряд чи є добрим.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s