Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. К. Ільмінської (1831 р., 1878 р., 1881 р., 1891 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 15 Вересня 2014 р. (18:16)

Будинок і склад полковника у відставці Корбе, арх. Ф. К. Боффо, 1831 р. Перебудова частини 2,5-поверхового складу у житлове приміщення, влаштування входу у підвал без відступів, розширення всіх вікон і дверей для італійсько–підданного Серафімо Алімонда, нагляд: Й. М. Колович, 1878 р. Перебудова 2.5-поверхового складу в житлові приміщення для дворянки Тетяни Логінівни Леонард, арх. Яворський, 1881 р. Перебудова для Марії Костянтинівни Ільмінської, нагляд: І. К. Кучевський, 1891—? рр., Дворянська вул., 21

Будинок на мапі
Стиль: історизм.
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 214-Од та історії місцевого значення (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р. Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)
Джерела: довідник В.І. Тимофієнка.

Відомі власники ділянки:

  • 1874 р. – Рафалович
  • 1883 р. – Леонард
  • 1884 – Ільмінська
  • 1890-і рр. – до Жовтневої революції – дружина надвірного радника Марія Костянтинівна Ільмінська

У 1831 році був затверджений фасад будинку і складу полковника у відставці Корбе. Від архівної справи був відокремлений лист з планом поверху, не виключено, що у оригінальній справі залишилось креслення фасаду. Таким чином потрібні додаткові дослідження, щоб встановити, як виглядав фасад.

Будинок зазнав чимало перебудов.  У середнині 1870-х років ділянка належала Рафаловичу і тоді була об’єднана з суміжною кутовою ділянкою. Наприкінці 1870-х років ділянка належала відомому колекціонеру Серафімо Алімондо, якого згадував Олександр Дерибас.

Що є дивним: у 1878 році для Алімондо був затверджений проект перебудови 2,5-поверхового складу і будівництва 1,5-поверхового будинку. Тобто можливо фасадна будівля у той час могла бути знесена і замість неї споруджений новий будинок, а склад, який був у правого краю ділянки так і залишився цілим.

Станом на 1881 рік ділянки знову були роз’єднані. У 1881 році під наглядом інженера Яворського на обох ділянках відбулись будівельні роботи. Якщо на кутовій ділянці був споруджений о

Не зовсім зрозуміло хто є автором нового фасаду будинку, у 1891 році маловідомий інженер Кучевський здійснював деякі будівельні праці на ділянці на замовлення Марії Ільмінської, але у тімпані правого фронтону розташований картуш з монограмою АТ, яка вочевидь Ільмінської не належала, а вона була останньою власницею даної ділянки. Таким чином даного автором фасаду міг бути не Кучевський, хоча не можна виключати що архітектор здійснив певні переробки у оздобленні будинку і схоже, що саме він є автором високих дверей лівого під’їзду. Можливо монограма АТ або ТА належала Алімондо.

Фасад будинку асиметричний, ближче до лівої частини будинку влаштований ризаліт з аттиком, аркою проїзду і портиком з подвійних коринфських колон на другому поверсі. У правого краю будинку влаштований більш широкий ризаліт з трикутним фронтоном з монограмою і  порталом з трьох пар коринфських колон. Цілком не виключено, що така асиметрична композиція була розрахована на придбання сусідньої ділянки №23, де могло бути влаштовано крило будинку, яке надало би симетрію композиції. Сандрики будинку є дуже важкими і широкими, верхню частину сандриків прикрашає раковина.

На вулиці Ніжинській, 18 у ІІ-й половині ХІХ ст. аналогичним чином було обєднано будинки, що наприкінці ХІХ ст. належали Андрію Михайловичу Ріхтеру, асиметрична композиція, та набір декоративних елементів є дещо подібним до будинку Ільмінської, але саме копій елементів не знайшлось. Цілком не виключено, що реконструкція обох будинків належить до руки одного автора.

Монограма АТ належить невідомому власнику.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s