Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок А.К. Ріхтера (І пол. ХІХ ст., ІІ пол. ХІХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 16 Вересня 2014 р. (11:49)

Будинок Андрія Карловича Ріхтера, І пол. ХІХ ст. Реконструкція, ІІ-а пол. ХІХ ст., Ніжинська вул., 18
Будинок на мапі
Стиль: історизм.
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 506-Од та історії місцевого значення (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р., № 652 від 25.12.1984 р. Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

Відомі власники ділянки:

  • 1890-і рр. – до Жовтневої революції – Андрій Карлович Ріхтер

У І-й половині ХІХ ст. у лівого боку ділянки спорудили двоповерховий склад, а у ІІ-й половині ХІХ ст. приблизно у 1850-1870 роках його об’єднали з правоворотнім будинком, причому нова споруда була переоздоблена із застосуванням великою кількістю ліпного декору. Об’єднання будинків видає вид з космосу та іншій рівень поверхів у лівоворотній секції, таким чином ліва секція після її надбудови отримала третій поверх, а правоворотня секція має лише два поверхи і розташована на високому цоколі з лучковими вікнами житлового підвала. Композиція будинку асиметрична лівоворотня секція э більш короткою і фронтон над неї розміщений у краю ділянки, тоді як над правою секцією ризаліт розміщений по її центру. Обидва фронтони виконані у стилі ренесансу. Під ризалітами фасад прикрашають портали з коринфських колон, вікна останнього поверху прикрашені сандриками з обличчям Гермесу. Ліворуч від центру будинку влаштована арка проїзду з кімнатою двірника над ній, на даній вісі також влаштовані колони, але фронтон виконаний у стилі класицизму, він є трикутним. Можливо у фронтоні був розташований картуш подібно схожому на даний будинок будівлю М.К. Ільмінської на Дворянській вул., 21, але нині тімпан є пустим. Не виключено, що будинки Ільмінської та Ріхтера реконструював один і той же невідомий автор.

Будинок є пам’яткою історії завдяки тому, що у ньому жили:

  • 1889-1920 рр. –  історик літератури, професор В.М. Мочульський (верхня межа є невірною, у 1913 року дана особа вже мешкала у ЖК ІІ товариства Квартироспівласників на Пироговській вул., 5);
  • 1892-1906 рр. – літературознавець, активний учасник французького Руху опору у 1940-1944 рр. професор  К.В. Мочульський.

Будинок А.К. Ріхтера вражає масивністю і мальовничістю декору, вірогідно для свого часу це була одна з найкраще оздоблених споруд.

 

 

 

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s