Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок А.К. Ріхтера (1882 р., 1888 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 16 Вересня 2014 р. (11:49)

Будинок Андрія Карлович а Ріхтера, 1882 р. Надбудова третього поверху для А. К. Ріхтера, нагляд: Р. Й. Марцинковський, 1888 р., Ніжинська вул., 18
Будинок на мапі
Стиль: історизм.
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 506-Од та історії місцевого значення (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р., № 652 від 25.12.1984 р. Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

Відомі власники ділянки:

  • 1890-і рр. – до Жовтневої революції – Андрій Карлович Ріхтер

У 1882 році Андрій Карлович Ріхтер отримав дозвіл на розміщення будівельних матеріалів на тротуарі для спорудження будинку. Справа про затвердження планів не збереглась і тому автор проекту є невідомим. Можливо. що були використані існуючі конструкції, так лівий флігель має двосхилу кришу і первісно міг бути складом. Також рівень поверхів праворуч від проїзду і ліворуч не збігається, з чого можна зробити висновок, що це первісно були різні споруди. У 1888 році був надбудований третій поверх.

Композиція будинку асиметрична лівоворотня секція э більш короткою і фронтон над неї розміщений у краю ділянки, тоді як над правою секцією ризаліт розміщений по її центру. Обидва фронтони виконані у стилі ренесансу. Під ризалітами фасад прикрашають портали з коринфських колон, вікна останнього поверху прикрашені сандриками з обличчям Гермесу. Ліворуч від центру будинку влаштована арка проїзду з кімнатою двірника над ній, на даній вісі також влаштовані колони, але фронтон виконаний у стилі класицизму, він є трикутним. Можливо у фронтоні був розташований картуш подібно схожому на даний будинок будівлю М. К. Ільмінської на Дворянській вул., 21, але нині тімпан є пустим.

Будинок є пам’яткою історії завдяки тому, що у ньому жили:

  • 1889-1920 рр. –  історик літератури, професор В.М. Мочульський (верхня межа є невірною, у 1913 року дана особа вже мешкала у ЖК ІІ товариства Квартироспівласників на Пироговській вул., 5);
  • 1892-1906 рр. – літературознавець, активний учасник французького Руху опору у 1940-1944 рр. професор  К.В. Мочульський.

Будинок А.К. Ріхтера вражає масивністю і мальовничістю декору, вірогідно для свого часу це була одна з найкраще оздоблених споруд.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s