Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Е. Вассермана (ХІХ ст.)

Posted by Antique на Четвер, 18 Вересня 2014 р. (14:43)

Житловий будинок або склад, ХІХ ст.
Будинок на мапі
Стиль: безстильовий.

Відомі власники ділянки:

  • кін ХІХ ст. – до Жовтневої революції – Ест. Вассерман (у оредні Марії Іхел. Спектор-Співак)

Наприкінці ХІХ ст. Е. Вассерману належали будинки на вул. Жуковського, 6 та Буніна, 5, тобто фактично одна велика ділянка між Буніна та Жуковського. Це були достатньо старі будинки, а можливо навіть склади. Саме дані ділянки унеможливили безперервне прокладання Карантиної вулиці. У будинку відсутня арка проїзду до подвір’я, що було притаманно багатьом складським спорудам. Вигляд будинок має достатьно масивний, вікна його жуже малі прорізані у всіх трьох фасадах будівлі. Фаасад майже не оздоблений, лише дах вінчає аттик, по його краям по фасаду простягнулися рустовані лізени. Менші лізени влащтовані симетрично ближче до країв будинку, на третьому поверсі вони замість русту оздоблені канелюрами.

Проїзд до подвір’я розташований праворуч колишнього складу і таким чином правий флігель було споруджено з відступом. Даний флігель прямокутний і є самим коротким з трох флігелів. Лівий флігель має трапецоїдну форму, що вірогідно пов’язано з тим, що він розташований біля схилу Карантинної балки. Задній флігель є Г-подібним, цого менше крило розташовано у правого боку ділянки і є достатньо малим. Частина декору була виконана на початку ХХ ст. – квадри русту лопаток на першому поверсі заповнені фактурою.

Вхід до під’їзду будинку розташований в центрі фасаду, аа сходова клітка влаштована всередині будинку. Сходи виконані з дерева, огорожа сходів має вигляд прутів – така архітектура є характерною для 1850-х років. Під’їзд освітлюється за допомогою ліхтаря на даху.

Наприкінці ХІХ ст. ділянка належить Е. Вассерману на замовлення якого було споруджено три прибуткових флігеля на подвір’ї.

У 1910-х роках ділянка була надана у оренду Марії Іхел. Спектор-Співак, яка жила у власному будинку на Великій Арнаутській вул. ,36. На ділянці Е. Вассермана мешкав його родич Марк Григорович Вассерман, який працював у ІІ-му товаристві взаємного кредиту (Будинок Фалькнера, Грецька вул., 20).

Вид на ділянку та правий флігель з вулиці.

Флігель у проїзді біля брандмауеру сусіднього будинку №4.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s